Simyacı ne demektir? Açıklayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:07 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Simyacı ne demektir? Açıklayalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Modern kimyanın temelleri atılmadan ilkin 20. Yüzyıla kadar tüm bulgu işlemleri tecrübe etme yanılma yoluyla yapılmaktaydı. Bu halde meydana getirilen kimyanın alt dalına simya adı verilmektedir. Simyanın özelliklerinden bazıları ise şunlardır:Öne sürülen görüşlerin kuramsal anlamda bir açıklaması yada kanıtı yoktur.
Günümüzde olan kimyasal vakalar benzer biçimde gözlem yada ölçümle değil tamamen tecrübe etme ve yanılma yoluyla yapılmaktaydı.
Simyacılar tarafınca öne sürülen görüşlerde dizgesel olarak hiçbir malumat birikimi bulunmamaktadır.


Yukarıda özellikleri verilen ve simya ismi verilen uğraş ile zamanını geçiren insanlara “simyacı” ismi verilmektedir. Her ne kadar bilim ile ters düşse de simyacılar günümüz kimyasına çok fazla sayıda kuram kazandırmıştır. Bilinen en mühim simyacılar ise Cebir Bin Hayyan, Ebu Bekir Er-Razi ve Joham Joach’ım Becher’dir. Bu simyacılar M.Ö 400’lü yıllardan başlayarak günümüzde de hala kullanılmaya idame eden barut, mürekkep, sülfirik asit, amonyak ve fosfor benzer biçimde bir oldukca maddeyi yaşamımıza kazandırmıştır.20. Yüzyılın başlarında Lavoisier tarafınca meydana getirilen kimya temelli araştırmalar neticesinde uygar kimyanın ilk adımları atılmıştır. O yıllardan sonrasında tıp, sanayi, ziraat ve yapı malzemesi başta olmak suretiyle derhal derhal her alanda simya yerini tamamen bir bilim olan kimyaya bırakmıştır.

Anahtar Kelimeler : Modern,kimyanın,temelleri,atılmadanilkin20.,Yüzyıla,kadartümbulguişlemleritecrübe,etmeyanılmayoluylayapılmaktaydı.,Buhalde..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar