Suyun hal değişiminin canlı ve muhit için önemi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 03:08 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Suyun hal değişiminin canlı ve muhit için önemi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Doğada 3 temel biçimde bulunan bütün maddeler sıcaklığın etkisiyle hal değiştirir. Bu maddeler içinde bulunan su insan yaşamı için oldukca büyük ehemmiyet taşımaktadır. Vücudumuzun yüzde 70’nin su olmasından ötürü bir an bile su eksikliğinin olması geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olur.Doğada su, muayyen hal değişimi cevabında canlı hayatı için lüzumlu olan döngüyü meydana getirmektedir. Denizlerde ve okyanuslarda bulunan sular sıcaklığın etkisiyle buharlaşarak atmosfere karışır. Bu su buharı yükseklere çıktıkça daha düşük sıcaklıkların etkisiyle muayyen bir noktada yoğunlaşmak zorunda kalır. Bu yoğunlaşma esnasında birtakım katı maddelere tutunarak kar ve buz tanecikleri halini alır. Yeryüzüne yaklaştıkça artan sıcaklıkların etkisiyle yine sıvı hale geçerek, yağmur olarak yeryüzüne ulaşır. Bu yağmur insanlar, hayvanlar ve bitkiler için oldukca ehemmiyet taşır. Başta bitkiler olmak suretiyle su ihtiyacını yağmur damlalarından karşılamaktadır. Yere düşen yağmur tekrar aynı aşamaları yine ederek bu döngü devamlı olarak tekrarlanır.Suyun bu hal değişimi bir aşamada devam etmezse Dünya kuraklık ile yüz yüze kalır ve tüm canlılar yok olma tehlikesi dibine girer. Yağmur vakasının gerçekleşmesi için buharlaşma vakasının yaşanması gereklidir bu nedenle güneşin bu döngüde oranı büyüktür. Suyun ancak gaz halinde kalması bu buharın Dünya etrafını tamamen sararak atmosferden gelen güneş ışıklarının tamamen geri yansıma sebep olabilir. Bu da ekosistem üstündeki tüm dengenin bozulacağı anlamına geldiğinden yaşamın devamlılığının sona ermesi kaçınılmaz olur. Hayatın devamlılığı ve ekosistem üstünde yaşayan bütün canlıların hayatını sürdürebilmesi için bu su döngüsünün asla durmadan devam etmesi şarttır.

Anahtar Kelimeler : Doğada,3,temelbiçimdebulunanbütünmaddeler,sıcaklığın,etkisiyle,hal,değiştirir.,Bu,maddeleriçindebulunan,su,insanyaşamıi&ccedi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar