Karekök sembolünü kim bulmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.05.2020 tarih ve 02:14 saatinde Matematik 1 kategorisine yazıldı. Karekök sembolünü kim bulmuştur?

makale içerik

Karekök sembolünü kim bulmuştur?


Yine karekökö işareti için bir ifade de Latince kök demek olan radix kelimesinin baş harfinden, yani küçük r harfinden türetildiği söylenir.

Kare kök matematiksel bir ifadedir. Bir sayının kök içine alınması, o sayının (1/2). kuvvetinin alınması demektir . Kare tabiri sayının alınan kökünün derecesini ifade eder. Örneğin 9 u kare köke alırsak, dokuz 3'ün karesi olduğundan kök dışına 3 olarak çıkar. Küp kök de örneğin 27 'yi alırsak, 27 de 3*3*3 demektir yani 3'ün küpüdür ve kök dışına 3 diye çıkar.

Batılıların El Gabra(Algebra=cebir) dediği Cebir ilminin kurucusu kesin olarak bilinemekle birlikte Arap Matematikçi El Cabir Bin Hayyam'dır.

Arşimed ayrıca sayısının değerini çok yaklaşık biçimde bulmuştur ve karekök bulma konusunda çalışmıştır. Karekök konusunda da o döneme kadar ulaşılan en iyi sonuçlara ulaşmış ve çok yaklaşıklıkla karekök hesabı yapmayı başarmıştır.

"El Cabir baştan sona kadar cebir ilmini kurdu.
1, 2 ve 3. dereceden denklemlerin çözümlerini gösterdi. Karekök ve küpkök almayı gösterdi."

Harezmi de cebirin kurucularındandır ama cebirin isim babası El Cabir'dir! İngilizce'deki Algebra kelimesi de bunu kanıtlamaktadır!

Anahtar Kelimeler : Karekök,sembolünü,kim,bulmuştur? Yine,karekökö,işareti,için,bir,ifade,de,Latince,kök,demek,olan,radix,kelimesinin,baş,harfinden,,yani,kü&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar