Soğuk bir odada uyumak sağlığınız için iyidir.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 20:12 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Soğuk bir odada uyumak sağlığınız için iyidir.

makale içerik

Soğuk bir odada uyumak sağlığınız için iyidir.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bazıları yatak odasının olabildiğince sıcak olması gerektiğine ve bazı yıl boyunca kalın bir yorganın içine saklandığına inanıyor.

Bununla birlikte, çalışmalar, düşük sıcaklıklarda uyumanın gücü daha iyi geri kazandığını ve ayrıca bazı hastalık riskini azalttığını ve gençliği uzattığını söylüyor.

Yatak odasındaki hava sıcaklığı genellikle evlilik uyumsuzluğuna neden olur: biri çok soğuk, ikincisi çok sıcak. Ama yine de, serin bir odada uykuyu savunan haklı.

Charlottesville Nöroloji ve Uyku Tıbbı Merkezi başhekimi Dr.Christopher Winter, 16-19 ° C'de uyumak için çeşitli argümanlar sunuyor. Ona göre, termometrenin sütunu bu aralığın altına düştüğünde veya üzerine çıktığında, uyku huzursuz olur, bir kişi acele etmeye, atmaya ve bir yandan diğer yana dönmeye başlar ve tamamen dinlenemez.

Açıkçası, bunun nedeni vücudun günlük ritmine uymasıdır. Yaklaşık 5 civarında, vücut sıcaklığı mümkün olduğunca yükselir, daha sonra düşmeye başlar ve yaklaşık 5'de en düşük işarete ulaşır. Gece yaklaştıkça fiziksel aktivite yavaş yavaş azalır ve gittikçe daha uykulu oluruz. Buna göre, yatak odası serinse, daha hızlı uykuya dalarız. Güney Avustralya Üniversitesi uzmanları ayrıca soğukta daha iyi uyuduklarını ve bazı uykusuzluk türlerini vücudun doğal termoregülasyonunun ihlali ile ilişkilendirdiklerini doğruladılar.

Yatmadan önce pencereleri açın ve akü termostatını minimuma ayarlayın

Ek olarak, soğuk bir odada uyumak daha genç görünmeye yardımcı olur: yaşlanma sürecini yavaşlatan melatonin üretimi ile ilişkilidir. Ek olarak, bu hormon antioksidan özelliklere sahiptir, beyin ve dolaşım sistemi arasındaki bariyerin geçirgenliğini düzenler ve bazı raporlara göre Alzheimer hastalığının gelişimini önler.

Gece uykusu sırasında optimum sıcaklık ruh halini iyileştirir. Gerçek şu ki, melatonin etkisi altında, mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin seviyesi artar. Her iki hormon da bağlanır: içeriği arttığında daha mutlu ve dinleniriz.

Doğal tıp doktoru Natasha Turner, düşük sıcaklıklarda sağlıklı uykunun stres hormonlarını azaltırken büyüme hormonunun salgılanmasını uyardığını savunuyor. Ek olarak, böyle başarılı bir kombinasyon kilo vermeye yardımcı olur.

Bir başka çalışmada gece sıcaklığı ile metabolik hastalık gelişme olasılığı arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Diyabet artık daha sık olduğu için, korunmaya özen göstermeye değer. Serin bir odada uyumayı tercih edenler kaloriyi daha hızlı yakar, insülin duyarlılığını artırır ve glikozu düşürür, bu da tip 2 diyabet riskini önler.

Bu nedenle, yatmadan önce, pencereleri açmaktan, klimayı “soğuğa” çevirmek veya akü termostatını minimum düzeye ayarlamaktan ve derin, eski bir uykunun keyfini çıkarmaktan çekinmeyin.

Anahtar Kelimeler : Bazıları,yatak,odasının,olabildiğince,sıcak,olması,gerektiğine,ve,bazı,yıl,boyunca,kalın,bir,yorganın,içine,saklandığına,inanıyor.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar