Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarihinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Son yılların gözde mesleklerinden olan Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği kısmı hakkındaki merak ettiklerinizi yazımızda derledik. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği nedir, kaç yıllıktır, ne iş yapar benzer biçimde bilgileri derledik.

Gemi inşaatı ve vapur makineleri mühendisleri gemilerle çalışıyor. Deniz mimarları, gemilerin genel tasarımında uzmanlaşmıştır.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Geçtiğimiz yüzyılda, deniz teknolojisi ciddi büyüme gösterdi. Gemiler ve öteki deniz araçları ile beraber vapur inşa teknolojileri yardımıyla büyük ilerlemeler kaydetti. Bu vaziyet muhtelif hususi emek harcama alanlarının açılmasını sağladı. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, denizcilik endüstrisinin ayrılmaz bir parçası oldu.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri, gemilere yaşam veren sistemleri tasarlayan uzmanlardır. En büyük motordan en minik bölüme kadar, gemilerin görevlerini yerine getirmesi için tam olarak neyin lüzumlu bulunduğunu ve bu tarz şeyleri mevcut alana en iyi iyi mi entegre edeceklerini belirlerler.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri, tayyare gemilerinden denizaltılara ve yelkenli teknelerden tankerlere kadar gemiler tasarlar, inşa eder ve bakımını yapar. Bunlara ek olarak, vapur mimarisi çalışması, ticari yada askeri her türlü aleni deniz yapılarının tasarımı ve üretimi ile de ilgilenir.

 Söz mevzusu makineleri, mühendisler ancak geliştirme yönünden değil, hem de deniz araçlarının ve alakalı birimlerin ekonomik fizibilitesi, değerleri ve güvenliğinden de sorumludur.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümünün Amacı Ne?

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri, tasavvur ve ilk imal aşamasında gemiler üstünde çalışırlar ve geminin bereketli çalışmasını sağlamak için inşa ettikleri prototipleri değerlendirir. Gerekirse tasavvur planlarını değiştirirler. Mühendisler, bir gemide kullanılan mekanik sistemlere odaklanır. Görevleri, gemilerin sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Bir geminin motorları, seyir ekipmanı ve öteki mekanik sistemlerin bakım ve onarımlarını denetleyebilecekleri anlamına gelir.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Mühendisler çağa müsait sistemlerle donatılmış deniz araçları ve donanımları yapar. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri, temelde, tasavvur icra eden, her türlü deniz aracını inşa eden ve bu kompleks dönemi yöneten kişilerdir.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği okumak isteyenler 4 senelik bir öğrenimden geçer. Üniversitenin öğrenim diline gore öğrenim süresi değişebilir.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği okumak isteyenler her sene meydana getirilen YKS sınavına girerek ehil taban puanı almaları gerekir.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Öğretimi İngilizce mi?

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği kısmı büyük miktarda yabancı dil ağırlıklı oluyor. Pek oldukça üniversite ise İngilizce eğitimi tercih ediyor.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği kısmı sayısal alan puanı ile talebe kabul ediyor. YKS sınavının ikinci aşaması olan AYT sınavında sayısal puanı olanlar parçaya müracaat yapabiliyor.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Bölümü okuyanlar; Hidrostatik, Gövde Formu ve Stabilitesi, Yapısal Analiz ve Tasarım, Hidrodinamik, Manevra ve Denizde Seyir, Direnç ve Tahrik, Tasarım Projesi, Gemi Donanımları benzer biçimde dersler alır.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Mühendisler, yazıhane ortamında daha oldukça tasavvur yapar. Fakat lüzumlu hallerde tamir işiyle de ilgilenirler. İş geliştirme alanında şirketlerde tasarımcı yahut danışman olarak da çalışabilirler.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nerede İş Bulabilir ve Çalışabilirler?

 Tersanelerde, vapur ve vapur makineleri icra eden şirketlerde çalışabilirler. Özelde olduğu benzer biçimde kamuda da iş bulabilirler.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Deniz mühendisleri ve deniz mimarları çoğu zaman ofislerde çalışırlar, burada bilgisayar yazılımına ve projeleri çözümleme etmek ve çözümleri tasarlamak için lüzumlu öteki araçlara erişebilirler. Bazen tasarladıkları yada inşa ettikleri gemileri kontrol etmek yada bakımını yapmak için tersaneye gitmeleri gerekir.

 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteleri Hangileridir?

 Yıldız Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi benzer biçimde daha oldukça teknik öğrenim ağırlık olan üniversiteler bu parçaya talebe alıyor.

Anahtar Kelimeler : Son,yılların,gözde,mesleklerinden,olan,Gemi,İnşaatı,ve,Gemi,Makineleri,Mühendisliği,kısmı,hakkındaki,merak,ettiklerinizi,yazımızda,derledik.,Gemi,İnşaatı,ve,Gemi,Makineleri,Mühendis..

Pinterest Yandex Zen Sitesinde Takip Et Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar