İyot elementinin atom numarası 53 kütle numarası 131 olduğuna göre elektron ve nötron sayısını bulunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:44 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. İyot elementinin atom numarası 53 kütle numarası 131 olduğuna göre elektron ve nötron sayısını bulunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Guatr ve tiroit kanserinin tedavisinde kullanılan iyot elementinin atom numarası 53 kütle numarası 131 olduğuna bakılırsa elektron ve nötron sayısını bulunuz?Guatr hastalığı troid bezinin enfeksiyon yada tümör haricinde kendiliğinden büyümesine verilen addır. Bu hastalığın en temel nedenlerinden birisi troid enzimlerinin doğuştan noksan olmasıdır. Bu sebebin dışında en mühim sebep ise iyot alım miktarının noksan olmasıdır. Guatr hastalığı cevabında büyümeye süregelen troid bezi yiyecek borusu ve nefes borusunun üstüne baskı yaparak yutkanmada zorluk çekmemize sebep olmaktadır.Troit kanserinde ise troit bezlerinin civarlarında oluşan bir tümör bu bölgenin çalışmasını direkt etkilemektedir. Bu tümör genetik faktörlerden oluşabileceği benzer biçimde iyot eksikliği yada sağlıksız beslenmekten ötürü da ortaya çıkabilir.Her iki hastalıkta ortak olarak iyot kullanımının artırılması öneri edilmektedir. İyot elementini besinler kanalıyla dışarıdan alabiliriz ve en oldukça tuz içinde bulunmaktadır. Aldığımız iyot elementi kan kanalıyla troit bezine ulaşarak çalışmasını düzenler. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz tuzların iyot yönünden varlıklı bulunmasına dikkat etmeliyiz. Buradaki en mühim nokta iyotun eksikliğinin zararı dokunan olabileceği benzer biçimde fazlası da bedenimize ciddi zararlar verebilmektedir ; bundan dolayı tuzu ayarında tüketmek çok yararlı olacaktır.İyot hakkındaki malumat verdikten sonrasında sorumuzun cevabına geçebiliriz. Atom numarası 53 olarak verilen elementin proton sayısı ve çekirdek yükü de 53 diyebiliriz. Kütle numarası proton sayısı ve nötron sayısının toplamı olduğundan;53 + nötron sayısı = 131 işleminden yola çıkarak nötron sayısı “78” olarak bulunmaktadır.Doğada etkisiz biçimde bulunan iyot elementinin elektron sayısının proton sayısına eşit olması gerektiğinden 53 olan proton sayısı bizlere elektron sayısına da verecektir. Sorumuza yanıt olarak elektron sayısı da 53 diyebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Guatr,ve,tiroit,kanserinin,tedavisinde,kullanılan,iyot,elementinin,atom,numarası,53,kütle,numarası,131,olduğunabakılırsaelektron,ve,nötron,sayısını,bulunuz?

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar