Erkeklerde ölüm korkusu yatmadan önce erteleme ile ilişkilidir

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 20:10 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Erkeklerde ölüm korkusu yatmadan önce erteleme ile ilişkilidir

makale içerik

Erkeklerde ölüm korkusu yatmadan önce erteleme ile ilişkilidir
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Kaçınılmaz olandan ne kadar çok korkursak, onunla en alışılmadık şekillerde buluşmaktan kaçınma şansımız o kadar yüksek olur.

Örneğin, uykudan vazgeçmek.

Bilinçaltımızın yolları anlaşılmazdır. Ve en paradoksal olarak, nasıl davrandığımızı ve bizi neyin korkuttu- ğu ile karşılaşmaktan ne şekilde kaçınacağımızı etkileyebilir. Bizi ölümden daha fazla ne korkutabilir? Aşırı tezahürlerde ciddi bir fobiye dönüşen bu dayanılmaz anksiyete, eskiler tarafından tekrar tekrar tanımlanmıştır.

Eski Yunan filozofu Plutarch, “Uyku, ölümün küçük bir gizemidir, uyku ölümün ilk başlangıcıdır” dedi. Büyük vatandaşı Homer, onu daha da kısa ve kesin bir şekilde ortaya koydu: “Uyku - ölüm kardeşi!” Yatmadan önce erteleme ile yaşamlarının sona ereceği kaygısı arasındaki bağlantıyı inceleyen bir çalışmayı kabul edebilen erkekler. .

Orta Doğu Teknik Üniversitesi psikologları tarafından “Hayat kısa, izlemek: ölüm korkusu ve yatmadan önce erteleme” başlıklı bir çalışma yapıldı. Sonuçları, ölümden korkan erkeklerin bu süre için planlanandan çok daha geç yatma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Bir kişi ne kadar az uyursa, yaşam için daha fazla zamanı olur

Genel Psikoloji dergisinde yayınlanan bu çalışmanın yazarlarına göre, kendi ölümleri ile ilgili konulardan endişe duyan erkekler uyku ile ilgili olumsuz duygular yaşama eğilimindedir. Ayrıca, bu duygular bilinçli olabilir veya hiç izlenmeyebilir.

Bu neden oluyor? Bizim için uykuya ayırdığımız saatler bilinçli olarak yaşanmış bir dönem değil ve “hayattan alınan zaman” gibi görünüyor, psikologlar eminiz. Ve bir kişi ne kadar az uyursa, yaşam için daha fazla zamanı olur.

Bu nedenle, ölüm korkusuna aşina olan kişi, gerçekten korkutucu bir olay olarak uykuyu bırakabilir. Yani, kocanız akıllı telefonunuzu herhangi bir şekilde bırakamıyorsa, yanında huzurlu bir şekilde uyuması zamanı olsa da, belki de çok ilginç bir videoyla karşılaşması hiç de değil.

KORKU NASIL HESAPLANIR? 

Türk psikologlar, her iki cinsiyetten 229 gönüllü ile “uykulu alışkanlıklarının” nasıl göründüğü hakkında röportaj yaptı. Çalışma katılımcıları ayrıca ölüme karşı tutumları ve öz kontrol becerileri hakkında da konuştu. Araştırmacılar ayrıca her bir ankete katılan kişinin kronotipinin ne olduğunu incelediler.

Ölüm korkusunun, yatmadan önce erteleme hakkında da konuşan katılımcıların özelliği olduğu ortaya çıktı. Ancak bu sadece erkek katılımcılar için geçerlidir. Yani, “Ölümün kaçınılmaz ve kaçınılmaz olduğundan endişeleniyorum” gibi ifadeleri kabul eden erkekler de “istediğimden daha sonra yatarım” gibi ifadelere katılma eğilimindeydi.

PEKİ YA KADINLAR? 

Bu arada araştırmacılar, akşam erteleme ile kadınların ölüm korkusu arasında herhangi bir bağlantı ortaya koymadı. Bu neden oldu? Psikologlar, kadınların ve erkeklerin risklere farklı yaklaşımları olduğunu düşünmektedir. Yatmadan önce ertelemeye düşenler genellikle sonuçların ne olabileceğini hayal ederler.

Ertesi gün yorgun hissedecekler, performansları azalacak ve dikkatleri dağılacak. Yine de bilinçli olarak bu şekilde davranırlar, sağlıklarını ve refahlarını riske atarlar. Çalışma, ölüm düşüncelerinin erkekleri riskli davranışlara neden olduğunu gösterdi, ancak burada kadınlarda böyle bir paket bulunamadı.

ERTELEYİCİ BAYKUŞ 

Elbette ölüm korkusu, bilim adamlarının yatmadan önce erteleme ile ilişkilendirdiği tek faktör değildir. Örneğin, gece istirahatinin ertelenmesi ile kronotip arasında, yani belirli bir kişinin günlük ritminin bireysel özellikleri ile genetik arasında bir bağlantı vardır.

Böylece, "baykuşlar" ın onuncu rüyanın izlenmesi gereken bir zamanda "toy" lardan ve "güvercinlerden" daha fazla ertelendiği ortaya çıktı. Psikologlar çalışmayı "deneme" olarak değerlendiriyorlar: şimdiye kadar sadece yatmadan önce ölüm korkusu ve erteleme arasındaki ilişkiyi araştırmaya çalışıyorlar. Belki de neden Morpheus krallığını ziyaret etmekten kaçındığımızı öğrenecek çok şeyimiz var.

Anahtar Kelimeler : Kaçınılmaz,olandan,ne,kadar,çok,korkursak,,onunla,en,alışılmadık,şekillerde,buluşmaktan,kaçınma,şansımız,o,kadar,yüksek,olur.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar