Çalgı Yapım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 02:53 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Çalgı Yapım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Çalgı Yapım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Çok muhtelif disiplinlerden ( keman, ud, vb.) bir fazlaca rahat enstrümanların yapımını gerçekleştirerek öğrencileri değişik tekniklerle tanıştıran bir sanat programıdır. Sizin için Çalgı imal kısmı nelerdir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları mevzularını derledik.

Çalgı Yapım Bölümü; birbirinden mükemmel eserlerin yapımı, tekrar inşa edilmesi ve korunması bakımından müzik aletlerine adanmış olan bir sanat dalı olarak kabul görür.

 Çalgı Yapım Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Çalgı Yapım, çeşitliliğe haiz durumdaki disiplinlerden yararlanarak (mesela; gitar, kanun, keman, bağlama, ud, vb.) oldukca rahat enstrümanlar yaparak öğrencileri değişim arz eden tekniklerle tanıştıran bir sanat programıdır. Çalgı Yapım kısmı öğrencileri, ondan sonra azar azar koparıp, telli, üflemeli veya klavyeli enstrümanları mevzusunda uzmanlaşmaya başlayabilirler.

 Çalgı Yapım Nedir?

 Çalgı Yapım Bölümü; ud, keman benzer biçimde birbirinden mükemmel eserlerin yapımı, tekrar yapımı ve korunması bakımından müzik aletlerine adanmış bir sanat dalı olarak faaliyetlerini sürdürür.

 Çalgı Yapım Bölümünün Amacı Nedir?

 Çalgı imal bölümünün amacı, tekdüzelik eğilimine karşı çıkma ve akustik enstrümanların haiz olduğu müddetsiz nitelikteki ses potansiyelini keşfetmek üstüne emek harcamalar hayata geçirmektir. Yürütülen bu emek harcamalar vesilesiyle, disiplin hem eski aynı zamanda yeni müziğin haiz olduğu performans pratiğine mühim katkılar sağlamaktır.

 Çalgı Yapım Mezunu Ne İş Yapar?

 Çalgı yapımı kısmı mezunu olan kişiler, üstüne eğitimini tamamlamış oldukları enstrümanların yapımı, yenilenmesi, korunması ve kültürünün yeni nesillere aktarılması mevzusunda sorumluluklarını yerine getirirler. Çalgı yapımı kısmı mezunu olan kişiler ek olarak enstrümanların onarımının haricinde ayrıca akord işlemleriyle de ilgilenmektedirler.

 Çalgı Yapım Bölümü Kaç Yıllıktır?

 Çalgı Yapım kısmı, üniversitelerde Konservatuar kapsamında eğitimi verilmekte olup bu öğrenim süresi is, 4 senelik olan bir lisans kısmı olma özelliğine sahiptir.

 Çalgı Yapım Bölümü Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Çalgı Yapım kısmı okumak için talebe adaylarının hususi kabiliyet imtihanı yeterliliğine haiz olmaları gerektirmektedir. Her üniversite laf mevzusu imtihanı kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.

 Çalgı Yapım Öğretimi İngilizce midir?

 Çalgı Yapım bölümünde öğrenciler enstruman imal eğitimi ve müzik eğitimi almaktadırlar. Çalgı imal bölümünde öğrenim dili Türkçedir.

 Çalgı Yapım Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Çalgı imal kısmı SÖZ puan türünde talebe alımı gerçekleştirmektedir.

 Çalgı Yapım Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Çalgı Yapım üstüne öğrenim almak arzusunda olan ve laf mevzusu olan hususi kabiliyet imtihanını başarı göstermiş bir biçimde geçmeyi başarmış olan öğrencilerin görevli oldukları birtakım dersler bulunmaktadır. Bu dersler ise şunlardır;

 - Ağaç Teknolojisi,

 - Temel Müzik Teorisi ve Solfeji,

 - Cila Yöntemleri,

 - Mesleki İtalyanca,

 - Atölye,

 - Restorasyon,

 - Müzik Dinleme Kültürü,

 - Enstrüman Yapımında Tanıtım ve Pazarlama,

 - Müzikal Enstrüman Tasarımı,

 - Piyano Teknik Bilgisi ve Akord

 Çalgı Yapım kısmı öğrencileri laf mevzusu derslerden 8 yarıyıllık öğrenim süreleri süresince görevli olacaklardır. Sorumlu oldukları tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Çalgı Yapım Bölümü Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

 Çalgı Yapım Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Çalgı imal kısmı mezunlarının iş imkanları ve olanakları geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu kişiler; enstruman yapımcılar yada akordörler olarak emek harcama yaşamına girerler ve mesleki becerileri gereği organizasyon şirketlerinde, enstrüman mağazalarında, TRT’de ve alt kuruluşları ve müzik prodüksiyon şirketleri başta olmak suretiyle oldukca muhtelif kuruluşlarda bulunan iş ve emek harcama olanaklarından yararlanabilirler.

 Kişilerin devlet kuruluş ve kuruluşlarındaki iş olanak ve olanaklarından faydalanabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yeterliliği gerekliliği laf konusudur.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Çalgı imal kısmı mezunlarının iş bulabilecekleri ve çalışabilecekler bölgeler arasında;

 - TRT ve alt kuruluşları

 - Enstrüman mağazaları

 - Organizasyon firmaları

 - Müzik ve Prodüksiyon firmaları bulunmaktadır.

 Çalgı Yapım Çalışma Alanları Nelerdir?

 Çalgı Yapım kısmı mezunlarının emek harcama alanlarını; muhtelif müzik enstrümanlarından oluşan (mesela gitar, kanun, keman, bağlama, ud vb.) oldukca rahat enstrümanların yapımı üstüne emek harcamalar yürüten kuruluş ve kuruluşlar oluşturmaktadır. Telli, koparıp, üflemeli veya klavye enstrümanlarında uzmanlaşan kişiler pek oldukca büyüleyici eserlerin; yapımı, yenilenmesi ve korunması yönünde emek harcamalar yaparlar.

 Çalgı Yapım Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Çalgı imal kısmı eğitimi, üniversitelerde konservatuar kapsamında verilmektedir. Buna nazaran konservatuar kapsamında Çalgı Yapımı Bölümü bulunan üniversiteler şunlardır;

 - Anadolu üniversitesi

 - Ege Üniversitesi

Anahtar Kelimeler : Çok,muhtelif,disiplinlerden,(,keman,,ud,,vb.),bir,fazlaca,rahat,enstrümanların,yapımını,gerçekleştirerek,öğrencileri,değişik,tekniklerle,tanıştıran,bir,sanat,programıdır.,S..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar