Etkili Sunum Yapmanın Yolları

Bu yazı Nur Avlar tarafından 23.10.2019 tarih ve 13:11 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Etkili Sunum Yapmanın Yolları

makale içerik

Etkili Sunum Yapmanın Yolları
Kısa Linki Kopyala

Etkili Sunum Yapmanın Yolları

  1. Sunuma Hazırlama:

Hazırladığımız sunumu , sunmaya başlamadan önce mutlakatekrar etmek gerekir. 5 ila 10 kere uzun bir sunum ise bir kaç kere tekrarlanması gerekir.Hazır hissedilene kadar çalışılmalı.

  1. Özgüven:

kendinize güvenin, heyecan yapmayın, mükemmel olmak zorunda değilsiniz hata yapabilirsiniz. En fazla bir sunumdur, yapamam diye düşünürseniz , hem sunum berbat olur, hem de gereksiz heyecan olumsuzluk yaratır.

Bu yüzden kendinizi kasmamanız gerekir.En iyisini yapmak için kendinize inanın!Özgüven çok önemlidir.

  1. Anlatım:

Anlatımda süreklisunum kağıdına veya slaytlara bakılmamalı, takılıp kalınmamalı ve ee, şey , yani gibi unuttuğunu belirten kelimeler kullanılmamalı, sadece tek kişiye bakıp göz teması kurmayıp yere veya alakasız yerlere bakılmamalı.

Sunuma arada bakın (eğer gerçekten çalışıldıysanıznadiren bakılması gerekir aksi takdirde kimse sizi dinlemez), takılıp kalındıysa sunuma göz gezdirilebilir ya da sunum yapılan ortama sunum ile alakalı sorular sorup dikkat dağıtılabilir, o sırada konu hatırlanmaya çalışılabilir.

  1. Göz Teması:

Sadece tek kişiye bakmayın, herkesle göz teması kurmaya , jest ve mimikleri, ellerinizi etkili kullanmaya özen gösterin,

bunlar önemli hususlardır, ariyetten arada bir sunum ile alakalı dinleyicilere sorular yöneltin.

  1. Sunum Taktiği:

Slayttaki tüm yazılar bir anda çıkmamalı. Eğer öyle gelirse sizi dinlemeden, direkt onun tamamını okumaya çalışırlar. Fakat süreli olarak gelirse yani birinci cümleyi okuduktan sonra ikinci cümle ekrana gelirse ve ekrana gelen hakkında konuşursanız daha verimli olur.

Genel olarak:

Heyecan yapmayın kendinize güvenin, sunuma mutlaka çalışarak gidin, sunum yapılan ortamdaki kişilerle göz teması kurun.

 

Anahtar Kelimeler : Etkili,Sunum,Yapmanın,Yolları Sunuma,Hazırlama:

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar