Rasyonel İfadeler

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 09.04.2024 tarih ve 18:34 saatinde Matematik kategorisine yazıldı. Rasyonel İfadeler

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Rasyonel İfadeler

Rasyonel ifadeler, pay ve paydası polinomlar olan kesirlere verilen addır. Rasyonel ifadelerle ilgili temel işlemler şunlardır:

  • Toplama ve Çıkarma: İki rasyonel ifade toplamak veya çıkarmak için, payları paydalarına eşitleyerek ortak bir payda bulmanız gerekir. Ortak payda bulunduktan sonra, payları toplayabilir veya çıkarabilirsiniz.
  • Çarpma: İki rasyonel ifadeyi çarpmak için, payları paylara ve paydaları paydalara çarparsınız.
  • Bölme: Bir rasyonel ifadeyi başka bir rasyonel ifadeye bölmek için, ilk rasyonel ifadeyi ikinci rasyonel ifadenin tersiyle çarpmanız gerekir.

Rasyonel ifadelerin sadeleştirilmesi de önemlidir. Bir rasyonel ifadeyi sadeleştirmek için, ortak çarpanları hem paydan hem de paydan çıkarırsınız. Ortak çarpanlar çıkarıldıktan sonra, rasyonel ifade daha basit bir forma indirgenir.

Rasyonel ifadeler, cebir ve trigonometride çeşitli uygulamalara sahiptir. Örneğin, rasyonel ifadeler polinomları çözmek, denklemleri basitleştirmek ve fonksiyonları incelemek için kullanılabilir.

Anahtar Kelimeler : Rasyonel,İfadelerRasyonel,ifadeler,,pay,ve,paydası,polinomlar,olan,kesirlere,verilen,addır.,Rasyonel,ifadelerle,ilgili,temel,işlemler,şunlardır:,,,,Toplama,ve,Çıka..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar