Lavabo veya küvetlerde kireç birikintilerinin nedenini ne olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:55 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Lavabo veya küvetlerde kireç birikintilerinin nedenini ne olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Lavabo yada küvetlerde kireç birikintilerinin nedenini ne olabilir?

 

Evimizde kullandığımız lavabo ve küvet benzer biçimde yerlerde birtakım durumlarda kireç oluşabilir. Bazen bunların haricinde çaydanlık, tencere gibi bir fazlaca malzemelerde kireç lekelerine rastlanabilir. Bu leke ve birikintilerin asıl nedeni musluktan akan sudur. Peki bu iyi mi oluyor da kireç birikintilerine sebep oluyor ?

 

Yeryüzünde su sürekli olarak bir döngü içerisindedir. Akarsu, nehir, göl ve denizlerde bulunan sular güneş ışıkları yardımıyla buharlaşarak su buharına dönüşür. Bu buğu yükselerek bulutlara ulaşır ve burada azalan hava sıcaklığı nedeniyle yine sıvı hale geçerek yağmur olarak yeryüzüne düşer.

 

Yeryüzüne düşen yağmur damlaları yerçekimi yardımıyla toprak ve kayalar ile karışarak yer dibine iner. Bu süre zarfında su damlaları toprakta bulunan bir çok mineral ile etkileşime girer. Bu elementlerden olan kalsiyum ve magnezyum suyun hem sertleşmesine aynı zamanda kireçlenmesine sebep olmaktadır. Yeryüzünde bulunan bu sular evlerimizde içme suyu olarak kullanılmaktadır.

 

Marketlerden hazır olarak satın aldığımız sular musluk sularından daha yumuşaktır. Bunun sebebi hazır suların belirli işlemlerden geçerek arıtılmasından kaynaklanır. Musluk suyu olarak evimize ulaşan sular arıtılmadan direk olarak geldiğinden sert ve kireçli bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan bu kireç sıcaklığın etkisiyle değişik hallerde bulunmaktadır. Mutfak ve banyo şeklinde bölgelerde su devamlı olarak değişik sıcaklıklarda bulunduğundan kireç buralarda yoğun olarak birikir.

 

Biriken bu kireçler boru içinde veya lavaboların gider kısımlarında temizlenmeden kalırsa kullanımını negatif yönde etkilemektedir. Bu bölgelerin temizliği için özel olarak satılan temizlik malzemeleri satılmaktadır. Bu malzemeleri yada sirke kullanarak kireç lekelerinden rahatça kurtulabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Lavabo,yada,küvetlerde,kireç,birikintilerinin,nedenini,ne,olabilir? Evimizde,kullandığımız,lavabo,ve,küvet,benzer,biçimde,yerlerde,birtakım,duruml..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar