Kimya bilimine katkı elde eden üç bilim insanını ve sağladıkları katkılardan birer tanesini yazalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 21:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimya bilimine katkı elde eden üç bilim insanını ve sağladıkları katkılardan birer tanesini yazalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Simya döneminden günümüz kimyasına kadar geçen devre içinde bir fazlaca bilim insanının katkısıyla bir fazlaca şey keşfedilmiş ve sonucunda uygar kimya yasaları günümüzdeki halini almayı başarmıştır. Bu vakit içinde katkılarıyla kimya kitaplarında da yer edinen bilim adamlarından bazıları şunlardır :Ebu Bekir Er-Razi : İran kökenli bilim insanı,doktor ve bununla birlikte fizolof olan Ebu Bekir fırın ve kroze şeklinde labaratuvar vasıta ve gereçlerini geliştirmiştir. Bu sayede kimya alanında yapılacak olan deneyler daha bereketli bir hal almıştır. Kimyaya yaptığı öteki katkılar ise :

  • Gliserini evvela keşfeden insan olarak bilinmektedir.
  • Kostik Sodanın günümüzde kullanılan halini bulmuştur.
  • Tıp alanında alkolü antiseptik olarak kullanmıştır.
  • Karıncalar sayeinde damıtma işlemi yaparak formik asidi elde etmiştir.Robert Boyle : Fransız asıllı olan bilim adamının başta kimya ve fizik alanında olmak suretiyle bir fazlaca eseri bulunmaktadır. Bu eserler geçmişten günümüze kadar uygar bilim alanında yol gösterici olma özelliği taşımaktadır. “Kuşkucu Kimyager” isminde eseri bunların en ünlüsüdür. Boyle daha fazlaca havanın fizyolojik özellikleriyle alakalı emekler yaparak havanın sıkıştırılabilir nitelikte bulunduğunu ve yanma vakalarında başlıca rol aldığını belirtmiştir.Antoine Lavoisier ( Antuan Lavoizi ) : 18. Yüzyılda yaşayan Lavoisier uygar kimyanın ( günümüzde kullanılan kimyanın ) öncüsü olarak tanınmaktadır. En mühim deneylerinden birinde içi hava dolu olan cam bir balona bir miktar kalay metali koyarak tartmış ve ağzı kapalı bir halde ısıtıldığında beyaz bir toz oluştuğu kararına varmıştır. Tekrar tarttığında ise ağırlığının değişmediğinden yola çıkarak “kütlenin korunumu yasasını” keşfetmiştir.

Anahtar Kelimeler : Simya,döneminden,günümüz,kimyasına,kadar,geçendevreiçindebirfazlacabilim,insanının,katkısıyla,birfazlacaşey,keşfedilmiş,v..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar