İnşaat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:35 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. İnşaat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

İnşaat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İnşaat Mühendisliği kısmı her sene pek fazlaca şahıs tarafınca tercih ediliyor. Peki, bölümün amacı nedir, mezunlar ne iş yapar, bölüm kaç yıllıktır? İşte, bütün detaylar.

İnşaat mühendisliği, barajlar, köprüler ve öteki büyük altyapı projeleri şeklinde bayındırlık işlerinin tasarımı ve inşasının imal işlerini yürütür.

 İnşaat Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 İnşaat mühendisliği, İnsanların kalıcı yerleşimlerde yaşamaya başladıkları ve çevrelerini gereksinimlerine bakılırsa şekillendirmeye başladıkları zamanlara dayanan en eski mühendislik dallarından biridir .

 İnşaat mühendisliği coşku verici bir meslektir zira günün sonunda, talep eder tamamlanmış bir köprü, talep eder yüksek bir bina, bir metro istasyonu yada bir hidroelektrik barajı olsun, çalışmalarınızın neticelerini görebilirsiniz.

 İnşaat Mühendisliği Nedir?

 Binalar, fabrikalar, gökdelenler veya köprüler çoğu zaman akla ilk gelen yapılardır, zira bunlar en belirgin mühendislik çalışmalarıdır. Ancak inşaat mühendisleri, daha azca görünür olan yaratımlardan da sorumludur. Örneğin, evlerde kullandığımız suyu zaman zaman yüzlerce mil uzaktaki dağ kaynaklarından şehirlere taşıyan sistemleri tasarlayan da inşaat mühendisleridir.

 İnşaat Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 İnşaat mühendisliğinin amacı kaliteli, dayanıklı yapılar tasarlayan mühendisler yetiştirmektir. Arazinin standardını ve onun arasında ve üstünde yapıların iyi mi inşa edilebileceğini araştırırlar.

 İnşaat Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 İnşaat mühendisleri, büyük bir inşaat projesinin nerede ise her aşamasında yer alabilir. Mühendisler genel anlamda sahada çalışır. Zemin incelemesinden yapının şartnamesine kadar her aşamada yer alır. Saha emek vermesi yaparken bir taraftan da proje geliştirmek için yazıhane ortamında da bulunur.

 İnşaat mühendisleri, projeler için eskiz hazırlama periyodunu hızlandırmanın yanı sıra tasarımları değiştirmeyi ve inşaat ekipleri için emek verme planları yapmaya da destek olur.

 İnşaat mühendisleri çevreyi dış dünyayı inşa eder. Köylerimizin, kasabalarımızın ve şehirlerimizin orada yaşayan insanoğlu için fonksiyonel hale gelmesi için çalışırlar.

 İnşaat Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 İnşaat Mühendisliği, okul şayet yabancı dil eğitimi olarak hazırlık sınıfını okumayı zorunlu kılmazsa 4 yıllıktır. Fakat hazırlık sınıfı okutulan okullarda inşaat mühendislikleri 5 senelik öğrenim verir.

 İnşaat Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 İnşaat mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin Yüksek Öğretim Sınavının ikici aşaması olan Alan Yeterlilik sınavına girmesi gerekiyor. Bu sınava ise sayısal düzeyinde girerek ehil puanı alması gerekiyor. Bölümün puanları çoğu zaman tercih edilecek okula bakılırsa değişim gösteriyor.

 İnşaat Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 İnşaat mühendisliği kısmı olan pek fazlaca okul Türkçe ağırlıklı öğrenim verse de birtakım okullarda durumun değiştiğini görebilirsiniz. Özellikle teknik üniversitelerde İngilizce ağırlıklı eğitimler vardır.

 İnşaat Mühendisliği Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor?

 İnşaat mühendisliği AYT bölümünde alınacak sayısal puan türü ile talebe kabul ediyor. Bölümünüz sayısal olmasa dahi sınava sayısal alandan girerek parçaya yerleşebilirsiniz.

 İnşaat Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 İnşaat mühendisliğinde ilk yılda temel mühendislik dersleri veriliyor. Sonrasında; Teknik resim, istatistik, diferansiyel denklemler, akışkanlar mekaniği, iş İngilizcesi ve hidroloji şeklinde dersler veriliyor.

 İnşaat Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 İnşaat mühendisleri, binalar ve köprüler tasarlasa da bundan fazlaca daha fazlası için çalışırlar. Havacılık endüstrisinde çalışır, jet uçakları ve feza istasyonları tasarlarlar. Otomotiv endüstrisinde, bir şasinin yük nakliyat kapasitesini hesaplar, tamponların ve kapıların çarpma direncini artırırlar. Gemi inşa endüstrisinin, enerji endüstrisinin ve inşa edilmiş tesisler gerektiren öteki birçok endüstrinin bir parçasıdır. Geniş bir emek verme olanakları vardır.

 İnşaat Mühendisliği Mezunları Nelerde İş Bulabilir ve Çalışabilirler?

 Büyük inşaat firmalarında çalışabilirler. Kendi projelerini yürütebilirler. Kamuda da rahatlıkla iş sahibi olabilirler. İnşaat mühendisleri, çağdaş camianın temel gereksinimlerinden ve tesislerinden (yada altyapısından) sorumludur.

 İnşaat mühendisleri çoğu zaman ofislerde iç mekanlarda çalışıyor. Ancak, bir çok şantiyede dışarıda zaman geçiriyor, böylece operasyonları izleyebiliyor yada sorunları yerinde çözebiliyorlar. Özel sektörde çalışan bir çok inşaat mühendisi, büyük inşaat müteahhitleri için yada danışman olarak çalışır.

 İnşaat Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Gerek devlet bünyesinde gerekse de hususi sektörde iş imkanı bulabiliyorlar. Yollar, demiryolları, metro sistemleri ve havaalanları yapımında çalışabilirler. Bu mühendisler çoğu zaman inşaat ve geliştirme şirketleri tarafınca istihdam edilir yada kontrat yapılır.

 İnşaat Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 İnşaat mühendisliği kısmı ülkemizdeki derhal derhal bütün üniversitelerde bulunuyor. İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi bunlardan ancak birkaçıdır.

Anahtar Kelimeler : İnşaat,Mühendisliği,kısmı,her,sene,pek,fazlaca,şahıs,tarafınca,tercih,ediliyor.,Peki,,bölümün,amacı,nedir,,mezunlar,ne,iş,yapar,,bölüm,kaç,yıllıktır?,İşte,,b&u..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar