Kapalı bir kapta 100 K sıcaklıkta bulunan 40 gram Ne gazının basıncı 0,5 atm olduğuna gore kabın hacmini bulunuz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.06.2020 tarih ve 22:10 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kapalı bir kapta 100 K sıcaklıkta bulunan 40 gram Ne gazının basıncı 0,5 atm olduğuna gore kabın hacmini bulunuz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Günlük hayatımızda kullandığımız kilogram, düzine, deste gibi norm birimlerinin kimyada kullanılan birimi ise moldür. Bu molün içinde bulunan tanecik sayısı Avagadro adı verilen bilim insanı tarafından bulunmuş ve 6,02×1023 tanedir. Avagadro sayısı “N” ifadesi ile gösterilir. Gazlar üstünde daha oldukça kullanılan mol teriminde göre, 1 mol gaz düzgüsel koşullarda 22,4 litre hacim kaplarken oda koşullarında 24,5 litre hacim kaplamaktadır. Bu koşulların haricinde gazın kapladığı alanıı bulmak için P.V=n.R.T ifadesinden yararlanmanız gerekmektedir. Bu ifadede yer alan “n” bize mol sayısını ifade etmektedir.

 

Bu mol ifadesi birtakım sorularda direk olarak verilirken bazı sorularda kendimiz bulmamız gerekmektedir. Örnek olarak mol hacmi 12 olan karbon atomu 6 gram bulunduğunda 0,5 mol olarak kabul edilmektedir. Yalnızca elementler için değil bileşiklerde de aynı durum laf konusudur. CH4 bileşiğinin mol kütlesi bizlere direk olarak verilmediğinde 4 tane hidrojen atomunun ve 1 adet karbon atomunun mol kütleleri toplanır. Hidrojen atomunun kütlesi 1 ve karbon atomunun hacmi 12’dir. CH4 bileşiğinin toplam mol hacmi ise 16 olarak bulunur. 4 gram CH4 bileşiği 0,25 mol olarak bulunur. Bileşiğin mol kütlesi direk olarak verilmese bile içinde bulunan elementlerin mol kütlesi soru içerisinde verilmek zorundadır.

 

Yukarıdaki soruda mol hacmi 20 g/mol olan neon elementinden 40 gram kullanılmıştır. Bunun anlamı 0,5 mol kütleye sahip olduğudur. Soru içerisinde sıcaklık, basinç ve mol kıymeti verilmiş, bizlerden hacim kıymeti istenmektedir. P.V=n.R.T bağlantısını kullanarak sonuca ulaşabiliriz.

 

P= 0,5 atm V= bilinmeyen ( bizlerden istenen ) n=0,5 mol R= 0,082 T=100 Kelvin

Değerleri yerine yazarsak : 0,5 x Hacim = 0,5×0,082×100 buradan hacim= 8,2 litre olarak bulunur.

Anahtar Kelimeler : Günlük,hayatımızda,kullandığımız,kilogram,,düzine,,deste,gibi,norm,birimlerinin,kimyada,kullanılan,birimi,ise,moldür.,Bu,molün,içinde,bulunan,tanecik,sayısı,Avagadro..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar