Ozon tabakasının insan sağlığı için önemi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:53 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Ozon tabakasının insan sağlığı için önemi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ozon tabakasının insan sağlığı için önemi nedir?

 

Atmosferin üst kısmında yer edinen ve yeryüzünü Güneş’ten gelen ultraviyole ışınlara karşı koruyan tabakaya ozon tabakası ismi verilir. Mor ötesi ışınlar olarak da bilinen bu zararlı ışınlar bütün canlılar için ölümcüldür. Bu yüzden ozon tabakası hayatı açıdan fazlaca büyük önem taşımaktadır. Bu özelliğin yanında bu tabaka Dünya’nın aşırı derecede ısınmasını veya ısısının düşmesini önlemektedir.

 

İnsanların çevreye verdiği zararlar sonucunda ozon tabakasının delinmesi olarak bilinen vaka yaşanır ve içerisinde ozon gazı bulunan tabaka azar azar incelmektedir. Bu katmanın yok olması demek en minik tek hücreli canlılardan insanlara kadar bi çok canlının zarar görmesi anlamına gelmektedir.

 

Ultraviyone ismi verilen bu zararı olan ışınlar kararı ortaya çıkan radyasyon insan üstünde cilt kanseri başta olmak suretiyle bir oldukça rahatsızlığa sebep olmaktadır. Güneş ışığı düzgüsel şartlarda fazlaca zararı olan olarak görülmese de 18 yaşından ilkin güneş yanığı oluşması ileriki dönemlerde cilt kanseri oluşma riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Açık tenli ya da aleni renkli saçlara haiz olan insanların cilt kanserine yakalanma riski daha yüksek olsa da, bütün cilt tipleri için artan ultraviyole ışınlar bu riski mühim ölçüde artırmaktadır.

 

Güneş ışınlarının cilt dışında gözler üstünde de zararlı tesirleri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Uzun zaman güneş ışığına maruz kalmak görme yetilerini azaltan ve devamlı olan körlüğün başlangıcı olan katarakta sebep olmaktadır. Her yıl yaklaşın iki milyon ferdin ozon tabakasının incelmesi sonucu artan mor ötesi ışıklar sebebiyle katarakt olduğu düşünülmektedir.

 

Artan ultraviyole ışınlarına sürekli olarak maruz kalmak insan vücudunda bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin olmaktadır. Bunun cevabında enfeksiyonik hastalıklara karşı direncin azalarak vücudun daha kırılgan bir hal almasına sebep olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Ozon,tabakasının,insan,sağlığı,için,önemi,nedir? Atmosferin,üst,kısmında,yer,edinen,ve,yeryüzünü,Güneş’ten,gelen,ultraviyole,ış..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar