(işimden) Konfor bölgemden ayrılıp kendi işimi kurmaktan korkuyorum

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 23:23 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. (işimden) Konfor bölgemden ayrılıp kendi işimi kurmaktan korkuyorum

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ben acemi avukatım. Birçok insan, özel uygulama pratiğine başlama potansiyeline ve bilgisine sahip olduğumu düşünüyor. Şu anda bir işim var ve az olmama rağmen, düşük ücretli ama istikrarlı bir işi kaybetmek bile korkutucu. Bilinmeyenden korkuyorum, biraz sessiz yaşamak istiyorum. Öte yandan, gelişme istiyorum. Korku ile nasıl başa çıkılır, başarılı insanlara örnek olarak davranmaya başlar ve aynı zamanda bir pislik gibi hissetmez misiniz?

Olga, 25 yaşındayım

Olga, kariyerinin daha da gelişmesini belirleyecek bir seçim yapmaya cesaret edemediğini yazıyorsun. Bir karar verme ihtiyacı heyecan yaratır: bilinmeyenin korkusunu, konfor bölgesini terk etme ihtiyacını durdurur, tamamen zevk almak için vaktiniz olmadığına dair bir sakince. Sık sık seçim yapmak zorundayız: bazı kararlar kolaydır, bazıları ise bizi şüphede tutar, olanları analiz eder ve başkalarına danışır.

Bir duruma yansırken hangi kriterleri dikkate alırsınız? Mektupta başkalarının pozisyonlarını birkaç kez vurgularsınız. Örneğini yaşamak istediğiniz çoğu insanın görüşüne göre başarılı insanlardan bahsediyorsunuz ve bir başkasının yasal alanda potansiyelinizi belirttiğini belirtiyorsunuz. Bununla birlikte, bunların hepsi dışsal faktörlerdir, özel muayenehanenin açılması beklentisi içinde, pek de çekici görünmemektedir.

Bir kimsenin argümanlarının bize ne kadar ikna edici ve mantıklı geldiğine bakılmaksızın, yine de şüphe duyduğumuzda verilen kararda kendimizi güvende hissetmemiz olası değildir. Bu, özel muayenehaneyi terk etmeniz veya tam tersi bürodan ayrılmanız gerektiği anlamına gelmez. Doğru bir cevap yok, ama daha önemlisi başka bir şey var: iç belirsizliği dinlemek, bilinmeyenden korkmak, bu duyguların nereden geldiğini bulmak.

Diğerleri görünür dış tezahürler, ancak içsel yaşamınıza görünmezler. Bu yüzden onların tavsiyeleri olabilir veya olmayabilir. Kendine sor: En çok neden korkuyorsun? En kötü durumda ne olacak? Hangi durumlar ve hangi deneyimlerden korkar sizi korkutan korur? Başkalarının olumlu geribildirimine rağmen kendinizi değersiz hissettiren şey nedir?

Gelişmek istediğinizi, başarılı olmanızı istediğinizi yazıyorsunuz ama başarı çok belirsiz bir kavram. Çoğunluk görüşünden bir mola verin: Özellikle sizin için ölçütü ne olabilir? Hayalini kurduğunuz şeyi başardığınızda hangi duyguları deneyimleyeceksiniz? Bundan sonra ne için çaba göstereceksin? Uzmanlığınızı kendiniz seviyor musunuz, neden bir zamanlar gelecekteki bir meslek olarak seçtiniz?

Çalışma sırasında nelerden hoşlanırsınız ve alarma neden olan şey konfor alanınızı terk etmenizi sağlar? Tam olarak ne istediğinizi ve korkularınızın mahiyetinin ne olduğu size netleştiğinde, karar vermek kolaylaşacaktır.

Anahtar Kelimeler : Ben,acemi,avukatım.Birçok,insan,,özel,uygulama,pratiğine,başlama,potansiyeline,ve,bilgisine,sahip,olduğumu,düşünüyor.&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar