KPSS Çalışma Teknikleri

Bu yazı Cenk Kolcu tarafından 15.10.2019 tarih ve 13:51 saatinde Kpss kategorisine yazıldı. KPSS Çalışma Teknikleri

makale içerik

KPSS Çalışma Teknikleri
Kısa Linki Kopyala

Türkiye’de milyonlarca genç kamu personeli olmak adına ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS’ye hazırlanmaktadır. Devlet memuru olma hayallerinizi doğrudan etkileyen bu sınav bir takım sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Hazırlandığınız veya okuduğunuz bölüm ile ilgili her sene puanlar açıklandığın da elbette düşmeler ve yükselmeler ortaya çıkabilir. Fakat doğru teknikler ile hazırlanırsanız bunlar sizi hiçbir şekilde etkileyemeyecektir.

Ders çalışma veya sınava hazırlanma teknikleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Herkes aynı sistem üzerinde çalışamayabilir. Nitekim öğretmenleriniz veya psikolojik destek aldığınız uzmanlar sizi sizin kadar tanıyamazlar. Dolayısıyla en iyi sistemi sizler kendinize hazırlayabilirsiniz. Zor olduğu söylenen ve sınava girenlerin büyük bir stres yaşadığı KPSS’ye 7 teknik ile hazırlanmanız çok daha kolay olacaktır. Tabi bu nokta da neleri yapıp yapamayacağınız konusunda kendinizi değerlendirmeniz de büyük yarar var. Böylelikle doğru bir çalışma ortamı hazırlayabilir ve arzu ettiğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Ders Çalışma Programınız Sizinle Doğru Orantılı Olmalı

Sizi sizden daha iyi tanıyan yoktur, sözümüzü hatırlıyorsunuz değil mi? İşe başlamanız gereken en önemli nokta nasıl yapmanız gerektiğinden ziyade neleri yapabiliyor olmanızı bilmektir. Günde kaç saat ders çalışabileceğinizi veya kaç saat arayla bilgileri en doğru şekilde hafızanıza kazabildiğinizi en iyi siz biliyorsunuzdur. Kendinizi değerlendirerek mutlaka hazırladığınız programın size uymasını sağlayın. Elbette sizin programa uymanız çok önemlidir. Fakat dediğimiz gibi programın size uyması her şeyden önemlidir. Uzun saatler ders çalışmayı sevmiyorsanız saatlerce programlar yapmak boşa kürek çekmenizi sağlayacaktır. İki saat verimli çalışabildiğinize inanıyorsanız buna göre plan yapıp aralara molalar alarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Böylelikle ders çalışmak sizler için vazgeçilmez bir alan olacaktır.

Çalıştığınız Konuları Pekiştirmelisiniz

Derslerinizi çalıştınız ve konular hakkında bilgi edindiniz. Hiç vakit kaybetmeden konular ile ilgili en az 40 farklı soru çözmeye özen gösterin. Böylelikle öğrendiğiniz konunun karşınıza hangi sorular ile gelebileceğini de görebilirsiniz. Nitekim alanında uzman eğitimciler tarafından da KPSS’ye hazırlanan bireylerin konu çalışmalarından sonra soru çözmesi sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu alanı mutlaka kendinize prensip edinmeli ve sorularınızı eksiksiz bir şekilde çözmelisiniz.  

Günde İki Farklı Derse Çalışmalısınız

Haftalık veya aylık yapmış olduğunuz programlarda gün içerisinde iki dersin üzerinde çalışmamaya dikkat etmelisiniz. Çok bilgi karmaşası da sizlerin gelişmemesine neden olacaktır. İki ders üzerinde belirttiğimiz gibi çalışıp testlerle pratiğinizi yaparsanız KPSS sınavına en doğru şekilde hazırlanabilirsiniz.

Yoğun Programlardan Kaçınmalısınız

Günde iki derse çalışmanız gerektiği gibi programınızı yoğun tutmamanız kesinlikle önemlidir. Gün içerisinde saatlerce ders çalışmak elbette yararlı değildir. Doğru teknikler üzerinden yapacağınız 2-3 saatlik çalışmalar bile sınava doğru şekilde hazırlamanıza neden olacaktır. Bu nedenle de programlarınızı yoğun ve uzun süreler içerek şekilde hazırlamayınız.

Tatil ve Molaları Uzun Tutmamalısınız

Ders çalışırken tatil ve molalar hepimizin iple çektiği noktalardan biridir. Devlet memuru olmanızı sağlayacak KPSS sınavı başta olmak üzere hazırlandığınız tüm sınavlarda mutlaka tatil ve mola sürelerini doğru bir şekilde hazırlamalısınız. Örneğin 1 saatlik bir ders çalıştıysanız molayı sadece 20 dakika ile sınırlandırın. Molalara girmeden öncede çalıştığınız konunun testlerini yapmanız sizlerin yararına olacaktır.

Not Alarak Ders Çalışmalısınız

Lise veya üniversite dönemlerimizde muhakkak kopya çekmek için hazırlanmışızdır. Uzun uzun notlar alarak hazırladığımız kopyalara sınava girince ihtiyaç duymadığımızda büyük bir gerçektir. Çünkü yapılan araştırmalarda not alınarak çalıştığı takdirde bilgiler daha hızlı bir şekilde beyninize ulaşmaktadır. Bu nedenle de sizde KPSS derslerine çalışırken defterinize notlar alınız. Böylelikle bilginin beyninizde kalıcı olmasını da sağlayabilirsiniz.

İstikrarlı Olmalısınız

Şüphesiz yedi teknik içerisinde en önemli olan teknik istikrardır. Konu veya yaptığınız iş ne olursa olsun istikrarlı olmak sizlere başarıyı getirecektir. Çalışma programınızda da istikrarlı olmak sizleri arzu ettiğiniz memuriyet hayatına ulaştıracaktır.

Sizlerde belirtmiş olduğumuz teknikleri kullanarak KPSS sınavında başarı elde edebilirsiniz. 

Anahtar Kelimeler : Türkiye’de,milyonlarca,genç,kamu,personeli,olmak,adına,ÖSYM,tarafından,düzenlenen,KPSS’ye,hazırlanmaktadır.,Devlet,memuru,olma,hayallerinizi,doğrudan,etkileyen,bu,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar