Yaşamak Zor Mu ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 23:55 saatinde Kişisel gelişim kategorisine yazıldı. Yaşamak Zor Mu ?

makale içerik

Yaşamak Zor Mu ?
Kısa Linki Kopyala

Yaşamın tanımından mıdır nelerdir bilmem fakat, yaşamak zor bu devirde arkadaş. Geçmiş dönemler ile alakalı bir fikrim yok. Eskiden daha zormuş diyorlar fakat ben kendi arasında bulunduğum durumu bilirim başka da bir şey bilmem. Bu çağda hayatta kalmak oldukça zor diyorum başka da bir şey diyemiyorum. Yaşamaktan kastımın biyolojik faaliyetlerini yerine getirebilmek olarak algılarsanız birazcık yanılabilirsiniz. Tamam o özellikler de zor bu zamanda ama benim aslolan bahsettiğim insan benzer biçimde yaşamak olabilir.

Evet, sorunumuz insan benzer biçimde yaşamak! Yetiştiğimiz çevrenin bize verdiği özelliklere gore benlik ve karakterlerimizi şekillenir. En iyi olanın ne işe yaradığını çoğu zaman çevremizden öğreniriz. Zengin olmanın iyi bir şey bulunduğunu çocukken istediğimiz bir şey alınmadığında anlarız. Çocukken varlıklı ile yoksul arasındaki farkı anlıyoruz. Oyuncakların fazlalığı ve kalitesi, kıyafetlerin özellikleri, bisiklet sahibi olanlar… Bu benzer biçimde kıstaslar varlıklı olmanın veya ekonomik durumun iyi olmasının mühim bulunduğunu çocukluktan yerleştirmişti zihinlerimize.

Hayat mücadelesinde iyi bir bölgelere gelebilmek ve kendimizi sevinçli hissedebilmek için bir maratonun içinde bulduk kendimizi. Yeni yeni bilgiler öğrenerek dünya ve yaşam ile alakalı oldukça hayretler yaşadık. Bu da okullarda meydana geldi. Hepimize bir yarışın içinde olduğu aşılandı. Fakat çocukluk ve gençliğin verdiği coşku ile hepimiz bunun dikkate almadık. Bana gore iyi ettik. Gezdik, tozduk, yaşamı her rengiyle yaşamaya çalıştık çocukça ve heyecanlı kalplerimizle. Biz dünyaya o zamanlar da safça bakar ve dünyanın da bir o denli saf olduğuna inanırdık. Örneğin insanların ikiyüzlü bulunduğunu zaman içinde öğrendik. Daha iyi bölgelere gelebilmek için başkalarının hakkını gasp etmenin ne kadar mühim bulunduğunu sonradan zaman içinde öğrendik. Hakkı gasp edilenler bir müddet sonra kendileri de gasp etmeye başladılar. Artık kime güvenileceğini kimse bilmiyor.

İş sahibi olduk fakat sanki birilerine köle olduk. İnsanca yaşamak dediğimiz günümüz koşullarında daha iyi yaşadıklarını düşündüklerimiz benzer biçimde yaşamak istedik. Kendimize vakit ayırmak, eğlenmek ve sevinçli olmayı istemek niçin yanlış olsun? Başkalarının sevinçli olabilmesi için daha fena şartlar altında niçin yaşayalım. Zenginlerin e mutluların var olabilmeleri için yoksul ve üzgün insanların var olması gerekliliğine niçin karşı gelmeyelim. Bazılarımız için oldukca basit olan yaşamak bazılarımıza o denli zor geliyor ki, ancak karnını doyurabilmek için didinen insanları iyi mi düşünmem.

Tüm bu insani ömür fikirlerini düşünmemem için yırtıcı ömür kuralları içinde yaşadığımı düşünmem lazım. Ve bir çok vakit yırtıcı bir tabiatın arasında buluyorum kendimi. Günümüz insan hayatı ile yırtıcı doğadaki hayvanlar içinde büyük benzerlikler var. Fakat oldukça çarpıcı bir ayrım var ki o da hayvanların ancak hayatta kalabilmek için avlandığıdır. İnsanlar ise hayatta kalabilmenin de ötesinde binlerce adamın sevinçli olabileceği paranın da ötesinde hasılat sağlamak için zayıfları ezmektedir. Hayvanlar doğada bir balans oluştururken, insanoğlu doğayı mahvetmektedirler.

Sağlıklı beslenmek, kültürel aktivitelerde bulunmak, kitap okumak, müzik dinlemek, beyaz perdeye gitmek, dolaşmak ve daha birçok aktiviteyi yapmak her insanın hakkıdır. Bunların bir çok bugünün şartlarında büyük bir kesim için ulaşılamaz. Çünkü o kesimin bunlardan daha mühim öncelikleri var, karınlarını tatmin etmek benzer biçimde, şu demek oluyor ki hayatta kalmak.

Anahtar Kelimeler : Yaşamın,tanımından,mıdır,nelerdir,bilmem,fakat,,yaşamak,zor,bu,devirde,arkadaş.,Geçmiş,dönemler,ile,alakalı,bir,fikrim,yok.,Eskiden,daha,zormuş,diyorlar,fakat,ben,kendi,arasında,bulundu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar