“Akıllı ama tembel”: bir öğrenci neden tembel bir insan olmalı?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.12.2019 tarih ve 21:59 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. “Akıllı ama tembel”: bir öğrenci neden tembel bir insan olmalı?

makale içerik

“Akıllı ama tembel”: bir öğrenci neden tembel bir insan olmalı?
Kısa Linki Kopyala

“Böyle yetenekleri, potansiyeli var, ama sürekli tembel!” - Ebeveynler iç çekerek çocuğun başarısından bahsediyor.

Bu arada tembel çocuklar yok. Tembellik her zaman bir maske, koruyucu bir tepkidir. O neyden koruyor?

Her şeyi anlıyor, ama hiçbir şey yapmak istemiyor. Ödev ya da ders yapmak yerine bilgisayarın önünde oturmak. İkna ve tehditler sadece ilk başta yardımcı olur ve sonra çalışmayı bırakırlar. Bu tanıdık mı?

Şimdi çocuğunuza daha yakından bakın. Hiç tembel değil. Hangi hevesle lego bloklarını toplar. En sevdiği bilgisayar oyununun karakterleri hakkında ne kadar hevesli bir kitap okur. Robot derslerine ne büyük bir sevinçle koşar. Ilya Ilyich Oblomov gibi gerçek bir avara, bunu yapamaz, değil mi?

TEMBELLİK NEDENLERİ 

Yani, çocuğunuz Rus klasiklerinde ünlü bir karaktere benzemiyorsa, tembellik sadece koruyucu bir tepkidir, bir maskedir. İki nedenden dolayı ortaya çıkar:

Hata korkusu

Başlangıçta çocuklar hata yapmaktan korkmazlar. Onlara, yetişkinleri öğretmekten korkuyoruz. Zemin yeterince temizlenmedi - ve şimdi anne kaşlarını çattı. Sorunu yanlış çözdü - ve sessizce iç çekti. Hiçbir şey söylemeyebilir bile. “Yanlış yaptı - iyi değilsin” bağlantısı anında ve kelimeler olmadan asimile edilir. Özellikle çocuğa yakın ve önemli kişiler tarafından yayınlanıyorsa.

Çocuk hızla sonuçlandırır: tembel bir insan gibi davranmak, kendinizi aletlere gömmek veya arkadaşlarınızla sokakta kaybolmak, ancak “kötü” olmamak için hata yapmamak daha kolaydır. Öğretmen okulda “hiçbir şey için iyi değilsin” ifadesini söylese bile, her anne genç bir öğrenci için anlamını en aza indirebilir. Çocuğun başarısını değil, çabalarını değerlendirin.

Notları kovalamayın - çocuğun materyali anlayıp anlamadığına dikkat edin. Sonunda, kim bilir - belki gelecekteki dahiniz büyüyor ve sadece üniversite profesörleri problem çözme yolunu tanıyabilir.

Hayat kurtaran

Uzun süredir kanatlarda bekleyen planlanmış vakaları hatırlıyor musunuz? Çizim yapmayı, dans etmeye kaydolmayı, çocuk fotoğraflarını oluşturmayı öğrenmek - tüm bunların yapılması gerekiyor gibi görünüyor ve acil bir ihtiyaç yok. Şu anda dans etmek için neden kaydolmanız gerektiği açık değilse, beynimiz enerji tasarrufu modunu açar. Gerçekten, neden çaba harcamak ve değerli kaynaklar harcamak neye açık değil?

Aynı şey bir çocuğun kafasında da olur. Bunları yazıp boş zamanınızı çok daha keyifli bir şekilde geçirebiliyorsanız neden anlaşılmaz ve sıkıcı ödevler yapıyorsunuz? Ertesi gün aynı karmaşa olacaksa neden odayı temizleyin? Ancak çocuğun kendisi ya da ebeveynlerinden biraz yardım alarak bu “neden” i bulduğu zaman, dersleri ya da odadaki düzeni yapmakla ilgili sorular kendiliğinden kaybolacaktır.

NE YAPMALI 

Bir çocuğun yüz siperi olmadan zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak için ne yapmalı? Bu basit öneriler size yardımcı olacaktır:

  1. Övgü, çocuğun en küçük başarılarını bile kutla.
  2. Sizi zor görevler ve görevler üstlenmeye teşvik edin.
  3. İsterse yardımı reddetmeyin. Ama bu sadece yardım olmalı, çocuk yerine bir görev değil.
  4. Hataları felsefi olarak herhangi bir sürecin kaçınılmaz yoldaşları olarak ele alın.
  5. Belirli süreçlerin önemini düşünmeyi isteyin: odayı temizlemek veya Rusça öğrenmek neden önemlidir? Sebeplerini formüle etsin.
  6. Çocuğunuza tüm aktiviteler ve eğlence için yeterli enerji ve zamana sahip olması için günü organize etmeyi öğretin. Günün bir planını birlikte yapın ve önce ona yardımcı olun.

Çocuğun temel davranış ve ilişkilerin modellerini aileden alır. Ona hata yapmaktan korkmayan ve zamanı doğru bir şekilde nasıl yöneteceğini bilen etkili bir kişinin modelini gösterin.

Anahtar Kelimeler : “Böyle,yetenekleri,,potansiyeli,var,,ama,sürekli,tembel!”,-,Ebeveynler,iç,çekerek,çocuğun,başarısından,bahsediyor.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar