6 çeşit yorgunluk ve onları yenmenin yolları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 19:17 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. 6 çeşit yorgunluk ve onları yenmenin yolları

makale içerik

6 çeşit yorgunluk ve onları yenmenin yolları
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Tekildeki yorgunluk hakkında konuşmak tamamen doğru değil - doktorlar ve psikologlar böyle düşünüyor.

Bu durumun nedenleri ve tipleri farklı olabilir. Kronik yorgunlukla başa çıkmak için türünü doğru bir şekilde tanımanız gerekir. Bazen bunun için muayene ve testlerden geçmek gerekir. Diğer durumlarda, kendi başınıza anlayabilirsiniz. Listemizden kendinizi kontrol edin.

Yorgunluk özgürlük için ödememizdir, psikolog Alain Ehrenberg "Kendin olmak için yorgunluk" kitabında açıklıyor. İş, telefon görüşmeleri, e-postalar, aile işleri ve diğer sorumluluklar arasında kalan milyonlarca şey yapmaya çalışıyoruz. Kendimizi sürüyoruz.

Yorgunluk bir çeşit savunma tepkisidir, bir organizmanın bizi çılgın yaşamdan korumanın yolu. Yeni işler üstlenmemize izin vermiyor. Böylece yorgunluk olumlu bir bağlamda görülebilir.

Yorgunluğun birçok yüzü vardır, bu yüzden psikoloji, tıp ve sosyoloji açısından analiz edilmelidir.

1. MESLEKİ YORGUNLUK

Yorgunluk Zamanı'nın yazarı sosyolog Marc Loriol, “En çok çalışan kişi en çok yorulmuyor” diye açıklıyor. İşten yorgunluk hissi, ona olan ilgiden, anlamlılığından, değerlerinizin tanınmasından, patronların teşvik edilmesinden ve diğer faktörlerden etkilenir.

Birisi, meslektaşların, patronların veya müşterilerin onaylanması için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiğini düşünüyor ve kimse çabaları takdir etmediğinde, bir kez daha inisiyatif almak istemiyorsunuz. İşçilerin sonucu diğerine ilham verir ve sadece uğruna daha fazla ve daha iyi çalışmaya karşı değildir.

İşinizde çeşitlilik yoksa, yorgunluk olarak algılanacak olumsuz duygulardan muzdarip olma olasılığınız daha yüksektir. Ve tüm işiniz para ve zaman eksikliği nedeniyle tamamlanamazsa, ezici güçsüzlük hissi tükenme hissini ağırlaştırabilir.

Nasıl kazanılır

İş değiştirmeye hazır değil misiniz? O zaman var olmadığı yerde anlam bulmaya veya mutlu bir Sisifos gibi bir şey olmaya çalışabilirsiniz.

İş arkadaşlarınız veya patronunuz çalışmanızla ilgili duyguları ifade etmiyor mu? Önce sohbete başlayın. Örneğin, büyük bir işlem gerçekleştirirken rolünüzü vurgulayın. Veya belirli görevler için neden yeterli zaman veya kaynağınız olmadığını açıklayın. Belki de yönetim size bir asistan vermekle hiç karşı değildir.

6 çeşit yorgunluk ve onları yenmenin yolları

2. DUYGUSAL YORGUNLUK

“Kış geleneksel bir yorgunluk zamanıdır: vitamin eksikliği, güneş ışığı, soğuk - tüm bunlar bir kişiyi kötü etkiler. Duygusal yorgunluk da gelir: yüksekte hissetmezsiniz, zamanınız yoktur, kendinizden ve dünyadan memnun kalmazsınız, başarılı olamayacağınızı düşünün, yavaş yavaş kendinizi mavilere daldırın. Ve planlanan işlerin listesi büyüyor, bu durumu daha da kötüleştiriyor, ”psikolog Violona Gerito duygusal yorgunluğu anlatıyor.

Nasıl kazanılır

Sabır ve dayanıklılığın sınırları vardır. Yorgunluğu değil, olumlu duyguları kurtarmak gerekir. Başlangıç ​​olarak, kendilerine çok fazla şey yüklediklerini anlamaya çalışın. Neyin bir sonraki aya taşınabileceğini veya devredilebileceğini düşünün. Bunu yapmakla yükümlü olduğunuzu hissetmeyeceksiniz, bu da bir şey yapmak için zamanınız olmadığı için suçluluk duymayacağınız anlamına gelir.

Kendinizden çok fazla talep etmeyin ve çıtayı çok yükseğe kaldırmayın. Evde mükemmel bir düzen olmamasına izin verin, bir eğitmenle üç dersi kaçırmış ve diyet yapmamışsınız. Bu zor dönemde kendinize karşı daha nazik olun. Ancak ölçünün ötesinde yorgun olsanız bile, örtülerin altında yatma dürtüsüne direnin. Yalnızlık sadece duygusal yorgunluğu arttırır. Sinir gerginliğinin üstesinden gelmek için iletişim kurun ve dışarı çıkın.

3. HORMONAL YORGUNLUK

Jinekolog-endokrinolog Claire Briquet, “Döngünün bitiminden birkaç gün önce, bazı kadınlar kendine özgü yorgunluk hisseder” diye açıklıyor. - Genellikle östrojen ve progesteron, iki kadın hormonu arasındaki ilişkinin ihlaline neden olur. Bu başarısızlık sinirlilik ve bozulmaya neden olur. Menstrüasyon sırasında, hormon miktarında keskin bir azalma başka bir yorgunluğa neden olur: her şeye karşı bir isteksizlik. Ek olarak, aşırı kanama demir eksikliğinden dolayı fiziksel yorgunluğa yol açar ve alt karındaki ağrı sinir sistemini zayıflatır. Daha olgun yaşta, östrojen seviyelerindeki bir azalma da aşılmaz görünen yorgunluğu kışkırtır. ”

Nasıl kazanılır

Bu belirtileri fark ederseniz veya yorgunluk ile belirli bir döngü süresi arasında bir ilişki bulursanız, bunu doktorunuzla görüşün. Belki testleri ve hormonal ilaçları reçete edecektir.

4. BESLENME YORGUNLUĞU

Beslenme uzmanı Jacques Fricquet, “Yiyecekler sizi yorgun hissettirebilir” diye ekliyor. - Yemekten sonra, hızlı karbonhidratlar (kurabiye, beyaz ekmek, tatlılar) kan şekerini arttırır ve pankreasın seviyesini düşürmek için büyük dozlarda insülin üretmesine neden olur. Bu, uyuşukluk hissi ile birlikte kan şekerinde bir azalma olan karşılıklı hipoglisemiye yol açar. "

Bir başka kritik dönem, yağlı ve ağırsa, yemekten üç veya dört saat sonradır. Bu tür yiyecekler yavaşça sindirilir ve çok fazla enerji gerektirir. Ek olarak, kandaki büyük miktarda yağ karaciğer üzerindeki yükü arttırır. Gelecekte, dengesiz bir diyet, sinir yorgunluğu olarak hissedilen vitamin eksikliğine ve magnezyum eksikliğine yol açar.

Nasıl kazanılır

Günde 3-4 kez yiyin. Sabahları yavaş karbonhidratlar (kepekli ekmek, meyveler, yulaf ezmesi) yiyin. Vücuda enerji verecekler. Öğle ve akşam yemeklerinde proteinli yiyeceklere ve sebzelere yaslanın. Her saat atıştırmamaya çalışın ve hareket halindeyken yiyecekleri yutmayın. Ve elbette, vücudun kendini toksinleri ve toksinleri temizlemesine yardımcı olmak için su için.

6 çeşit yorgunluk ve onları yenmenin yolları

5. FİZİKSEL YORGUNLUK

“Sporla Sağlık İçin İyi mi?” Yazarı Stefan Kashua, “Bir gün sonra ayaklarınızda kas yorgunluğunu hissediyorsanız veya sadece 15 dakika basketbol oynayarak gücünüzün düştüğünü düşünüyorsanız bunlar endişe verici belirtilerdir” dedi. Vücut, fiziksel formunuzun optimal olmaktan uzak olduğunu bildirir. “Yorucu stres olmadan düzenli egzersiz daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Dayanıklılığı artırır ve endorfin salınımını teşvik ederler. ”

Nasıl kazanılır

İyileştirme egzersizlerinin en basiti yürüme, bisiklete binme, yüzme. Bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için ritmi aşamalı olarak girmeniz gerekir. Spor hayatınızda uzun süredir bulunmuyorsa, düzenli yürüyüşlerle hızlı bir şekilde başlamak mantıklıdır.

6. YANLIŞ UYKU NEDENİYLE YORGUNLUK

Stefan Kashua, “İyileşmek için beynin derin ve paradoksal uykunun tam (yaklaşık bir buçuk saat) aşamasına ihtiyacı var” diye açıklıyor. - Derin uyku aşaması, gün boyunca alınan bilgileri işlemek ve düzenlemek için gereklidir. Bu aşama bozulduğunda, hafıza yetenekleri azalır, herhangi bir şeye odaklanmanız zorlaşır. ”

Paradoksal aşama (aynı zamanda rüyaların aşamasıdır) yorgunluk ile başa çıkmaya ve gücü geri kazanmaya yardımcı olur. Bir kişi bundan mahrum kalırsa, günlerini akıl hastası bir klinikte sona erdirir. Gürültü, rahatsız edici bir yatak ve diğer küçük şeyler mikro uyanmaya neden olur, sonuç olarak, bir faz sizin için algılanamaz bir şekilde başka bir faz ile değiştirilir ve döngü sona ermez. Sonuç olarak, yorgunluk hissi ile uyanırsınız. Bu durum, geceleri birkaç kez yenidoğanlarına uyan genç anneler tarafından iyi bilinir.

Nasıl kazanılır

Küçük bir çocuğunuz varsa, uyku eksikliği nedeniyle yorgunluğa katlanmak zorunda kalacaksınız. Diğer tüm durumlarda, kişi harekete geçmelidir. Eşinize horlama uygulayın, duvarların ve pencerelerin ses yalıtımını iyileştirin, yatağı daha rahat bir hale getirin. Hiçbir şeyin tam uykunuzu rahatsız etmemesine dikkat edin.

Anahtar Kelimeler : Tekildeki,yorgunluk,hakkında,konuşmak,tamamen,doğru,değil,-,doktorlar,ve,psikologlar,böyle,düşünüyor.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar