Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:39 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

Meslek seçimleri yapılırken alaka ve kabiliyetlere nazaran belirlenmelidir. Aynı zamanda meslek sahibi olmak için üniversitelerdeki bölümlerde öğrenim katılımı gerekir. Hidrojeoloji mühendisliği kısmı nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Hidrojeoloji mühendisliği yeraltı ve yer üzerinde bulunan suların aranması ve kullanılması ile alakalı araştırmaları meydana getiren meslek dalıdır. Bu mevzuda değişik teknikler kullanılabilir.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı Ve Hakkında Bilgi

 Hidrojeoloji mühendisliği kısmı muhtelif amaçlar ile yeraltı ve yer üzerindeki suların araştırılmasında vazife alan mühendisleri yetiştirir. Hidrojeoloji mühendisleri bu kısımda 4 sene süresince öğrenim alarak oradan da mesleğe adımlarını atarlar.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Nedir?

 Hidrojeoloji mühendisi kullanma suyu yahut içme suyu şeklinde pek oldukça su kaynağını araştırarak yeraltı ve yerüstü su kaynakları ile alakalı emek harcamalar yaparlar. Suları inceleyen hidrojeoloji mühendisi kirlenmiş yeraltı sularının da temizlenmesini sağlar. Hidrojeoloji mühendisliğinin vazife tanımı fazlaca geniştir. Jeoloji hakkındaki da bilgisi olan hidrojeoloji mühendisi yeraltından suyun da en iyi biçimde işlenmesini sağlar.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Mühendislik fakültelerine bağlı olan hidrojeoloji mühendisliği bölümünde verilen öğrenim neticesinde hidrojeoloji mühendisleri yetişir. Yeraltı suları ve yerüstü sularının araştırılmasında mühim rol oynayan hidrojeoloji mühendisleri, hidrojeoloji bölümünde mesleklerine dair bütün malumat ve eğitimi alırlar. Bu biçimde de ehil malumat ve donanıma haiz olurlar.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Hidrojeoloji mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler çalışmış oldukları kurumlarda projeler üretirler. Aynı zamanda yeraltı ve yerüstü su kaynakları ile alakalı araştırmalar yaparlar. Bunun yanı sıra suların belirlenmesi ve çıkarılması oldukça önemlidir. Su kaynaklarının belirlenmesi, araştırılması ve işlenmesi şeklinde mevzularda emek harcamalar meydana getiren hidrojeoloji mühendisleri proje üretiminde de çalışabilirler.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Hidrojeoloji mühendisliği kısmı mühendislik fakültesine bağlıdır. Aynı zamanda hidrojeoloji mühendisliği kısmı dört senelik öğrenim vermektedir. Öğrenciler bu kısımda aldıkları dört senelik eğitimin arkasından kendi alanlarında yetişim yaparlar. Stajın arkasından ise öğrenciler "Hidrojeoloji Mühendisi" unvanı ile mezun olurlar.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Hidrojeoloji mühendisi olmak için araştırmacı ve meraklı bir kişiliğe haiz olmak gerekir. Jeoloji hakkındaki malumat sahibi de olan öğrenciler disiplinli ve mesuliyet sahibi bir kişiliğe haiz olmalılar. Aynı zamanda üniversite sınavında ehil puan alındığında hidrojeoloji mühendisliği bölümünde öğrenim alınabilir.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Öğretimi İngilizce Midir?

 Türkiye genelinde yalnızca bir üniversitede hidrojeoloji mühendisliği kısmı bulunmaktadır. bu kısımda ise tedris dili Türkçedir. Hidrojeoloji bölümünde rahat düzeyde İngilizce öğretilmektedir.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Hidrojeoloji mühendisliği kısmı sayısal puan türü ile talebe almaktadır. Özellikle de hidrojeoloji mühendisliği bölümünde okumak isteyen adaylar üniversite sınavında matematik ve fen bilimleri sorularını çözmeliler. Bu sınavda ne kadar oldukça matematik ve fen bilimleri sorusu çözülürse o denli iyi olur. Adaylar üniversite sınavında aldıkları sayısal puanları ile hidrojeoloji bölümünde okuyabilirler.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Bu bölümün dersleri matematik ve fizik bilimleri ağırlıklı olmaktadır. Ayrıca kimya, fizyolojik jeoloji, fizik, matematik ve termodinamik ilkeleri şeklinde derslerin yanı sıra petrografi, saha jeolojisi, taşınım süreçleri, toprak mekaniği şeklinde dersler bulunur. Bu kısımda okuyan öğrenciler 8 senelik yarı sene sürecinde gözenekli ortam hidroliği ile difransiyel denklemler şeklinde dersler de görürler.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Hidrojeoloji mühendisliği bölümünün sunmuş olduğu pek oldukça iş imkanı bulunur. Özellikle kamu, müessese ve kurumlarında emek verme imkanı olur. Hidrojeoloji mühendisleri hususi sektörde de huzurlu bir biçimde iş bulabilirler. Aynı zamanda bir çok vakit belediyelerde de hidrojeoloji mühendisine gereksinim duyuluyor.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Hidrojeoloji mühendisliğinin emek verme alanları fazlaca geniştir. Oldukça kapsamlı bir kariyer seçeneği bulunan hidrojeoloji mühendisleri Devlet Su İşleri, Maden Tetkik ve Arama, Su Arıtma Tesisleri şeklinde alanlarda oldukça huzurlu bir biçimde iş bulabilirler. Hidrojeoloji mühendisleri devlet kurumunda çalışmak için kesinlikle Kamu Personeli Seçme Sınavına girerler. Buradan alınan puan ile beraber her kuruma girilebiliyor.

 Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Türkiye genelinde yalnızca bir üniversitede hidrojeoloji mühendisliği kısmı bulunmaktadır. Hidrojeoloji mühendisliği kısmı Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde bulunmaktadır. Bu kısımda okumak isteyen öğrenciler Hacettepe Üniversitesi'ndeki hidrojeoloji mühendisliği bölümünü tercih edebilirler.

Anahtar Kelimeler : Meslek,seçimleri,yapılırken,alaka,ve,kabiliyetlere,nazaran,belirlenmelidir.,Aynı,zamanda,meslek,sahibi,olmak,için,üniversitelerdeki,bölümlerde,öğrenim,katılımı,ge..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar