Ozon tabakasının incelmesinin canlılar üstündeki negatif etkileri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 23:10 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Ozon tabakasının incelmesinin canlılar üstündeki negatif etkileri neler olabilir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Dünya üzerinde bir oldukça faydası bulunan ozon tabakası bir fazlaca nedenle incelenmektedir. Bu incelme halk içinde ozon tabakasının delinmesi olarak da bilinmektedir. Bu delik ozon tabakası üzerinde gerçekten yer alan bir delik değil ancak ozon tabakasında meydana gelen bir incelemedir.

 

Tabaka üstünde yer edinen bu incelme beşeri etkisinde bırakır sebebiyle gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebepler arasında başta insanlar olmak üzere canlıların havaya saldığı kimsayal maddeler en mühim sebep olarak yer almaktadır.

 

Ozon tabakasının en mühim özelliği güneşten gelen ve ultraviyole adı verilen zararlı ışınlardan bizleri korumasıdır. Ozon tabakasının incelmesi kararı bu zararı olan ışınlar atmosferi geçerek yeryüzüne ulaşır. Bu ışınların en önemli zararı, insanoğlu üstünde cilt kanserine sebep olabilir. Bu benzer biçimde sebeplerden ozon tabakasının sağlam şekilde bulunması bütün canlı yaşamı için fazlaca önemlidir.

 

1970’li yılların ortasında bilim insanları hepimiz tarafından oluşturulan ve atmosfere salınan kloroflorokarbon adı verilen gazın ozon tabakasını incelttiği kararına varmışlardır. 1980 senesinde ise tüm Dünya ülkeleri bir anlaşma imzalayarak bu gazın yeryüzünde kullanımını yasaklamıştır. Bu sayede ozon tabakasına verilen zarar azalmış ve muhtemel etkilerin önüne geçilmiştir.

 

Bu zararlı etkilerin ortadan kaldırılması sonucunda ozon tabakasının bir süre sonra kendisini yenilemesi beklenmektedir. Bu süre oldukça uzun sürecek bir süre olduğu için kimyasal madde kullanımı en aza indirerek ozon tabakasının yenilenme sürecine katkı sağlayabiliriz. Parfüm, deodorant ve sanayi gazları benzer biçimde bir oldukca kimyasal bu süreci olumsuz yönde etkilemektedir.

Anahtar Kelimeler : Dünya,üzerinde,bir,oldukça,faydası,bulunan,ozon,tabakası,bir,fazlaca,nedenle,incelenmektedir.,Bu,incelme,halk,içinde,ozon,tabakasının,delinmesi,olarak,da,bilinmektedir.,Bu,d..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar