Küresel ısınma nedir? Küresel ısınmaya neden olan gazlara örnek veriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:49 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Küresel ısınma nedir? Küresel ısınmaya neden olan gazlara örnek veriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Küresel ısınma nedir? Küresel ısınmaya niçin olan gazlara örnek veriniz.

 

Yeryüzünde her geçen gün kutuplarda yer edinen buzullar erimekte, deniz suyu seviyesi artmakta ve toprak kayıpları artmaktadır. Bu olup biten değişimlerin ana sebebi küresel ısınmadır. Bu kavram kelime anlamı olarak Dünya’nın ortalama sıcaklığının gün geçtikçe artmasıdır. Yaşayan tüm canlılar bu benzer biçimde sebeplerden yok olma tehlikesi altındadır. 1906 yılı ile 2005 yılı arasında Dünya’nın ortalama sıcaklığı ortalama olarak 0.8 C aşama artmıştır. Bu sıcaklık artışı o yıllardan sonrasında daha da hızlanmış ve geleceğimizi tehlike altına sokmaktadır.

 

Bazı süreçler ve maddeler küresel ısınma tehdidini hızlandırmakta ve Dünya’nın sıcaklığının artmasına sebep olmaktadır. Bu maddelerden en önemlisi sera gazları adıyla bilinen gazlardır. İnsanların havaya saldığı bazı gazlar bir araya gelmiş olarak sera tesirini meydana getirmektedir. Bunun cevabında Dünya’nın yüzeyinde yer alan ozon tabakası incelir ve Güneş ışınları doğrudan yeryüzüne ulaşmaktadır.

 

Atmosferde belirli oranda bulunan karbondioksit ve metan gazları sanayi atıkları vb. Nedenlerle artmakta ve küresel ısınmanın ana sebebini oluşturmaktadır. Bu gazların artmasının çoğu nedeni insan faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Artan nüfusun etkisiyle sanayi alanında yaşanmış olan gelişmeler ve araç kullanımının etkisiyle havaya daha çok karbondioksit salımı yapılmaktadır. Bu da hem hava kirliliğine sebep olmakta bununla beraber küresel ısınmanın artmasına sebep olmaktadır.

 

Fosil yakıtların yanması cevabında atmosfere aşırı derece karbondioksit salınımı yaşanmaktadır. Bu küresel ısınmanın önüne geçebilmek ve Dünya’mızı aşırı ısınmaktan kurtarabilmek için yapılacak 2 temel yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki insan faaliyetleri kararı açığa çıkan sera gazlarının miktarını azaltmaktır. Diğer metot ise atmosferde yer alan sera gazlarını kullanan biyolojik canlı türünü ve faaliyetlerini artırmaktır. Örnek olarak bitkiler karbondioksiti kullanarak oksijen elde etmektedir. Daha oldukca bitkinin yeryüzünde bulunması küresel ısınmayı büyük ölçüde azaltacaktır.

Anahtar Kelimeler : Küresel,ısınma,nedir?,Küresel,ısınmaya,niçin,olan,gazlara,örnek,veriniz. Yeryüzünde,her,geçen,gün,kutuplarda,yer,edinen,buzull..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar