Sayı Kavramı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 03.04.2024 tarih ve 16:18 saatinde Matematik kategorisine yazıldı. Sayı Kavramı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Sayı Kavramı

Sayı kavramı, matematiğin temel yapı taşlarından biridir. Sayılar, nesneleri ve miktarları saymak, karşılaştırmak ve hesaplamak için kullanılır. Sayı kavramı, doğal sayılardan gerçel sayılara kadar bir dizi sayı sistemini içerir.

Doğal sayılar (1, 2, 3, ...), saymaya kullanılan en temel sayı sistemidir. Tam sayılar (..., -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, ...), doğal sayıları ve sıfırı içeren başka bir sayı sistemidir.

Rasyonel sayılar, iki tam sayının oranı (p/q) olarak ifade edilebilen sayılardır. Virgüllü olarak ifade edilebilen gerçek sayıların bir alt kümesidir. Gerçel sayılar, rasyonel sayıların yanı sıra virgüllü olarak ifade edilemeyen irrasyonel sayıları da içerir.

Sayı kavramı, cebir, geometri ve analiz gibi diğer matematiksel alanlarla yakından ilişkilidir. Matematikte sayıların incelenmesine sayılar teorisi denir.

Anahtar Kelimeler : Sayı,KavramıSayı,kavramı,,matematiğin,temel,yapı,taşlarından,biridir.,Sayılar,,nesneleri,ve,miktarları,saymak,,karşılaştırmak,ve,hesaplamak,için,kullanılır.,Sayı,kavramı,,doğal,sayılarda..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar