Tanecikleri katı, sıvı, gaz hâlde bir arada tutan kuvvetler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 22:44 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Tanecikleri katı, sıvı, gaz hâlde bir arada tutan kuvvetler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Maddelerin katı, sıvı ve gaz hallerindeki tanecikleri içinde bir çekim kuvveti mevcuttur. Bu çekim kuvvetine bağ ismi verilir. Bağlar fizyolojik bağlar ve kimyasal bağlar olarak ikiye ayrılır. Fiziksel bağlar cılız etkileşimler olarak bilinirken kimyasal bağlar daha güçlü etkileşimlerdir. Gelin şimdi bu bağ çeşitlerini inceleyelim.

Zayıf etkileşimler olarak adlandırılan fizyolojik bağlar Van Der Waals bağı ve hidrojen bağı olmak suretiyle iki çeşide ayrılır.Van Der Waals Bağları : Bu bağ çeşidinde dipol ve indüklenmiş dipol ismi verilen moleküller bir araya gelmiş olarak cılız bir etkileşim oluştururlar. Dipol olarak adlandırılan moleküller polar özelliklere sahipken indüklenmiş moleküller apolar hususiyet taşımaktadır. Polar özelliğe haiz moleküller kalıcı dipol oluştururken apolar moleküller geçici dipoller oluşturur.Hidrojen Bağları : Bu bağ türü hidrojen elementinin flor, oksijen ve azot ile yapmış olduğu bağa verilen isimdir. HF, H2O, NH3 ve CH3COOH benzer biçimde bileşikler bu bağ türüne misal olarak verilebilir. Zayıf etkileşimler arasındaki en kuvvetli bağ çeşidi hidrojen bağlarıdır. Güçlü etkileşimler olarak adlandırılan kimyasal bağlar ise iyonik bağlar, kovalent bağlar ve metalik bağlar olmak suretiyle üç çeşide ayrılır.İyonik Bağlar : Bu bağ türü olumsuz yüke haiz anyonlar ve olumlu yönde yüke haiz katyonlar içinde gerçekleşen çekimi kuvveti cevabında oluşan kuvvetli etkileşim türüdür. NaCl, CaF2, KI, Mg3N2 benzer biçimde bileşikler bu bağ türüne misal olarak gösterilebilir.Kovalent Bağlar : Genellikle periyodik çizelge üstünde 4A, 5A, 6A ve 7A grubunda bulunan iki ametal atomları içinde elektronların müşterek kullanılması kararı oluşan kuvvetli bağ türüne kovalent bağ ismi verilmektedir. HCl, N2, NH3 ve CO2 bu etkileşim türüne misal olarak gösterilebilir.Metalik Bağ : İki metal elementi içinde gerçekleşen kuvvetli etkileşimler grubunda yer edinen bağ türüdür. Elektron veren metal atomu olumlu yönde ile yüklenir ve çekim kuvveti oluşturur buna metalik bağ ismi verilir.

Anahtar Kelimeler : Maddelerin,katı,,sıvı,ve,gaz,hallerindeki,tanecikleriiçindebir,çekim,kuvveti,mevcuttur.,Bu,çekim,kuvvetine,bağismiverilir.,Bağlarfizyolojikb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar