Küçük basitlik dersleri

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.01.2020 tarih ve 01:27 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Küçük basitlik dersleri

makale içerik

Küçük basitlik dersleri
Kısa Linki Kopyala

Her zaman hayatımızı zorlaştırmak isteyen yeterli insan vardır.

Ancak uzmanlar, psikoterapistler ve antrenörler bunu kolaylaştırmaya yardımcı olacak. Duygusal çöplerden nasıl kurtulacağınız ve evde ve düşüncelerdeki düzeni nasıl düzelteceğinize dair bazı ipuçları.

Kırılma eşiğinde olan sevgili biriyle ilişkiler, kalabalık bir dolaptan işler düşüyor, sosyal ağlarda “arkadaşlara” çarpan düzinelerce kişi, yapılacaklar listesinde boş alan kalmıyor ... Elleriniz birçok görevden önce düştüğünde, kaygı ve stres bunaltıcı, akışla rekabet ettiğinde bilgi, hayata sadelik ve netlik getirme, bir denetim yapma ve gereksiz her şeyden kurtulma zamanı.

Kendi hayatınızı biraz daha kolay hale getirmek, kendi başına gitmesine izin vermek, dikkatsizlik ve önemsizlik göstermek anlamına gelmez. Bu, sonunda gerçekten pahalı olanla doldurmak, ihtiyaçlarınıza, hedeflerinize ve değerlerinize odaklanmak için iç ve dış kişisel alanı boşaltmak anlamına gelir. Bu temizlik pasif bir durumdan kurtulmanızı ve yaşam için sorumluluk almanızı sağlar.

Şeyler, duygular, ilişkiler üzerinde nasıl güç kazanacağına dair bazı ipuçları.

1. "Otopilot" kullanın

Ne kadar bilinçli eylemler yaparsak o kadar iyi olur. Ama bu öyle değil. Her adımı dikkatle yönetme ihtiyacı, karar vermede yorgunluğa neden olur. Terim Florida Üniversitesi'nden psikolog Roy Baumeister tarafından yapıldı. Eğer eylem planlamasına harcadığımız enerji tükeniyorsa, beyin yeni kararlar vermekten kaçınmak için her yolu deniyor. Bu iş, aşırı çalışma ve hastalıktan kaçınmaya yol açar.

Sanatçı ve blog yazarı Yana Frank, “Muse ve Beast” kitabının yazarı, günlük işlerin çoğunu rutine dönüştürmektir. Yaratıcı çalışma nasıl organize edilir ”(Mann, Ivanov ve Ferber, 2017). Bize tanıdık gelen her şeyi, duyguların katılımı olmadan ve minimum enerji harcamasıyla yaparız. Sabah egzersiz yapmaya ve Cumartesi günü alışveriş yapmaya karar vermeyin - sadece yapın. Ne kadar çok günlük alışkanlık edinirseniz, o kadar fazla devam edersiniz ve daha az stres yaşarsınız. Ve görevin rutin olması için, düzenli olarak, aynı zamanda yapmanız gerekir. Yirmi gün sonra yaratıcılık, iletişim, aşk için güçlerini serbest bırakarak otopilot'a geçecek.

2. Mantıksız inançlarınıza meydan okuyun

Sağlıksız, yıkıcı duygular genellikle yaşamamızı engeller - kör görünüyorlar, bizi durum ve kontrollerimizi takip etme yeteneği üzerindeki kontrolümüzden mahrum bırakıyorlar. "Ne yapmalı? Hangi mantık dışı inançların bu duyguya neden olduğunu bulun, onları rasyonel olanlara dönüştürün ve ancak o zaman harekete geçin, ”diye açıklıyor bilişsel psikoterapist Dmitry Frolov. Bu inançlardan biri, kendisi, diğerleri ve dünya için beklentiler talep etmektir (“İnsanlar her zaman benden hoşlanmalı çünkü ben böyle istiyorum”). Ona meydan okumak, ne kendimizin, ne diğer insanların ne de dünyanın arzularımıza uymak zorunda olmadığını anlamaktır. Fakat tüm bunları etkilemeye çalışabiliriz, böylece arzular gerçek olur.

Dünyada birçok karmaşık olay var, ancak bir şey gerçekten dayanılmaz olarak adlandırılamaz

Başka bir inanç, kendimin ve başkalarının amortismanı veya idealleşmesidir (“Sevmiyorsam kaybedenim” veya “Sert bir adamım, onu seviyorum”). Ona meydan okumak, herkesin ölçeği öznel ve göreli olan avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu anlamaktır. Üçüncü inanç, “felaket” (sorunları evrensel korku olarak algılamak), gerçekten korkunç olayların nadir olduğunu ve onlarla başa çıkmanın yollarını hatırlatmakla zorlanabilir.

Son olarak, hayal kırıklığının hoşgörüsüzlüğüne itiraz ederek - karmaşık şeylere dayanılmaz derecede karmaşık olan tutum, dünyada birçok karmaşık fenomen olduğu fikrine varıyoruz, ancak neredeyse hiçbir şey gerçekten dayanılmaz olarak adlandırılabilir. Böyle bir çalışmanın sonucu olarak, sağlıklı duyguları deneyimleme, hayattan daha fazla zevk alma ve zorluklarla başa çıkma daha kolay hale geleceğiz.

Küçük basitlik dersleri

3. düzenli önemsiz kurtulmak

Kıyafetler, yemekler, hediyelik eşyalar, eski ilaçlar sessizce dolaplarda ve raflarda birikir, alanı karıştırır ve zihinsel dengeyi bozar. ConMari yönteminin ve “Sihirli Temizlik” kitabının yazarı Marie Kondo “Sadece evde neşe getirenleri koru,” diyor (“E”, 2015). Nasıl? Raflardaki her şeyi çıkarın, her birini elinizde tutun. Sıcak duyguları uyandırıp çağırmadığını dinleyin. Eğer bu şey sizi mutlu ediyorsa, bırakın. Kurtulmaya karar verdiğiniz kişi, iyi hizmet için teşekkürler.

Geçmiş olayların bir anısı olarak pahalı olan öğeler bazen ana karışıklık kaynağıdır. Kondo bizim için değerli bir şeyle biraz zaman geçirmeyi, fotoğrafını çekmeyi ve artık bugünün yaşamına ait olmadığı gerçeğini uzlaştırmayı öneriyor.

Gereksiz her şeyi atmak, temizlemeye başlayabilirsiniz. “Temizlikle uğraşırken, yaşamda neye ihtiyacınız olduğunu ve neye ihtiyacınız olmadığını, ne yapmanız gerektiğini ve neyi yapmamanız gerektiğini açıkça anlıyorsunuz” diye bitiriyor. "Ve ikinciden ana uğruna kurtul."

4. Bugüne dön

Bu neden durumu basitleştiriyor? Koç Natalya Mozhzhanova, “Çünkü sadece şimdiki andan itibaren gerçek hayatı etkileyebiliyor ve sağlıklı ilişkiler kurabiliyoruz” diyor. Bazen bir kişiyle iletişim kurarken, kendisi için iddia edildiği gibi durumdan daha güçlü duygular yaşarız.

Basit bir egzersiz yapın. Bir kağıda bu kişinin adını ve onun için hissettiğiniz duyguları yazın. Size hatırlattığını hatırlayın, tercihen çocukluğundan biri. Bu iki insanın nasıl benzer olduğunu düşünün: görünüm, yaş, hareketler, eylemler, karakter özellikleri - 5 ila 10 puan yazın.

Muhatabı "geçmişin imajından" ayırmak ve fark etmek önemlidir: şimdi farklı bir insanla karşı karşıyayız

Uzman, “Benzerlikler nedeniyle, bir kişinin imajını bir başkasına“ koyuyorsunuz ”ve bu duyguları ona aktardınız” diye açıklıyor. - Gerçekliğe dönmek için bu insanların nasıl farklı olduklarını düşünün. Bu kolay olmasa da, farklılıklara olabildiğince odaklanın ve 5-10 puan yazın. ”

Egzersiz, muhatabı "geçmişin imajından" ayırmaya ve farkına varmaya yardımcı olur: şimdi görüştüğümüz kişi farklı bir kişidir. Bu stresi azaltır ve etkili iletişim kurmanızı sağlar.

5. “Kemer” ol

Konuşma terapisti Svetlana Shtukareva, “Hayatımızı boşaltmak istiyorsak, fevkalade yararlı bir şeyle yüklememiz gerekiyor” diyor. - Antik çağda, kemerin sağlam bir şekilde durması için üzerine bir yük yerleştirildi. Ancak kargo çöp kutusuyla eşanlamlı değildir. Gerçekleştirilecek hedef bu, hayata anlamlı bir cevap verdiğimiz anın talebi. " “Kemeri” güçlendirmek için yapılabilecek en basit şey dikkatlice etrafa bakmaktır: şu anda tam olarak bize en çok neye ihtiyaç duyuyor? Bunlar çok basit şeyler olabilir, ancak şu anda gerekli - affetmeyi isteyin, bir pasta pişirin, bir hasta için bebek bezini değiştirin, gökyüzüne bakın ...

“Yanıt vermezseniz, o anın talebini yerine getirme fırsatı ölecektir” diye açıklıyor uzman. “Önemli bir şeyin ölümsüzlüğü, ister bir kelime ister bir eylem olsun, bize bağlıdır - uzayda fark ederek bir şeye hayat verebiliriz.” Bu tür anlam zorluklarına ihtiyacımız var, var olmayı zorlaştırmıyorlar, aksine, “varoluşsal boşluğu” (Victor Frankl'in ifadesi) bizim için gerçekten değerli olanla doldurun.

Anahtar Kelimeler : Her,zaman,hayatımızı,zorlaştırmak,isteyen,yeterli,insan,vardır.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar