Bir gölde bulunan su miktarını düşünerek göl suyunda bulunan bakteri sayısının rakamlarla nasıl yazabiliriz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.06.2020 tarih ve 14:41 saatinde Matematik kategorisine yazıldı. Bir gölde bulunan su miktarını düşünerek göl suyunda bulunan bakteri sayısının rakamlarla nasıl yazabiliriz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

SORU: Bir gölde bulunan su miktarını düşünerek göl suyunda bulunan bakteri sayısının rakamlarla nasıl yazılabileceğini düşününüz. Çok büyük sayılar, rakamlarla daha kısa bir gösterimle nasıl ifade edilebilir?

 

Cevap: Bu tür sorularda örneklem alarak doğru orantı yardımıyla “tahmini” sonuçlar üretmemiz gerekli. Yani içindeki bakteri sayısını az – çok tahmin edebilecek bir miktar belirleyelim. 1 metre küp suda şu kadar bakteri vardır diyebilirsek göldeki bakteri sayısını tahmin edebiliriz. Örneğin 1 metre küp suda 100 bakteri olduğunu varsayalım. Gölde de 1 milyon metre küp su olduğunu varsayalım. Göldeki bakteri sayısını bulmak için 100 * 1.000.000  dan 100.000.000 ortalama bakteri vardır diyebiliriz.

 

Çok büyük sayılar, rakamlarla daha kısa bir gösterimle nasıl ifade edilebilir?

Bu tür sayılar için üstel ifadeler kullanabiliriz. Örneğin 100.000.000 sayısı için 10 üzeri 8 rakamı kullanılabilir.

Anahtar Kelimeler : SORU:,Bir,gölde,bulunan,su,miktarını,düşünerek,göl,suyunda,bulunan,bakteri,sayısının,rakamlarla,nasıl,yazılabileceğini,düşününüz.,Çok..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar