Gemi Ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:42 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Gemi Ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Gemi Ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği dünyada yaygın olan bir meslek dalıdır. Bu nedenle Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği kısmı nelerdir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için ayrıntılı bir biçimde araştırdık ve derledik.

Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı günümüzde gemicilik sektörünü arasında barındıran bir bölüm olup deniz araçlarının yapısal özelliklerini de kapsamaktadır.

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Günümüzde vapur ve de deniz teknolojisi mühendisliği bölümleri pek oldukça mühendislik çeşidini de bünyesinde bulunduran bir bölümdür. Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı geniş kapsamlı olan bir lisans eğitimine haiz olmaktadır.

 Gemicilik sektörü arasında bulunan bütün deniz araçlarının ve de yapılarının tasarımları ve planlanması başlıca odaklandıkları bu konulardan olmaktadır. Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı amacı, deniz taşıtlarının ve ya deniz yapılarının olduğu derhal derhal her alanda ayrım yaratacak olan ve yarar sağlayacak olan, çalmış olduğu kuruma katkı elde eden kişileri ilmi eğitimler ile beraber yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Bulunur?

 Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı vatanımızda devlet okulu olan İstanbul Teknik üniversitesinde yer almakta olup bu bölüm Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde öğrencilere tahsil vermektedir. Bu nedenle vapur ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı oldukca hususi bir bölüm olup yüksek bir istek hakkına haiz olmaktadır.

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Eğitimi Nasıldır?

 Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği bölümlerinde, toplam da 4 senelik bir lisans eğitimi verilmektedir. Ayrıca öğrencilerin mezun olabilmeleri amacı ile toplamda 240 AKTS haklarının da doldurmaları ve de üniversitelerinin mezuniyet için lüzumlu olan koşullarını yerine getirmeleri de gerekmektedir.

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde Görülen Dersler Nelerdir?

 Ülkemizde vapur ve deniz teknolojisi mühendisliği bölümünde yer edinen öğrenciler toplamda 8 dönemlik bir tahsil hayatları yer almaktadır. Bu tahsil hayatları süresince da bu kısmı okuyan kişiler mühendislik, denizcilik, deniz taşıtları ve deniz yapıları ile alakalı detaylı ve ilmi eğitimler ile beraber yüz yüze geleceklerdir. Buna ayrıca vapur ve deniz teknolojisi mühendisliği bölümlerinde tercih sıralamasında bulundurmakta olan aday öğrenciler için aşağıdaki dersler yer almaktadır. Bunlar;

 Genel Kimya,

 Dinamik,

 İleri Matematik,

 Termodinamik,

 Gemi Sevki,

 Deniz Suyu Kimyası,

 Mukavemet,

 Mühendislik Tasarımına Giriş,

 Deniz Hukuku,

 Akışkanlar Mekaniği,

 İş Hukuku da başta olmak suretiyle pek oldukça dersten 4 sene süresince da görevli olacaklardır. Ayrıca bu dersleri başarıya ulaşmış biçimde yaptıkları vakit bölümün öğrencileri vapur ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı lisans diplomasını da elde edeceklerdir. Ayrıca diplomasını alan kişilere de Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisi ismi unvanı verilmektedir.

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümleri Mezunları Ne İş Yapar?

 Genel olarak vapur ve deniz teknolojisi mühendisi kısmı bireyler deniz taşıtları ve deniz yapılarını planlama, projelendirme, testler, çözümleme etme, uygulama, raporlar çıkartma başlıca görevlerinden bazıları olmaktadır.

 Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler liman, fener, duba, yük gemileri şeklinde pek oldukça proje içinde de yer almaktadırlar. Buna ayrıca vapur ve deniz teknolojisi mühendisliği mezunu olan kişiler vatanımızda azca sayıda oldukları için oldukça kıymetli olan öğrenciler olmaktadırlar. Bu bölüm mezunu olan kişilerde ek olarak İngilizce veya öteki bir alternatif ikinci dil her vakit için istek edilmektedir.

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

 Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisi kısmı günümüzde çok fazla istek kabul eden bir bölüm olmaktadır. Bu kısımda okumuş olan kişiler, mezun olduktan daha sonra meslek yaşamlarında hususi sektör ve de amme sektörü arasında kendilerine de yer bulabilme şansına haiz olmaktadırlar.

 Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği kısmı mezunu olan bireylerin derhal derhal büyük bir çoğunluğu iş yaşamlarına tersanelerde veya hususi deniz nakliyat şirketlerinde başarıya ulaşmış bir biçimde devam etmeyi tercih etmektedirler. Ayrıca, laf mevzusu olan iş imkanlarından devlet kurumunda yer edinen fırsatlardan yararlanabilmek amacı ile Kamu Personeli Seçme Sınavı kısaca KPSS’den elde edilecek olan puan da oldukca belirleyici olacaktır. Bu nedenle bu bölüm mühim bir bölüm olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Gemi,ve,deniz,teknolojisi,mühendisliği,dünyada,yaygın,olan,bir,meslek,dalıdır.,Bu,nedenle,Gemi,ve,Deniz,Teknolojisi,Mühendisliği,kısmı,nelerdir,ve,mezunu,ne,iş,yapar?,Bölü..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar