Plastiklerden meydana gelen muhit sorunlarının neler olduğunu kısaca açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:52 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Plastiklerden meydana gelen muhit sorunlarının neler olduğunu kısaca açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Plastiklerden meydana gelen muhit sorunlarının neler bulunduğunu özetlemek gerekirse açıklayınız.

 

Gündelik hayatta birçok alanda kullandığımız plastik malzemeler hem sağlığımıza aynı zamanda çevreye çok ciddi zararlar vermektedir. Doğaya atılan bir plastik suda 400 yılda çözünürken kara üstünde yaklaşık olarak 1000 yılda çözünmektedir. Çözünme esnasında plastik maddelerden etrafa yayılan kimyasallar taş ve toprak vesilesiyle doğaya karışmaktadır. Bu kimyasallar su döngüsü sayesinde yeryüzüne yeniden dönen içme sularımıza ve bu sularla sulanan gıda ürünlerine karışarak sağlığımızı ciddi oranda tehlikeye sokmaktadır.

 

Dünya üzerinde yer edinen plastik mamüllerin yalnızca %1’i geri dönüştürülürken geri kalan �’luk kısmı doğada kalmaktadır. Yapılan bir araştırmada birçok alanda kullanılan plastik poşetler bizler tarafından yaklaşık 12 dakika kadar kullanılmakta ve bu kadar bir vakit için doğaya büyük bir zarar vermektedir. Her yıl yaklaşık 100 binin üstünde hayvan insanlar tarafınca doğaya bırakılan plastik maddeler nedeniyle hayatını yitirmektedir. İsrail, Meksika, Kenya, Hindistan ve Fransa gibi ülkelerde plastik poşet kullanımı tamamen yasaklanmış ve ortaya çıkacak muhtemel zararların önüne geçilmiştir.

 

Türkiye hariç diğer Avrupa ülkelerinin derhal hemen hepsinde doğada çözünebilen plastik maddeler kullanılmaktadır. Plastik poşetler ise ancak parayla satılmaktadır. Plastik kullanımı azaltılarak yılda yaklaşık 1 milyon varil petrol tasarrufu yapılmaktadır. Bu sayede hem çevreye verilen zarar azaltılmış olur bununla birlikte enerji tasarrufu yapılabilir. Petrolde %93 oranında dışa bağımlı bir ülke olduğumuz düşünüldüğünde plastik kullanması ülke ekonomisine de büyük miktarda zarar vermektedir.

 

Hayvanların yeryüzünde plastik kullanımı yüzünden yok olması, içtiğimiz su ve yediğimiz besinlerin içine karışan kimyasallar plastiklerin ne kadar zararlı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden bireysel veya toplum olarak plastik kullanması mevzusunda hassas davranmak tüm canlıların sağlığı ve Dünya’nın geleceği için oldukca önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Plastiklerden,meydana,gelen,muhit,sorunlarının,neler,bulunduğunu,özetlemek,gerekirse,açıklayınız. Gündelik,hayatta,birçok,alanda,kullandığımız,pla..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar