Tanecikleri arasında en güçlü etkileşimler bulunan ve kaynama noktası en yüksek olan katı hangisidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:18 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Tanecikleri arasında en güçlü etkileşimler bulunan ve kaynama noktası en yüksek olan katı hangisidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tanecikleri arasında en güçlü etkileşimler bulunan ve kaynama noktası en yüksek olan katı hangisidir?

 

Erime noktası yüksek olan bir maddenin tanecikleri arasındaki çekim kuvveti fazla olduğundan kaynama noktası da aynı ölçüde yüksek değere sahiptir. Yukarıda verilen maddeler arasında erime noktası 3547 derece gibi yüksek bir değer sahip olan elmas katısı kaynama noktası olarak da yüksek bir değere sahiptir. Yapısı bakımında sert bir yapıya sahip olan elmas kömür maddesinin binlerce yıl toprak altında kalmasıyla oluşmaktadır. Geçen bu süre içerisinde tanecikleri arasındaki çekim kuvveti sürekli olarak artmakta ve bu sayede sert bir yapıya sahip olmaktadır. Peki bu elmas maddesinin özellikleri nelerdir?

 

  1. Doğada çok nadir olarak rastlanan elmas, maddi değerinin oldukça yüksek olmasının yanında Dünya üzerinde yer alan en sert maddeler arasında da yer almaktadır.
  2. Yaşamsal faaliyetlerimiz için oldukça büyük bir öneme sahip olan karbon elementinin modifikasyonları grafit ve elmastır. Buradan yola çıkarak elmas ana maddesi olan karbon elementinin bazı özellikleri taşımaktadır.
  3. Elektriği mükemmel denecek kadar çok iletebilen elmas aynı zamanda ışığı da çok iyi yansıtmaktadır. Dünya üzerinde bulunan maddelerden en saydam olanı elmastır.
  4. Günümüze kadar keşfedilmiş olan elmaslardan en genç olanı bir milyar yaşında, en yaşlı olanı ise yaklaşık 4 milyar yaşında olduğu tahmin edilmektedir.
  5. Elmas sahip olduğu sert yapısı nedeniyle oldukça kesici bir yapıya da sahiptir. Bu özelliğinden dolayı bazı endüstri alanlarında kesici madde olarak kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Tanecikleri,arasında,en,güçlü,etkileşimler,bulunan,ve,kaynama,noktası,en,yüksek,olan,katı,hangisidir? Erime,noktası,yüksek,ola..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar