İstemediğinizi yapmaya başlamak için kanıtlanmış üç yol

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 21:12 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. İstemediğinizi yapmaya başlamak için kanıtlanmış üç yol

makale içerik

İstemediğinizi yapmaya başlamak için kanıtlanmış üç yol
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Gerçekten önemli bir işe başlamak istemiyor musunuz?

Kendi geçmişinize bakmaya, isteksizliğinizin nedenlerini anlamaya ve etkili kendini motive etme yöntemlerini bulmaya çalışın.

Çoğu insanın aksine, doktorlara gitmeyi seviyorum. Çocukluğumdan beri tedavi görmeyi çok sevdim: Doktorlar, beyaz elbiseler ve parlak aletler, özenli sorulardaki içkinlik ve güveni sevdim - sonuçta sadece anneme değil, aynı zamanda bana da sordular. "Büyük olanla" olduğu gibi benimle de ciddiyetle ve aynı zamanda da sevgiyle ve cesaretle konuştular. Genel olarak, hayatım boyunca kolay bir macera olarak kliniğe yolculuk yaptım: heyecan verici, ama mutlu bir sonla.

Ancak, birkaç yıl önce aniden bir şeyin değiştiğini hissettim. Aktif kendi kendine ilaç tedavisine rağmen, iki hafta boyunca boğaz ağrım vardı ve netleşti: Bir uzman görmeliyim. Ama yapamadım. Bazı nedenlerden dolayı, bu kez doktorların düşüncesi beni belirsiz, ama çok hoş olmayan bir his haline getirdi. Sebep gerekli olduğunu söyledi, ancak duygular aktif olarak karşı çıktı. Ve bu doktorlara olan sevgimle!

Bir ay geçti ve kendimi doktora gitmeye zorlayamadım. Boğazım hala ağrıyordu, özellikle geceleri dayanılmazdı. Anneme olan garip davranışımdan şikayet ettiğimde, beklenmedik bir şekilde şöyle dedi: "Görünüşe göre kendinizi KBB'ye neden ikna edemediğinizi biliyorum." Ve KBB boğaz ağrımı yağlamaya çalıştığında erken çocukluğumdan bir hikaye anlattı ve annem ve ben ofisten bitene kadar patladım ve ağladım.

Hikayesini dinledim ve tamamen unutulmuş (daha kesin olarak, hafızamdan "sıkılmış") bir dava tüm detaylar, duygular ve hatıralarla geri yüklenmeye başladı. Bu konuşmadan sonra, hemen benim için kolay oldu. O zamandan beri isteyerek diğer doktorlara gitmeye devam ettim, ancak o sırada kulak burun boğaz uzmanı bilinçdışım tarafından “lanetlendi”. Cesaret aldım, bir kez daha kendime bu bölümün uzak geçmişte olduğunu hatırlattım ve sonra sakin bir şekilde kliniğe gitti.

1. Geçmişi analiz edin

Bu yüzden, kendimizi bir şey yapmaya zorlamak zorsa, düşünmeye değer: bilinçsiz, ama aynı zamanda uzak geçmişte duygusal belleğimiz tarafından inşa edilen kalıcı engeller var mı? Belki de davranışları etkilerler ve bugünün motivasyonunu engellerler? Tabii ki, bu tür kazılar bir uzmanla en iyi şekilde yapılır, ancak bazen içgözlem oldukça verimli olabilir.

Uygulamamdan bir örnek. Bir müşteri, genç bir müzisyen, müzikal bir hanedanın torunu, bir zamanlar benimle görünüşte önemsiz bir sorun paylaştı. Moskova dairesinin odalarından birinde saklanan büyükbabasının müzik arşivi henüz ayrılmadı. Birkaç ay boyunca bu zor işi başlatmak için girişimlerde bulundu, ancak her seferinde rahatsızlık duydu. “İçerideki bir şey, büyükbabamın mirasıyla ilgili oldukça ilginç ve önemli bir araştırmaya girmemi engelliyor.”

Hoş olmayan bir bölümü tekrar "kaybederek" hatırlayarak, gizli ağrı ve kızgınlığın seviyesini azaltabilirsiniz.

Bu “iç engeli” araştırmaya, müvekkilimin okul öncesi çocukluğunun travmatik ve dolayısıyla bir hafızasına ulaşıncaya kadar başladık. Anlaşıldığı gibi, bir gün büyükbabasının masaüstünden yanlış anladı (ve büyükbabası o zaman canlı ve iyiydi) bir yığın nota müziği ve boyalarla boyadı. Büyükbaba öfkeliydi: bu onun yeni çalışmasıydı - ve torununu ciddi şekilde cezalandırdı.

O zamandan beri, büyükbabanın tüm belgeleri “dokunma!” Damgasıyla işaretlenmiş torun için yasaklandı. Yıllar geçtikçe, bu bölüm kahramanın hafızasından “zayıfladı”, bilinçsiz, ama duygusal olarak yüklü bir "işlenmemiş" anı katmanına dönüştü. Ortak çabalarımızın bir sonucu olarak, bu hoş olmayan bölüm, “kayıp” olarak restore edildi ve bu da gizli acı ve kızgınlığının seviyesini azaltmamızı sağladı. Yakında genç adam arşivi ayrıştırmaya başladı - “iç engel” enerjisini ve gücünü kaybetti.

İstemediğinizi yapmaya başlamak için kanıtlanmış üç yol

2. Ön eğitimin yapılması

Unutmayalım: beklenti arzuyu doğurur. Bazen sadece gerekli olmadığımız için gerekli olan şeylere başlamayız çünkü hazır değiliz. Kafa başka biri tarafından işgal edilmiştir. Herhangi bir ciddi iş için, dahili olarak "olgun" gerekir. Güç topla, kaynakları değerlendir ve bul, teslim tarihleri ​​belirle, bir eylem planı hazırla ve sonra her şey yolunda gidiyor.

İşte bir arkadaşımın anlattığı kısa bir hayat hikayesi.

“On üç yaşındaki kız mutfakta ve banyoda onarım yapmaya yalvardı - gördüğünüz gibi, arkadaşları“ bakımlı deliğimize ”davet etmek için utanıyordu. Gerçekten, onarımlar uzun zamandır gerekli, ama nasıl başlatmak istemedim! Rahatsızlık, para, sürekli temizlik ... Kızımın gereksinimlerine rağmen bu etkinliğin başlangıcını geciktirdim. Sonra tanıdık bir psikolog bana “hazırlık” metodolojisinden bahsetti. Biz gereken buydu!

Hemen onarımın başlamasını planladım - bir ay içinde, daha önce değil. Kızına ve kız arkadaşlarına yükümlülüklerinden "kaçmak" için bir karar vereceğini açıkladı. Kalifiye ve güvenilir bir ekip ile anlaştı. Onlarla birlikte bir eylem planı hazırladı. Gelecekteki “savaş alanı” ndan her şeyi sürükledim. Bu süre zarfında kendimi zihinsel olarak hazırlamayı başardım: Durmadan, eve koşmak için çalışma meselelerini tırmandım, geçici bir “seferberlik rejimi” ne geçtim. Son teslim tarihi geldiğinde, mümkün olan en kısa sürede onarımlara başlamayı hayal ettim.

Şimdi kızımdan daha az olmayan harika dönüşümler istedim ve gelecekteki zorluklara hazırdı. Bunun anlamı - ön duyuru, ayrıntılı planlama, sistem organizasyonu ve gelişmiş ahlaki hazırlık! ”

3. Motivasyon tekniklerinizi kullanın.

Peki ya hızla işe başlamanız gerekiyorsa? Acilen, özellikle sizin için etkili olan motivasyon yollarını ve araçlarını aramalısınız. Aslında, hepimiz bu yöntemleri çok iyi biliyoruz, ana şey onlara bilinçli olarak dönmektir.

Perspektif odaklı insanlar “gelecekteki sonucun imajı” ile motive olurlar. Başarılı bir şekilde tamamlanan bir işin sonucu olarak alacakları avantajlara zihinsel olarak odaklanmaları yeterlidir ve hemen çalışmaya başlarlar. Canlı görselleştirme ve hayali arzulanan gelecekte kalmak bazı "dağları çevirmek" yardımcı olur. Ama ne bilge bir yönetici bir yol buldu.

“Almanca'yı işten öğrenmem gerekiyordu” diyor. - Ne dilek, ne zaman, ne dil becerdim. Ne yapmalı Karakteristiklerimi bilerek bir dil grubuna gittim ve zihinsel olarak yaklaşık yaşım ve çevremdeki aktif, motive bir öğrenciyi seçtim. Bu öğrenci, farkında olmadan, rakibim ve “ilerlemenin motoru” oldu.

Heyecan ortaya çıktı - onu yenmek, herkese en iyi görünen kişiden daha akıllı ve yetenekli olduğumu kanıtlamak. Ölçüt, öğretmenin final sınavı ve ara değerlendirmeleridir. Rekabetçi, rekabetçi doğam hayal kırıklığına uğratmadı: eğitim yılı boyunca savaş kazanıldı. Sınavı mükemmel geçtim ve yetenekli sınıf arkadaşımdan daha fazla puan aldım. Dil ne olacak? Elbette, öğrenmem gerekiyordu. Bu olmadan zaferim imkansız olurdu. ”

Ne kadar uzaklaşırsanız o kadar kolay - daha önce başlattığınız iş mantıklı, formlu, değerlidir ve onu tamamlamaya çalışmak istersiniz

Gözlem defterimde başka bir seçenek daha var. “Güçlü iradeli biri olarak kendimi gerekli olanı yapmaya zorlayabilirim, ama istemiyorum. Genellikle irade gücü ilk adım için yeterlidir, sonra zayıflar ”dedi. Büyük bir şirketin çalışanı olan başka bir müşterim. “Ama harika bir yol buldum: sonuca giden yolda bir değil iki adım atarsam, konuya karışacağım ve devam etmek daha kolay olacak.”

Yıl için büyük bir sunum hazırlamam gerektiğini hatırlıyorum. Birçok raporun okunması, figürlerin ve gerçeklerin toplanması gerekiyordu. İlk başta işi küçük aşamalara ayırmaya çalıştım. Ancak her aşama çok fazla enerji aldı, çünkü tüm bunları yapmak sıkıcı, acı verici, kasvetli idi. Ama sonra sunumu bütün gün ayırmaya karar verdim - ve iş gitti.

Kuru analitiklerin tadını hissettim, verilere girdim, görsel ve güzel bir şekilde nasıl sunulabileceğini hayal ettim. Gece yarısı, temel maddi çalışma planlanandan çok daha erken tamamlandı. Ve hepsi sadece ilk aşamada durmadım, ama devam ettiğim için. Ve ne kadar uzaklaşırsanız, o kadar kolay - daha önce başlattığınız iş mantıklı, form, değer veriyor ve zaten bunu tamamlamak istiyorsunuz. ”

Tabii ki, kendinizi işe almanın birçok yolu var. Göreviniz sizin için neyin doğru olduğunu seçmektir. Günlüğü açın ve düzenli olarak bir haftadan diğerine ne tür şeylerin aktarıldığını görün? Onlar önemliyse, neden onları sonsuz ertelemeye mahkum ettiniz? Bunu anlamanın ve bunları uygulamaya başlamanın zamanı geldi. Ertelemeyin. İlhamla. İyi bir sonuçla.

Anahtar Kelimeler : Gerçekten,önemli,bir,işe,başlamak,istemiyor,musunuz?,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar