Meyve ve sebzelerin depolandığı yerlerde kışın ve yazın büyük kaplarda su konulmasının faydası nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:49 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Meyve ve sebzelerin depolandığı yerlerde kışın ve yazın büyük kaplarda su konulmasının faydası nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bildiğimiz suretiyle maddeler bir halden öteki hale sıcaklık alarak yada kaybederek geçebilmektedir. Bütün hal değişimi vakaları sıcaklık alışverişiyle gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda bu sıcaklık, ocak vb. Nesnelerle verilirken birtakım durumlarda ise madde etraftan kendi almaktadır. Kış ve yaz mevsimlerinde meyve-sebzelerin depolandığı bölgelere kap içinde su bırakılmaktadır. Peki bunun nedeni nedir ?Kış aylarında havanın soğuk olması insanları üşütürken, bitkilerin de donmasına sebep olmaktadır. Kapalı bir yerde bulunan meyve ve sebzeler düzgüsel şartlarda direk olarak sıcaklık kaybederek donabilir. Bu ortama konulmuş olan su soğuktan donarken etrafa sıcaklık verecektir. Bu sayede meyve ve sebzelerin donmasının önüne geçilebilmektedir. Bu vaka tamamen ekzotermik bir vakadır ve donma olarak adlandırılır.Yaz aylarında ise yukarıdaki olayın bilakis havaların sıcak olmasından ötürü meyve ve sebzeler daha kısa müddette bozulabilmektedir. Bunun önüne geçmek amacıyla meyve ve sebzelerin bulunmuş olduğu ortama bir miktar su bırakılır. Ortamda bulunan sıcak havayı soğuran su buharlaşır. Bu sayede sıcaklığın bir miktarının ürünlere zarar vermesi engellenmiş olur.Siz de evinizde bulunan mamüllerin bozulmasını önlemek adına bulunmuş olduğu bölgeye bir kap su bırakırsanız daha uzun vakit bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Bildiğimizsuretiylemaddeler,bir,haldenötekihalesıcaklıkalarakyadakaybederek,geçebilmektedir.,Bütün,hal,değişimivakaları&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar