Geomatik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:43 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Geomatik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Geomatik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Geomatik Mühendisliği kısmı, feza teknolojilerini kullanarak yerden ve havadan arazinin biçimini, şeklini ve engebelisini harita üstünde çizecek ustalaşmış meslek elemanları yetiştiren mühendislik dalıdır. Geomatik mühendisliği kısmı nedir? Mezunları ne iş yapar? Sizler için derledik.

Geomatik, coğrafi yerlere ilişik bilgilerin depolanması, işlenmesi, toplanması, analizi, vizyonu ve kullanıma sunulmadı ile ilgilenen teknolojidir.

 Geomatik Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Geomatik kısmı mühendisliği,4 senelik bir lisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan kişiler, oldukca geniş ve emek harcama yelpazesine sahiptir. Kamu kuruluşlarında ve hususi sektörde harita Mühendisi olarak emek harcama imkanı bulabilirler.

 Geomatik Mühendisliği Nedir?

 Geomatik Mühendisliği kısmı, feza teknolojileri desteği ile arazinin şeklini, engebesini ve biçimini harita üstüne aktaran mühendislik dalıdır. Bu bölümden mezun olan kişiler, harita mühendisi olarak da alakalı amme kuruluşlarında ve firmalarda vazife yapabilir.

 Geomatik Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Geomatik mühendisliği Bölümünün amacı, uzaydan uydular aracılığı ile elde edilmiş verilerin işlenerek çözümlenebilmesidir. Bu mühendislik dalı, feza ve malumat sistemlerinin gelişmesine paralel olarak gelişmeye ve alaka çekmeye başladı.

 Geomatik Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Geomatik Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler amme ve pek oldukca hususi alanda emek harcama fırsatı yakalıyor. Bu bölümden mezun olan kişiler, tapu verileri, dijital bayındır, bayındır uygulamaları, şehir ve arazi bayındır uygulamaları, afet malumat sistemleri benzer biçimde pek oldukca alanda emek harcama imkanı bulabilirler.

 Geomatik Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Geomatik Mühendisliği kısmı 4 senelik bir lisans bölümüdür. Bu kısmı okuyan kişiler mesleki pek oldukca öğrenim kazanır ve yapacakları yetişim ile deneyim sahibi olur.

 Geomatik Mühendisliği Okumak için Ne Gereklidir?

 Geomatik Mühendisliği okumak için YKS, TYT ve AYT imtihanlarından ehil puan almanız gerekir. Bu kısımda okuyacak kişilerin sayısal ve görsel hafızasının gelişmiş olması, detaylara ehemmiyet vermesi, öbek çalışmasına yatkın olması gerekir.

 Geomatik Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Geomatik Mühendisliği kısmı. Türkçe okutulan bir bölümdür. Fakat birtakım üniversitelerde İngilizce hazırlık kısmı bulunabilir. Bu sayede öğrenim süresi 5 yıla çıkabilir.

 Geomatik Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Geomatik mühendisleri, sayısal puan türüne bakılırsa talebe alır. Bunun için en önce TYT ve AYT imtihanlarına girerek ehil puan almanız gerekir.

 Geomatik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Konum Belirleme Yöntem ve Sistemi

Bilgisayar Destekli Harita Tasarlama

Geomatik Mühendisliğine Giriş

Uzaktan Algılama

Analitik Geometri ve Vektör Hesaplama

Matematik

Kimya

Fizik

Ölçme Bilgisi

Mühendislik Etiği

Yersel Ölçme Don. Ve Yaz.

Kartografya

Taşınmaz Hukuku

Özel Ölçme Uygulamaları

Yükseklik Ölçmeleri

Arazi Modelleme

Uzaktan Algılama

Jeodezik Altyapı ve Ağlar

Geomatik Müh. Tasarımı

CBS Projeleri

Kadastro Bilgisi benzer biçimde dersler ve daha fazlası öğrencilere okulun belirlediği ders programı dahilinde okutulur. Kimi dersler, üniversiteden üniversiteye bakılırsa değişim gösterebilir.

 Geomatik Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Geomatik Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler “Geomatik mühendisi” olarak vazife yapar. Gelmiştik Mühendisleri, arazilerin konum, tarz, tarz ve engebe benzer biçimde özelliklerini uydular aracılığı ile çekilen fotoğraflarla belirler. Daha sonrasında elde etmiş olduğu bu verileri haritada işaret etmek için muamele yapar. Bu bölümden mezun olan kişiler arazilerden veri toplar ve topladıkları verileri harita üstüne aktararak emekler yürütür. Aynı zamanda bu kişiler, yapı ve madencilik çalışmaları, Hidrografi ölçümleri, uzaktan idrak etme şekilleri ve coğrafi malumat sistemlerini kullanarak pek oldukca alanda emek harcama yapar.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü

DSİ

İller Bankası ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü

TÜBİTAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Enerji sektörü

Savunma Sanayi

İmar

Afet İşleri Genel Müdürlüğü

Belediyeler

Karayolları Genel Müdürlüğü

Maden İşleri Genel Müdürlüğü

Geomatik Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Geomatik Mühendisliği mezunları, hidrografi ölçümleri yapar. Aynı zamanda navigasyon araçları için lüzumlu olan haritaların düzenlenmesini sağlar. Denizlerdeki faaliyetlerin tertipli bir biçimde yürütülmesine destek olur. Aynı zamanda yapı ve madencilik alanında emekler yapar. Uzaktan idrak etme yöntemini kullanarak korku değerlendirmesi, kıyı ve okyanus uygulaması ve kaynak yönetimi belirlemesi yaparlar.

 Geomatik Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi - İngilizce

Hacettepe Üniversitesi

İstanbul Okan Üniversitesi 

Anahtar Kelimeler : Geomatik,Mühendisliği,kısmı,,feza,teknolojilerini,kullanarak,yerden,ve,havadan,arazinin,biçimini,,şeklini,ve,engebelisini,harita,üstünde,çizecek,ustalaşmış,meslek,elem..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar