Kişisel temizlikte kullanılan temizlik maddelerine örnek veriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:14 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kişisel temizlikte kullanılan temizlik maddelerine örnek veriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kişisel temizlikte kullanılan temizlik maddelerine örnek veriniz.

 

Bireylerin kendi temizliği için kullanılan ve sadece o kişiye ait olan maddelere kişisel temizlik malzemeleri adı verilir. Bu malzemeler: diş macunu, el kremi, deodorant, bakım ürünleri gibi malzemelerdir. Bu malzemeler genel olarak kimyasal maddelerden üretilmektedir. Kimisi sağlığa herhangi bir zarar vermezken bazıları da sağlığımızı ciddi oranda tehdit etmektedir. Bu maddelerin içeriklerini hep beraber inceleyelim.

 

Diş macunu: Her insan diş sağlığını korumak amacıyla günde en az 2 kere dişlerini fırçalaması gerekir. Kökeni eskilere dayanan diş bakımında önceleri misvak adı verilen doğal bir madde kullanılırdır. Günümüzde ise bunun yerini kimyasal maddelerden oluşan diş macunları aldı. Bu madde içerisinde bulunan kimyasallar macunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bazılarında diş beyazlatmaya yönelik bazılarında ise diş etleri rahatsızlıklarını önlemek amacıyla maddeler bulunmaktadır. Genel olarak ise içlerinde florür, nemlendirici, tatlandırıcı gibi maddeler bulunmaktadır. Bunların yerine evde kendiniz elde edeceğiniz diş macunu kullanmak daha sağlıklıdır.

 

El kremi: Özellikle kış aylarında ellerimizin kurumasını engellemek amacıyla sık sık el kremleri kullanmaktayız. Bu kullandığımız madde her ne kadar yararlı olarak görünse de içerisinde yüzlerce sayıda kimyasal barındırmaktadır. Bir el kreminde bulunan kimyasallardan bazıları gliserin, stearik asit, sorbitol ve mentoldür. Bu kimyasal deri ile temas ettiğinden vücut içerisine girerek diğer organlara taşınmaktadır. Bir kullanımda herhangi bir zarar vermezken çok sayıda kullanımında dokularla birikerek sağlığımızı tehlikeye sokabilir.

 

Deodorant: Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen ter sonucu açığa çıkan kokunun azaltılması amacıyla kullanılan deodorantlar içerisinde bir çok kimyasal madde barındırmaktadır. Bu maddelerden birisi olan zirkonyum, bazı ciltlerde alerji gibi reaksiyonlara neden olmaktadır. Propilen glikol da içerdiği diğer bir kimyasal maddedir. Bu madde ise direk olarak koltuk altı ile temas ettiğinde tahrişe neden olabilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Kişisel,temizlikte,kullanılan,temizlik,maddelerine,örnek,veriniz. Bireylerin,kendi,temizliği,için,kullanılan,ve,sadece,o,kişiye,ait,olan,madd..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar