Kimya bilimi ile alakalı meslekler ve emek harcama alanları neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 00:59 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimya bilimi ile alakalı meslekler ve emek harcama alanları neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kimya bilimi hemen hemen her mesleğin içinde bulunsa da bu bilimle ilgilenen birtakım meslekler vardır. Bu mesleklerden bazıları şunlardır :

  • Kimya Öğretmeni
  • Kimyager
  • Kimya Mühendisi
  • Eczacı
  • Metalurjı MühendisiYukarıdaki meslekler her an kimya biliminden faydalanan ve yapmış oldukları üretimlerde devamlı olarak formülleri kullanan meslek dallarıdır.Kimya Öğretmeni : Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca verilen müfredat ve öğrenim programları eşliğinde, kimya bilimi ile alakalı bilgi,yetenek bununla birlikte da tasarruf ve davranışları öğrencilere kazandıran kişidir. Bu benzer biçimde işlemleri yaparken öğrencilerin yaş düzeylerine müsait olan muhtelif şekilleri kullanmaktadır.Kimyager : Organik kimya,analitik kimya,biyokimya,doğal olmayan kimya ve fizikokimya benzer biçimde bir oldukça mevzuda ileri düzeyde öğrenim almış kimya bilimcilerine verilen addır. Maddelerin kimyasal özelliğini, atom ve moleküler yapısını,değişik maddeler ile etkileşimini inceleyen, bu maddelerin kullanım alanları ve kimyasal analizleriyle alakalı laboratuvar emek harcamaları icra eden kişilerdir.Kimya Mühendisi : Kimya biliminin yanında Fizik, Matematik,Biyoloji,Ekonomi ve Mühendislik bilimlerini birleştiren çalışıldığı teknoloji,sanayi yada öteki meslek kollarında yer edinen problemlere çözüm üreten mühendislik alanıdır. Bu meslek grubu değişik endüstri dallarında kullanılan maddelerin en ekonomik biçimde üretilmesini sağlamak, birtakım tesislerin kurulması ve tasarlanması benzer biçimde alanlarda çalışan kişilerdir.Eczacı : Eczacılık ismi verilen bilim dalı ilaçların üretilmesi,geliştirilmesi ve insan bedeninde gerçekleştirdiği etkileşimleri incelemektedir. Eczacı ise deva üretiminde kullanılan ham maddelerin elde edilmesi, ilaçların üretim süresi ve insanoğlu tarafınca kullanılması benzer biçimde mevzularda öğrenim almış kişilere verilen addır. Bunların dışında doktorların yazmış olduğu reçeteye bakılırsa ilaçları veren bununla birlikte da kullanması mevzusunda insanları haberdar eden meslek grubudur.Metalurji Mühendisliği : Metallerin bir araya gelmiş olarak oluşturduğu birtakım metal ve alaşımların elde edilmesini, bu maddelerin birtakım endüstri kollarında işlevine müsait olarak kullanılmasını elde eden bilim dalıdır. Bu maddelerin ancak kullanılması değil bununla birlikte geliştirilmesinden de görevli olan kişilere metalürji mühendisi ismi verilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Kimya,bilimihemen,hemenher,mesleğiniçindebulunsa,da,bu,bilimle,ilgilenenbirtakımmeslekler,vardır.,Bu,mesleklerden,bazıları,şunlardır,: K..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar