Pillerin geri dönüşümü diğer atık maddelerden neden ayrı yapılmalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:48 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Pillerin geri dönüşümü diğer atık maddelerden neden ayrı yapılmalıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Pillerin geri dönüşümü öteki atık maddelerden niçin ayrı yapılmalıdır? Açıklayınız.

 

Günlük yaşantımızda hayatımızı kolaylaştıran birçok alet pil sayeinde çalışmaktadır. İçerisinde bulunan bazı metaller yardımıyla enerji üreterek bu enerji yardımıyla birçok teknolojik aletin faaliyetlerini yerine getirmesini sağlamaktadır.

 

Kullanım süresi dolmuş ve atık pil olarak adlandırılan bu mamüller tıpkı kâğıt, cam, metal ve yağ gibi maddeler gibi geri dönüştürülebilir. Bunun için kullanım süresi tamamen bitmiş atık pilleri bir yerde biriktirerek bunları çevremizde birçok alanda yer alan atık pil kutularına atabilirsiniz. Burada biriken atık piller toplanarak Kocaeli ve Ankara’da yer edinen ayırma tesislerine getirilir. Burada içinde yer edinen maddeler bakılırsa ayrılan piller çatal kaşıktan cep telefonuna kadar birçok ürünün yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır. Tap-der tarafından devletimizde gerçekleşen atık pilleri geri dönüştürme çalışmaları giderek yaygınlaşmaktadır. Okullarda yapılan seminer, kongre şeklinde faaliyetlerle yeni nesillere atık pillerin geri dönüşümünün ne kadar mühim olduğu anlatılmaktadır.

 

Her geçen gün bilinçlenen bireyler yardımıyla daha fazlaca atık pil toplanarak hem ham madde ihtiyacı karşılanmakta bununla birlikte atık pillerin çevreye verdiği zararlar önlenmektedir. Rastgele etrafa atılan piller içinde yer alan ağır metaller nedeniyle birçok çevre kirliliğine neden olmaktadır. İçerisinde yer edinen cıva metalinin fazlaca azca bir miktarı bile canlıların ölümüne sebep olmaktadır.

 

Su döngüsü yardımıyla yeryüzüne ulaşan sular toprağa karışmış olan pillerde yer edinen kimyasallar nedeniyle kirlenmekte ve evlerimize çeşme suyu olarak gelen suyun zehirli bulunmasına sebep olmaktadır. Her alanda geri dönüşüm sonucu kullanılabilen piller diğer geri dönüşüm maddeleri ile aynı kaba konulduğunda tepkimeye girerek zararı olan sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden pilleri ayrı olarak okul, belediye ve muhtarlık gibi alanlara yerleştirilmiş olan atık pil toplama kutularına atmalıyız.

Anahtar Kelimeler : Pillerin,geri,dönüşümü,öteki,atık,maddelerden,niçin,ayrı,yapılmalıdır?,Açıklayınız. Günlük,yaşantımızda,hayatımızı,kolayl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar