Kovalent bağı bulunan katılar nedir? Kovalent bağı bulunan katıların özellikleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:53 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kovalent bağı bulunan katılar nedir? Kovalent bağı bulunan katıların özellikleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Birden fazla ametal elementin bir araya gelmiş olarak oluşturduğu bileşiklere kovalent bağları ismi verilmektedir. Bu bileşiklerde olduğu şeklinde kovalent katılarda da bir oldukça ametal elementler bi araya gelmiş olarak kovalent türdeki katıları oluşturur. Ametal atomlarının haricinde yarı metal ve yarı metallere yakın özellikteki elementler de bir araya gelmiş olarak kovalent katıları oluşturabilir.Kovalent katıları öteki türlerden ayıran birçok hususiyet bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır :

  1. Bu tür katılarda 3d ağ yapısı bulunmaktadır. Elementlerin elektronlarını müşterek kullanmasından ötürü bu yapı oluşmaktadır. ( Elmas, grafit, SiS2, şeklinde yapılar bu katılara misal olarak verilebilir. )
  2. Taneciklerinin örgü noktalarında atomlar bulunmaktadır. Bu örgü yapı çok sertir.
  3. Aralarında bulunan bağların oldukça güçlü olmasından ötürü erime noktaları çok yü
  4. Metal katıların aksine sıcaklık ve elektriği iletmezler ( Grafit hariç )

Anahtar Kelimeler : Birden,fazla,ametal,elementin,bir,arayagelmiş,olarakoluşturduğu,bileşiklere,kovalentbağlarıismiverilmektedir.,Bu,bileşiklerde,olduğuşeklindekovalent,katıla..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar