Yarı Metal Nedir? Yarı Metallerin Özellikleri Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 21:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Yarı Metal Nedir? Yarı Metallerin Özellikleri Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kimya tarihinin ilk zamanlarından itibaren bulunan element sayısının fazla olmasından ötürü bilim adamları bu elementleri muayyen özelliklere gore sınıflandırmaya çalışmışlardır. Günümüzde kullandığımız periyodik tablo üstünde elementler metal, ametal, yarı metal ve soygazlar olmak suretiyle 4 değişik halde gruplandırılmıştır. Metal ve ametaller kendine ilişkin olan birtakım özellikleri gösterirken yarı metal elementler her iki grubun da hususi durumunu göstermektedir. Bazı özellikleri metala birtakım özellikleri ise ametallere benzediğinden bu elementlere yarı metal ismi verilmiştir. Belirli grupları olmayan bu elementler 3A, 4A, 5A, 6A ve 7A gruplarında belli sayıda bulunmaktadır. Bu yarı metal elementlerinin özelliklerini şöyleki sıralayabiliriz.Bu elementlerin tüm bunlar doğada katı biçimde bulunmaktadır. ( Bu özelliği bakımından metal elementlerine benzemektedir. Metal elementleri de cıva hariç katı biçimde bulunmaktadır. )
Parlak bir görünüme sahiptirler. ( Metal elementleri metal bir görünüme haiz iken ametal elementleri mat bir görünüme sahipti. Bu özelliği bakımından da metallere benziyor diyebiliriz. )
Elektriği oldukça azca oranda iletmektedir. ( Metaller elektriği oldukça iyi iletirken ametaller elektriği asla Yarı metal elementler öteki iki gruptan tamamen ayrılarak kendine özgü bir hususiyet göstermektedir. )
Yüksek sıcaklıkta bulunduğunda elektriği hemen hemen metal elementleri kadar iyi iletmektedir.
Oluşturduğu bileşiklerde birtakım durumlarda metalik hususiyet gösterirken birtakım bileşiklerinde ametallik hususiyet gösterir.


Yukarıdaki özellikleri incelendiğinde yarı metal elementler hem metal bununla birlikte ametal elementlerinin özelliklerini göstermektedir. Bu yüzden bu elementlere yarı metal ismi verilmektedir. Bor ve Silisyum elementleri yarı metal hususiyet gösterirken birisi 3A grubunda öteki ise 4A grubunda yer almaktadır. Yarı metal elementlerinin muayyen bir grubu bulunmamaktadır.

Anahtar Kelimeler : Kimya,tarihinin,ilk,zamanlarından,itibaren,bulunan,element,sayısının,fazla,olmasındanötürübilim,adamlarıbu,elementlerimuayyenözellikleregore&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar