İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:37 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

İmalat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları
Kısa Linki Kopyala

İmalat mühendisliği, üretim sektörü için dirimsel ehemmiyet taşır. Endüstriyel mamüllerin üretiminde pek oldukça aşamadan geçirilir. Bu aşamalarda uzmanlaşan kişiler imalat mühendisleridir. İmalat mühendisi nedir? Mezunları ne iş yapar? Sorularının yanıtını sizler için derledik.

İmalat mühendisliği kısmı, endüstrinin gereksinimlerine paralel olarak kuram ve uygulamaları meydana getirecek ustalaşmış kişilerin eğitilmesini sağlar.

 İmalat Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 İmalat Mühendisliği, soyut veya fikir halinde bulunan tasarımın en düşük maliyetle en süratli biçimde somut hale dönüştürülmesini amaçlayan bir bölümdür. Tüm bu sürecin değişik aşamalarında imalat mühendisleri rol alır.

 İmalat Mühendisliği Nedir?

 İmalat Mühendisliği, bir endüstriyel ürünün tasavvur ve düşünsel açıdan soyut halden somut hale geçirilmesi boyunca geçen bütün aşamalarında yer alır. Sanayinin ihtiyacı ve talebi doğrultusunda imalat mühendisliği kısmına gereksinim artmıştır.

 İmalat Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 İmalat Mühendisliği Bölümü, endüstri alanında etkinlik yayınlayan kuruluşların, imalat mevzusunda tasavvur ve üretimden imalat aşamasına geçiş sürecinde yaşanmış olan bütün sorunların çözümünde ustalaşmış olarak vazife meydana getirecek kişilerin yetiştirilmesini amaçlar.

 İmalat Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 İmalat Mühendisliği, makine mühendisliğinin bir alt dalı olarak kurulmuştur. İmalat mühendisleri, somut haldeki bir düşünceyi veya tasarımı somut hale getirene kadar geçen her aşamada görevalır. Aynı zamanda üretim için kullanılacak her türlü teçhizatı ve tesisin kurulmasını imalat mühendisleri sağlar. İmalat mühendisleri, her alanda gereken ustalaşmış iş gücüdür. Bu kişilere pek oldukça alanda gereksinim olduğundan kolaylıkla iş bulabilirler.

 İmalat Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 İmalat Mühendisliği, 4 senelik bir lisans bölümüdür. Bu bölüm makine mühendisliğinin bir alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bu kısmı okuyan kişiler tek bir mevzu üstünde uzmanlaşma imkanı bulmuştur.

 İmalat Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 İmalat Mühendisliği Bölümü, Türkçe okutulan bir bölümdür. Aynı zamanda birtakım üniversiteler öğrencilere hazırlık sınıfı okutuyor. Bu sayede öğrenim süresi ise 5 yıla çıkıyor.

 İmalat Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 İmalat Mühendisliği Bölümü TYT sayısal puan türüne bakılırsa talebe alıyor. Bu parçaya yerleşmek isteyen kişilerin sayısal derslerde başarıya ulaşmış olması gerekir. Bölümde sayısal dersler ve mesleki dersler ağırlıklı olarak okutulur. Derslerde zorlanmamak için analitik ve süratli düşünme becerinizin gelişmiş olması gerekir.

 İmalat Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 İmalat Mühendisliği bölümünde ilk yıl klasik mühendislik derslerine ayrıca imalathane stajı da gösterilir. Bunun yanında araç-gereç ve teknik fotoğraf dersleri ile öğrenim veriliyor. İlerleyen dönemlerde ise, makine Mühendisliği dersleri ile benzer olarak, sıcaklık iletimi, makine elemanları, mukavemet, akışkanlar mekaniği ve termodinamik dersleri gösteriliyor.

 Öğrencilere verilen sanayi Mühendisliği dersleri ise, imalat sistemleri, tesis planlama ve üretim planlama dersleridir. İmalat mühendisliğinin en temel Dersleri içinde yer edinen yapım usulleri dersi de öğrencilere gösteriliyor. Zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler de öğrencilere bu kısımda okutuluyor.

 İmalat Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 İmalat mühendisleri, endüstriyel üretimin olduğu pek oldukça alanda emek harcama fırsatı bulur. Bu mühendisler, imalat planlama, oluşturma ve imalat süreçlerinde yaşanmış olan sorunları çözme şeklinde pek oldukça alanda yazışma ve koordinasyon sağlama imalat mühendislerinin görevleri içinde yer alır. İmalat mühendisleri sanayinin gereksinim ve talepleri doğrultusunda etkinlik gösterir.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 İmalat mühendisleri, endüstri ile alakalı pek oldukça alanda emek harcama imkanı bulur. Beyaz eşya, tarım, otomotiv, üretim ve tayyare şeklinde makine üretim sektörlerinde görevalırlar. Ülkemizde endüstri devriminden sonrasında imalat mühendislerine gereksinim artmıştır. Üretimde artan ihtiyacı karşılamaya yönelik makine mühendisliğinin bir alt dalı olarak da imalat Mühendisliği kısmı ortaya çıktı.

 İmalat Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 İmalat mühendisleri amme ve pek oldukça alanda endüstri kuruluşunda tasarımdan üretime kadar pek oldukça aşamada etken rol oynar. Bu mühendisler çoğu zaman endüstri, üretim merkezi ve yapınak şeklinde kapalı alanlarda çalışırlar.

 İmalat Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 İmalat Mühendisliği kısmı olan üniversite vatanımızda oldukca azdır. Bu bölümden mezun olan şahıs sayısı azca olduğundan imalat mühendisliğinden mezun olanlar kolaylıkla iş bulabiliyor. İmalat mühendisliğinin olduğu üniversiteler ise;

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi

Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 

Anahtar Kelimeler : İmalat,mühendisliği,,üretim,sektörü,için,dirimsel,ehemmiyet,taşır.,Endüstriyel,mamüllerin,üretiminde,pek,oldukça,aşamadan,geçirilir.,Bu,aşam..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar