Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 21:54 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yeni icatların ortaya çıkması adına meydana getirilen bütün deneyler, kimya laboratuvarlarında yapılmaktadır. Dolayısıyla fazlaca muhtelif ekipman ve malzemeler kullanılmaktadır. Neredeyse her madde için değişik araç-gereç kullanılmaktadır. Başlıca kullanılan birtakım malzemeleri aşağıda inceleyebilirsiniz;Beherglas: Silindir benzer biçimde cam bir malzemedir. Yüksek sıcağa dayanıklı olabilmesi için temper camdan yapım edilmiştir. Ağız bölümü olukludur, böylece sıvılar kolayca akabilir. Genellikle; maddeleri karıştırmak, çözelti hazırlamak şeklinde işlemde kullanılmaktadır.


Erlenmayer: Koni benzer biçimde, dibi düz olan camdan üretilmiş bir malzemedir.Daha fazlaca titrasyon deneylerinde kullanılır. Kristallendirme, çözelti hazırlama şeklinde işlemlerde de kullanılabilir.


Dereceli Silindir: Üzerinde mL cinsinden bölmeler bulunan cam kaplardır. Genellikle 50- 1000 mL arasındaki sıvı hacimlerini ölçmek için kullanılır. Saf sıvı ve çözelti kütlesi ölçüldüğünde en doğru neticeleri vermektedir.


Ayırma Hunisi: Sıvı-sıvı ayrışık karışımların ayrılması ve ekstraksiyon kısaca çekme işlemi için kullanılan cam maddelerdir.
Pipet: Hassas sıvı ölçümlerinde, istenilen mL’lik seviyede öteki kaba aktarmak için kullanılan cam malzemelerdir. Genellikle laboratuvarlarda 1 mL, 5 mL, 10mL’lik pipetler kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Yeni,icatların,ortaya,çıkması,adınameydana,getirilenbütündeneyler,,kimya,laboratuvarlarında,yapılmaktadır.,Dolayısıylafazlacamuhtelif..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar