Gıda Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:41 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Gıda Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Gıda Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Gıda mühendisliği kısmı, besin ürünleri, gıdaların işlenmesi, paketleme ve geliştirilmesi ekipmanlarının tasarlanması ve geliştirilmesinde vazife yapar. Gıda mühendisi nedir? Ne iş yapar? Mezunları ne iş yapar? Gibi pek oldukca probleminin yanıtını bu yazımızda sizler için derledik.

Gıda mühendisleri, sessiz iklim kontrollü geliştirme laboratuvarlarında veya tasavvur gerçekleştiren yerlerde emek verme imkanı bulabilirler.

 Gıda Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Gıda mühendisliği kısmı, gıdaların işlenmesi, paketlenmesi ve paketlemelerinin gerçekleştirilmesi aşamalarında vazife meydana getiren ustalaşmış kişilerdir. Gıda mühendisleri, devletimizde besin ve paketleme alanında mühim vazife yapar. Gıda mühendisleri, dış mekan projelerinde de görevalıyor.

 Gıda Mühendisliği Nedir?

 Gıda mühendisliği, gıdaların işlenmesi, denetlenmesi, paketlenmesi benzer biçimde pek oldukca alanda vazife meydana getiren ustalaşmış kişilerdir. Gıda mühendisleri, market raflarının dolu kalmasını, yemek ve içeceklerin sıhhatli bir biçimde paketlenmesi, torbalanmadı ve konservelerin dolu kalmasını sağlar.

 Gıda Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Gıda mühendisliği Bölümünün amacı, gıdaların güvenilir bir biçimde tüketiciye ulaştırılması, gıdaların üretim, işlenme ve paketlenme aşamalarının insan sağlığına ve standartlara müsait bir biçimde yapılmasını denetler.

 Gıda Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Gıda mühendisi, mühendislik prensiplerine bakılırsa, besin maddelerinin ve bio ürünlerinin işlenmesi, depolanması ve dağıtımında vazife yapar. Mağaza raflarının devamlı dolu kalmasını, besinlerin saklanması için güvenilir paketleme şekillerinin tercih edilmesi, kutulu besin maddelerinin ise dolu kalmasını sağlar. Gıda bilimciler besin mühendisleri ile ortak emek harcamalar yürütür. Gıda mühendislerinin başlıca görevleri ise;

Depolama ekipmanları ve sitemleri de dahil olmak suretiyle pek oldukca gıdanın paketlenmesi, işlenmesi ve taşınmasında vazife yapar.

Halk sağlığını düzenler ve sağlığın korunmasını sağlar.

Prototip besin süreçlerinin ekipmanların ve makinelerinin büyütülmesin sağlar.

Ürün süreç ve araştırmalarının geliştirilmesinde rol oynar.

Mühendislik ve teknik satışlar vazife tanımında yer edinen öteki görevler

Gıda Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Gıda Mühendisliği kısmı 4 senelik bir lisans bölümüdür. Bazı üniversitelerde hazırlık eğitimi de verildiği için tahsil süresi 5 yıla çıkabiliyor.

 Gıda Mühendisliği Okumak için Ne Gereklidir?

 Gıda Mühendisliği okumak için YKS, TYT ve AYT imtihanlarından ehil puanı almanız gerekir. Başarı sıralamasına bakılırsa sayısal puan türüne bakılırsa talebe karar veren bu parçaya olan alaka gün geçtikçe artıyor. Bu bölümün gelişmesi, güvenilir besin ürünlerinin soframıza gelmesi için oldukca önemlidir.

 Gıda Mühendisliği Öğretimi İngilizce Midir?

 Gıda Mühendisliği kısmı Türkçe bulunmasına karşın birtakım okullarda 1 yıl hazırlık sınıfı İngilizce olarak okutuluyor. Bu sayede öğrencilerin, meslekleri ile alakalı İngilizce terimleri öğrenmesi amaçlanır.

 Gıda Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Gıda Mühendisliği sayısal puan türüne bakılırsa talebe alıyor. Bu bölüm öğrencilerinin sayısal fikir yetisinin gelişmiş olması ve analitik düşünebilmesi gerekir.

 Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi

Genel Kimya

Bilgisayar

Kimya

Matematik

Organik Kimya

Fizik

Analitik Kimya

Teknik İngilizce

Gıda Mühendisliğine Giriş

Gıda Biyokimyası

Reaksiyon Kinetiği

Gıda Kimyası

Gıda Analizi

Gıda mühendislerinin görmüş olduğu genel derslerdir. Bu dersler, üniversitelerin ders programına bakılırsa kimi vakit değişim gösterebilir.

 Gıda Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Gıda mühendisleri pek oldukca yerde emek verme imkanı bulabilir. Örneğin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, , hususi besin sektörü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı benzer biçimde pek oldukca alanda etken rol oynar.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Gıda mühendislerinin oldukca geniş bir emek verme alanı vardır. Gıda mühendisliğinden mezun olan kişiler şu görevlerde iş bulabilir;

Gıda sorumlusu

Gıda mühendisi

Gıda Ekstrüzyon Uzmanı

Yüksek Gıda Mühendisi benzer biçimde pozisyonlarda besin mühendisleri hususi ve amme müesseselerinde emek verme imkanı bulabilirler.

Gıda Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Gıda mühendisliğine olan alaka gün geçtikçe daha da artıyor. Gıda mühendisliğinin bulunmuş olduğu üniversiteler;

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

Konya Selçuk Üniversitesi

Kafkas Üniversitesi- Kars

İstanbul Teknik Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Kahramanoğlu Mehmetbeyli Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi

Adana Alpaslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Anahtar Kelimeler : Gıda,mühendisliği,kısmı,,besin,ürünleri,,gıdaların,işlenmesi,,paketleme,ve,geliştirilmesi,ekipmanlarının,tasarlanması,ve,geliştirilmesinde,vazife,yapar.,Gıda,mühendisi,nedir?,N..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar