Mutluluğunun farkında olan daha uzun yaşar

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 19:12 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Mutluluğunun farkında olan daha uzun yaşar

makale içerik

Mutluluğunun farkında olan daha uzun yaşar
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Hayatımızdaki iyiliği fark etmeyi öğrendikten sonra, bunu çok daha keyifli hale getiriyoruz ve bilim adamlarına göre uzun.

Çok sayıda çalışma, iyimserlerin kardiyovasküler hastalık, inme ve pulmoner disfonksiyon riskinde azalma olduğunu göstermektedir. İyimserlik aynı zamanda kanser ve enfeksiyonlardan erken ölüm riski ve genellikle uzun ömürlülük ile de ilişkilidir. Klinik psikolog David Axe bu ilişkiye daha yakından bakmaktadır.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yapılan bir araştırma, yüksek bir iyimserlik seviyesine sahip kişilerin daha uzun ömürlü yaşadıklarını, 85 yaş ve üstü olduklarını buldu. Bilim adamları bu sonuca yaklaşık 70.000 kadın ve yaklaşık 1.400 erkeğin (beyaz, ABD nüfusunun ana kesiminden daha yüksek sosyo-ekonomik statüye sahip) röportaj yaptığı iki büyük araştırmadan elde edilen verileri analiz ederek geldi.

İlk çalışmada iyimserliği ölçmek için test kullanılmıştır. Katılımcılardan ankette sunulan ifadelere katılıp katılmadıklarını belirlemeleri istenmiştir. İkinci çalışma kişilik değerlendirmesi çerçevesinde iyimserlik ve kötümserlik ölçeğine dayanmaktadır. Bilim adamlarının görevi, insanların hayatlarının çeşitli olaylarına ne yorum yaptığını incelemektir.

Daha yüksek bir iyimserlik seviyesinin daha uzun bir yaşam beklentisi ile ilişkili olduğu ortaya çıktı: en olumlu derecelere sahip insanlar 85 yıla kadar veya daha fazla yaşıyor. Çalışma, kronik fiziksel durumlar (örn. Hipertansiyon veya yüksek kolesterol) ve kişisel bakım (sigara içme veya içme) gibi faktörleri dikkate aldı.

Araştırmacılar, iyimserliğin yaşam beklentimizi nasıl etkileyebileceği sorusuna bir cevap bulmayı amaçlamadı, ancak bazı gözlemleri paylaştı. İyimserlik kısmen miras alınabilse de, çevre ve öğrenmenin önemli bir etkisi vardır, yani hepimiz daha iyimser olmayı öğrenebiliriz.

NELER OLUP BİTTİĞİNİ GÖRMEK İÇİN NASIL ÖĞRENİLİR  

İyimser doğup doğmadığımızdan bağımsız olarak, bu yönde bazı adımlar atma gücümüzdedir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

1. Durumları yeniden düşünün

Zorluklarla karşılaşan birçok kişi, durumun sadece olumsuz yönlerini ve değişmeden düşünerek her şeyi dikkate alma eğilimindedir. Mevcut durumu yeniden düşünmek için David Axe, içinde olumlu yönler aramayı öneriyor. Kendinize şunları sorun: “Bu durumdan ne öğrenebilirim? Sorunu çözdüğümde başkalarına ne söyleyebilirim? ”

2. Belirli hedefler belirleyin

Gerçekçi olabilir, her gün için ulaşılabilir hedefler belirleyebilir ve bunları gerektiği gibi ayarlayabiliriz. Örneğin, muazzam “temiz ev” konsepti yerine, temizlenmesi planlanan alanları açıkça tanımlayın: lavabosu yıkayın, raftaki tozu silin ve bu şekilde devam edin. Çalışmalar, hedeflerin ve onların başarılarına olan güvenin belirlenmesinin iyimserlik ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

3. Pozitif planlı odaklanma

Her gün belirli bir zamanda, örneğin yatmadan önce meydana gelen olumlu olayları düşünebilirsiniz. Neler iyi gitti? Nelerden memnun kaldık? Neyle gurur duyuyoruz?

4. Şükran meditasyonunda ustalaşın

Bu uygulama, aile üyeleri, arkadaşlar, iş ve hatta mülk ile ilgili yaşamın olumlu yönleri için bir şükran duygusu yaratmamızı sağlar.

5. Sosyal ilişkileri güçlendirmek

Araştırmacılar, iyimserliğin güçlü sosyal bağlarla ilişkili olduğunu belirtti. Akrabalar ve arkadaşlarla geçirilen zaman, grup ve sosyal etkinliklere düzenli katılım son derece önemlidir: toplumdaki istikrarımızı hissetmemize yardımcı olurlar. Terapist, pozitif insanlarla, bizi destekleyenlerle zaman geçirmenizi önerir.

6. Yarım gülümseme yapın

Üzücü duygularla başa çıkmak için psikoterapi tekniği her gün birkaç dakika gülümsemektir. Tam bir gülümseme mümkün değilse, yarım bir gülümseme deneyin. David Axe, “Düşüncelerinizi, ruh halinizi ve iyimserlik düzeyinizi nasıl etkilediğine dikkat edin” diye tavsiyede bulunur.

Birçoğumuz olumlu yönlere nasıl odaklanacağımızı ve küçük mutluluk anlarını nasıl fark edeceğinizi öğrenmek için zaman ve çaba harcamalıyız. Ancak, olası sürenin arttırılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, seçilen yönde çalışmaya başlamak için iyi bir motivasyon kaynağıdır.

Anahtar Kelimeler : Hayatımızdaki,iyiliği,fark,etmeyi,öğrendikten,sonra,,bunu,çok,daha,keyifli,hale,getiriyoruz,ve,bilim,adamlarına,göre,uzun.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar