Big Bang: Herhangi bir nedenle kaynamamayı nasıl öğrenirsiniz

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 22:18 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Big Bang: Herhangi bir nedenle kaynamamayı nasıl öğrenirsiniz

makale içerik

Big Bang: Herhangi bir nedenle kaynamamayı nasıl öğrenirsiniz
Kısa Linki Kopyala

Hepimiz insanız, yani zaman zaman canlı olumsuz duyguları deneyimleme eğilimindeyiz.

Bazen o kadar güçlüdürler ki “kaynatırız” ve “patlarız” ve çevremizdekiler zor zamanlar geçirir. Duygularımızı kendimizde tutmak için elimizden gelenin en iyisini yaparsak, bu bize pahalıya mal olabilir. 

Kaygı, tahriş, öfke, öfke, korku - bu duygular yırtıldığında, çığlık atmaya ve yakındakilara girmeye başlayabiliriz. Muazzam duygusal aşırı yüklenme yaşıyoruz ve akrabalar sıcak el altında.

Farklı bir şekilde olur: duyguları geri tutarız ve içeriden “kaynıyor” gibi görünüyoruz. Tabii ki, çevremizdeki insanlar bu tür davranışları daha çok seviyorlar, ama bizim için duygulara tutunmanın bedeli çok yüksek. Kaynamaya genellikle psikosomatik reaksiyonlar eşlik eder: gözlerde öfke ile kararır, bacaklar uyuşur, ifade edilmeyen öfke boğaz ağrısına dönüşür, ifade edilmeyen öfkeyi baş ağrısına ve bastırılmış anksiyete ve korku, nöbet veya diğer yeme bozukluklarına neden olur.

Duygusal “kaynama” nasıl olur ve sınıra nasıl ulaşılamaz?

1. ÖN BAĞLANTI

Sık sık sinirlenmeye, kaynamaya ve patlamaya meyilli misiniz? Her şeyden önce, böyle bir durumu hangi faktörlerin provoke ettiğini anlamak, kaynama durumlarını ve tetikleyicileri incelemek önemlidir. Örneğin, birileri gözünüzün önünde rahatsızlık duyduğunda adaletsizlik duygusu olabilir. Ya da, haksız yere sizden mahrum bırakılma konusunda sürpriz ve öfke: örneğin, önceden planladığınız Yeni Yıl ödülünü kesti. Veya - tüm akrabalarınız tatil için size gelmek istediğinde, tüm tatilleri temizlemeniz gereken sınırların ihlali.

Olumsuz duyguların patlamasından önceki tüm durumları iyice incelemek ve mümkünse bunlardan kaçınmak faydalı olacaktır. Sizin için rahat olan toplantı koşulları hakkında aile üyeleriyle konuşun ve bu mümkün değilse mesafeyi artırın. Hoş olmayan bir sürprizden kaçınmak için önceden muhasebe departmanında ödül hakkında bilgi edinin.

Durum olmasa bile, her zaman ona karşı tutumunuzu değiştirebilir, sınırları tanımlayabilir, sizin için neyin doğru olmadığını açıkça belirtebilir ve başka bir çözüm önerebilirsiniz.

2. KAYNAMA

Bu aşamada, zaten duruma karıştık ve buna tepki gösterdik.

Bizi manipüle edebilmek için kasten kışkırtıldık. Bu tür kirli hileleri fark etmeyi öğrenmek önemlidir. Kendinize karşı tarafınızın neden kaynatmanız gerektiğini sorun. Bunun yararı nedir? Bu nedenle, iş görüşmeleri sırasında bazen kasıtlı olarak bir çatışmayı kışkırtırlar, böylece muhatap duygularla ilgili önemli bilgiler verir ve sonra yüzünü kurtarmak için bir taviz verir.

Kişisel ilişkilerde, ortağın bizi oyununu oynamasına neden oluyor. Örneğin, bir erkek bir kızı gözyaşlarına kışkırtır. Ağlamaya başlar ve der ki: "Hepiniz aynısınız, diğerleriyle aynısınız, bunu biliyordum." Kız oyuna dahil oluyor, aşka yemin etmeye başlıyor, "öyle değil" olduğunu kanıtlarken, gözyaşlarının nedeni "perde arkasında" kalıyor.

Muhatabın yararı ne olduğunu anladıktan sonra yavaşlamaya çalışın. İlgi alanlarınıza ayak uydurmak için neyin en iyi olduğunu kendinize sorun.

3. PATLAMA

Şu anda, durumdan tamamen kurtulmaktan başka bir şey yapamayız. Etkileme ve patlama sırasında, yanımızda kimin olduğunu anlamak önemlidir.

Ne yazık ki, birçoğumuz, örneğin patron veya iş ortağına hitap ettikleri kişilere duyguları tolere etme ve ifade etmeme eğilimindeyiz. Bu duyguları eve getirir ve sevdiklerimize, bizi sevenlere, hatta bazen daha zayıf ve cevap veremeyenlere dökürüz. Bu nedenle, anneler işte kötü bir gün olsaydı çocuklara bağırırlar ve kendileri patronları tarafından tanınmayan kocaların saldırganlığına karşı koyarlar.

Patlamak üzere olduğunuzu düşünüyorsanız, etkinize dayanabilecek değerli bir düşman arayın. Örneğin, ikinci bir yetişkin. Ayrıca, en azından tam olarak ne istediğinizi anlamaya çalışın. Sadece stresi azaltmak için yıkılmak mı? Sonra taburcu etmenin başka bir yolunu bulun - örneğin, spor salonuna gidin.

Durumdan nasıl çıkacağınız, kendinizi anlama ve duyguları yönetme yeteneğinize bağlıdır.

4. DUYGULARIN SESSİZLİĞİ

Öfke ve kızgınlık yerine utanç ve suçluluk duygusu gelir. Onlara dikkat et. Elbette, bu davranışsal düzenleyiciler insanlarla nasıl daha iyi iletişim kuracağımızı anlamamıza yardımcı olur. Ancak kaynama nedenini kaybetmemek önemlidir, çünkü içinde değişmenin anahtarıdır. Utanç ve suçluluk nedeni örtüyor, patlamaya neden olan şey hakkında konuşmaktan utanıyoruz ve etkilerini ortadan kaldırmaya odaklanıyoruz. Bu bir ilişkide kalmanıza yardımcı olur, ancak çatışmadan önce neyin olduğunu ve bir dahaki sefere kaynamadan kaçınmak için neler yapılabileceğini analiz etmelisiniz.

Herhangi bir önlem alınmazsa, kaynama adımını kaçınılmaz olarak bir patlama izleyecektir. Bu nedenle, kendinize özen gösterin ve duygusal durumunuzun özelliklerini dikkate alarak durumu yönetmeyi öğrenin.

Anahtar Kelimeler : Hepimiz,insanız,,yani,zaman,zaman,canlı,olumsuz,duyguları,deneyimleme,eğilimindeyiz.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar