45 kişilik bir turist kafilesi gezerken otobüsleri bozuluyor. Geziye taksilerle devam etmek zorunda kalıyorlar.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.06.2020 tarih ve 14:40 saatinde Matematik kategorisine yazıldı. 45 kişilik bir turist kafilesi gezerken otobüsleri bozuluyor. Geziye taksilerle devam etmek zorunda kalıyorlar.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

SORU: 45 kişilik bir turist kafilesi gezerken otobüsleri bozuluyor. Geziye taksilerle devam etmek zorunda kalıyorlar. Bir taksi en fazla 4 yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğuna göre en az kaç adet taksiye ihtiyaç vardır?

 

ÇÖZÜM: Her bir taksi 4 kişi alıyorsa 45 kişiyi 4 erli gruplara ayırmamız gerekir. Burada 45 in 4 e bölünemeyen bir sayı olduğuna dikkat etmek lazım. O yüzden şu şekilde düşüneceğiz.

 

45 ten küçük en küçük 4’e bölünebilen sayı 44 tür.  44 / 4 = 11 yapar. Eğer kafile 44 kişi olsaydı 11 taksi yeterli idi. Kafilemiz 45 kişi olduğu için açıkta 1 kişi kalmaktadır. Geri kalan 1 kişi için ayrı bir taksi daha ayarlamak gerekli. (Taksilere binen kişi sayısı kesin 4 olmak zorunda değil. 1 de olabilir 2 de olabilir 3 de olabilir.)

 

Sonuç olarak 11 takside 4 kişi ve 1 takside 1 kişi olmak üzere toplam 12 taksiye ihtiyaç vardır. 

Anahtar Kelimeler : SORU:,45,kişilik,bir,turist,kafilesi,gezerken,otobüsleri,bozuluyor.,Geziye,taksilerle,devam,etmek,zorunda,kalıyorlar.,Bir,taksi,en,fazla,4,yolcu,taşıma,kapasitesine,sahip,oldu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar