Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:46 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Gemi İnşaatı Mühendisliği kısmı deniz taşıtlarının olduğu her alanda vazife almaktadır. Bu kısmı okuyan kişiler yada mezun olan kişiler vapur makinelerini geliştirme, onarım etme, çözümleme etme ve benzeri birçok projeyi yönetmektedir. Sizler için Gemi İnşaatı Mühendisliği hakkındaki bulunan tüm detayları ayrıntılı bir biçimde derledik.

Gemi İnşaatı Mühendisleri gemilerin ve vapur içinde ki düzeneklerin geliştirilmesine, iyileştirilmesine ve üretilmesinde vazife alan kişilerdir.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünün ana amacı, deniz taşıtlarının bulunmuş olduğu her alanda ve koşulda geliştirilmesidir. Bununla birlikte çözümleme etme, proje tasarlama ve ekonomik bir biçimde bu mamüllerin üretilmesine destek olmaktadır. Gemi İnşaatı Mühendisleri vapur parçalarını üretmekte, kurmakta ve gemiyi yürütmekte de vazife yapmaktadır. Bu kişiler projeleri geliştirerek, sektöre yarar sağlamaktadır.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Gemi İnşaatı Mühendisleri birçok aşamada geminin tasarımı ve kurulunda yer almaktadır. Genel olarak Gemi İnşaatı Mühendisleri proje yapımı aşamasında çalışmaktadır. Kişiler geminin ağırlık ve dönem hesaplarını yapmaktadır. Bununla birlikte geminin diyagramlarını çizerek modelleme yapmaktadır. Gemi Mühendisleri, geminin her aşamasını hesaplayan ve hazırlayan kişilerdir. Gemi İnşaatı Mühendisliği okuyan kişiler birçok değişik alanda hususi yada amme sektöründe kolaylıkla iş bulabilirler.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği mezunu olan kişiler birçok değişik görevde huzurlu bir biçimde çalışabilir ve iş bulabilir. Bu kişiler proje hazırlama, planlama yada çözümleme etme görevleri alarak çalışmış oldukları alanı geliştirebilirler. Gemi İnşaatı Mühendisleri çalışmış oldukları zeminin ekonomik durumuna nazaran yarar sağlayacak projeler tasarlanmaktadır.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği okumak isteyen kişiler dört senelik mühendislik fakültesine giderek, Gemi İnşaatı Mühendisi unvanını alabilirler. Kişilerin dört senelik aldıkları tahsil süresince sağladıkları başarı, üniversite şartları ve 240 AKTS haklarını tamamlaması halinde mezun olabilirler.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği okumak isteyen kişilerin ilk önce TYT sınavından barajı geçmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kişilerin YKS sınavına girerek başarıya ulaşmış bir biçimde puan kazanması gerekmektedir. Gemi İnşaatı Mühendisliği okumak isteyen kişilerin bilhassa fizik ve matematikle arasının iyi olması gerekmektedir. Bu kısmı okuyan kişilerin mekaniğe, araçlara ve muayyen tamirat işlerine yatkın olması gerekmektedir.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği okumak isteyen kişiler bölümleri dilerlerse Türkçe yada İngilizce okuyabilirler. Bölüm içinde İngilizce temelli diller bulunmaktadır sadece kişiler isteğe bağlı ancak mesleki İngilizce ile öğrenimlerini sürdürebilirler.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği kısmı okumak isteyen kişilerin matematik, fizik ve kimya benzer biçimde MF derslerinde başarıya ulaşmış olması gerekmektedir. Gemi İnşaatı Mühendisliği kısmı öğrencilerini SAY puan sistemi üstünden almaktadır. Bu kısmı okumak isteyen öğrencilerin MF1, MF2, MF3 ve MF4 sınavlarını başarıya ulaşmış bir biçimde vermesi gerekmektedir.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği kısmı sekiz dönemlik bir ders öğretimi gerçekleştirmektedir. Kişiler tahsil hayatlarında genel hatlarıyla mühendislik, denizcilik, çizim ve proje tasarımı benzer biçimde dersler göreceklerdir. Gemi inşaatı mühendisliği kısmı dersleri ise şu şekildedir;

Gemi Hareket ve Manevraları

Gemi İnşaatı

Gemi Makine Mühendisliği Tasarımı

Deniz ve İş Hukuku

Gemi Geometrisi

Gemi İşletmeciliği

İleri Matematik

Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Gemi İnşaatı Mühendisliği mezunu olan kişiler hususi sektörde yada amme müesseselerinde çalışabilirler. Kişiler istedikleri sektörde kendilerine huzurlu bir biçimde iş bulabilirler. Bununla birlikte bu bölümden mezun olan kişiler tersanelerde ve benzeri alanlarda kariyerlerine devam edebilirler. Aynı zamanda da kişiler KPSS'ye girerek, amme müesseselerinde çalışabilirler.

 Gemi İnşaatı Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Gemi inşaatı mühendisliği mezunu olan kişiler, deniz araçları ile alakalı bulunan tüm alanlarda huzurlu bir biçimde çalışabilirler. Aynı zamanda da bu kişiler dünyanın her yerinde huzurlu bir biçimde iş bulabilirler. Gemi inşaatı mühendisliği mezunu olan kişilerin emek verme alanları ise şu şekildedir;

Köprü İnşaatları

Havalimanı

Özel Sektör

Kamu Sektörü

Liman Başkanlıkları

Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Gemi inşaatı mühendisliği oldukca prestijli ve birçok şahıs tarafınca tercih edilen bölümlerden biridir. SAY puan sistemiyle talebe alan bu bölümün bulunmuş olduğu üniversiteler ise şu şekildedir;

İstanbul Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi

Piri Reis Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi 

Anahtar Kelimeler : Gemi,İnşaatı,Mühendisliği,kısmı,deniz,taşıtlarının,olduğu,her,alanda,vazife,almaktadır.,Bu,kısmı,okuyan,kişiler,yada,mezun,olan,kişiler,vapur,makinelerini,geliştirme,,onarım,etme,,ç&ou..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar