Elçinin Başarısı Cevabı – Vaktiyle bir ülkeye, başka bir ülke tarafından elçi atanır.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.06.2020 tarih ve 20:05 saatinde Matematik kategorisine yazıldı. Elçinin Başarısı Cevabı – Vaktiyle bir ülkeye, başka bir ülke tarafından elçi atanır.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Elçinin Başarısı Cevabı

Vaktiyle bir ülkeye, başka bir ülke tarafından elçi atanır. Atandığı ülkede elçiyi bir soruluk matematik sınavından geçirirler ve derler ki: “Ancak soracağımız soruyu bilirsen elçilik yapabilirsin, aksi halde geri döneceksin.” Elçi, başka seçeneği olmadığı için sınavı kabul eder. Eline verilen sınav kâğıdında 9 ile ilgili aşağıdaki çarpmaları görür.

 

Kendi kendine: ‘‘Ben bunları yapamam. Bir soru dediler, pek çok soru sordular. Hiç olmazsa dönünce halkıma çok soru sorduklarını söyleyerek kendimi affettiririm.” der. Soruları merak eder ve yukarıdan aşağıya doğru sayar. Eşitliklerin önüne sırayla ‘‘1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8’’ yazar. ‘‘Sekiz soru, acaba doğru mu saydım?” diyerek bir de geriye doğru (aşağıdan yukarıya) hem sayar hem yazar (numaralandırır).

 

Sınav komisyonu, elçiyi tebrik eder ve elçilik görevine başlayabileceğini bildirir. Neden?

 

CEVAP:  Kağıtta eşitir karşısına yukarıdan aşağıya 1 den 8 e  ve aşağıdan yukarı 1 den 8 e yazdığımızda çarpmaların doğru cevaplarını elde etmiş olur. Elçi, istemeden doğru cevapları bulmuştur. O yüzden kabul edilmiştir. Defterine sizde deneyerek görebilirsiniz

Anahtar Kelimeler : Elçinin,Başarısı,Cevabı Vaktiyle,bir,ülkeye,,başka,bir,ülke,tarafından,elçi,atanır.,Atandığı,ülkede,elçiyi,bir,sorulukmatematik,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar