Kimya-Biyoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:34 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Kimya-Biyoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Günümüzde kimya ve biyoloji dalları hızla ilerlemektedir. Özellikle bu alanda etken emekler yapılabilmesi için sektör içinde kimya ve biyoloji mühendislerine gereksinim duyulmaktadır. Bu kısımda okumak isteyen kişilerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinde başarı sağlaması gerekmektedir. Sizler için kimya biyoloji mühendisliği hakkındaki bulunan tüm detayları ayrıntılı bir biçimde derledik.

Kimya biyoloji mühendisliği okumak isteyen kişilerin mesuliyet sahibi ve disiplinli kişiler olması gerekmektedir.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle bilhassa kimya biyoloji mühendisleri ne büyük bir gereksinim duyulmaktadır. Özellikle bu bölümün ilerlemesi adına nitelikli ve bilinçli kişilerin gelişmesi gerekmektedir. Kimya biyoloji mühendisi olmak isteyen kişilerin temel bilimleri, matematiği ve kimyayı sevmiş olarak öğrenmesi bununla birlikte kullanımı gerekmektedir. Aynı zamanda da kişilerin öğrendikleri detayları sektörde iyi bir biçimde yansıtması gerekmektedir. Kimya biyoloji mühendisliği okumak isteyen kişilerin soğukkanlı, disiplini, mesuliyet sahibi ve bilime alakalı kişiler olması gerekmektedir.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Kimya biyoloji mühendisliği sonradan üretilen bilhassa kimya mühendisliğine biyolojinin eklenmesiyle oluşan oldukca geniş bir bölümdür. Geniş bir iş çevresi olan bu iş branşının saniyede de büyük bir tesiri bulunmaktadır. Bununla birlikte bu kısmı okuyan kişiler gıda, ilaç, sıhhat ve benzeri sektörlerde huzurlu bir biçimde iş bulabilirler.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Kimya biyoloji mühendisliği mezunu olan kişiler naturel ve doğal olmayan maddeleri inceleyerek bilim hayatlarını sürdürebilirler. Bununla birlikte birçok madde üstünden muhtelif analiz, emek harcama ve inceleme yapabilirler. Aynı zamanda da bu kısmı okuyan kişiler DNA ve RNA moleküllerinin incelemesinde bulunabilirler. Kimya biyoloji mühendisliği okuyan kişiler enerji, kütle, madde ve muhtelif birçok alanda çalışabilirler.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Kimya biyoloji mühendisliği dört senelik bir lisans eğitimdir. Bu kısımda okuyan öğrencilerin mezun olabilmesi için 240 AKTS haklarını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda da üniversitenin istediği koşulları ve şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Tüm maddeleri yerine getiren öğrenciler dört senenin nihayetinde kimya biyoloji mühendisi unvanı alabilirler.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Kimya biyoloji mühendisliği okumak isteyen kişilerin matematik, fizik, kimya ve biyoloji şeklinde alanlarda alakalı olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu kısmı okumak isteyen kişilerin kimyasal yada herhangi bir biyolojik maddeye alerjisinin bulunmaması gerekmektedir. Kimya biyoloji mühendisliği kısmı okumak isteyen kişilerin haiz olması ihtiyaç duyulan özellikler ise şu şekildedir;

Sabırlı, dikkatli ve mesuliyet sahibi olmaları gerekmektedir.

İletişim becerisinin yüksek, öbek çalışmasına yatkın olması gerekmektedir.

Bilime meraklı ve kimya ile alakalı olması gerekmektedir.

Kimya Biyoloji Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Kimya biyoloji mühendisliği okumak isteyen kişiler Türkçe yada İngilizce tabanlı olan üniversite bölümlerini tercih edebilirler. Bununla birlikte kişiler tahsil hayatları süresince lisans dersleri arasında, mesleki İngilizce öğrenebilirler. Ancak bölümün dalı öğrencinin tercihine gore belli olmaktadır.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Kimya biyoloji mühendisliği kısmı SAY puan türü ile talebe almaktadır. Bununla birlikte bu parçaya girecek olan kişiler MF1, MF2, MF3 ve MF4 mevzularında başarı göstermesi gerekmektedir.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Kimya biyoloji mühendisliği kısmı, sekiz dönemden oluşan bir lisans tahsil programıdır. Kişiler tüm eğitimleri süresince matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri görecektir. Kimya biyoloji mühendisliği bölümünde bulunan dersler ise şu şekildedir;

İleri Kimya

Matematik

Biyoloji

Biyokimya

Mikrobiyoloji

Termodinamik

Kontrol ve Optimizasyon

Kütle Transferi

Enerji ve Çevre

Ürün Tasarımı

Bu derslerle birlikte kişiler, bununla birlikte da muayyen ek dersler alarak dört sene süresince tahsil görecektir. Derslerde muayyen başarı yayınlayan öğrenciler, kimya biyoloji mühendisi unvanı alarak mezun olacaktır.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerede İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Kimya biyoloji mühendisliği kısmı mezunu olan kişiler dilerlerse hususi sektörde yada amme müesseselerinde huzurlu bir biçimde çalışabilirler. Aynı zamanda da bu bölümden mezun olan kişiler üretim departmanlarında, nitelik test departmanında yada satış bölümlerinde de huzurlu bir biçimde çalışabilirler. Bu kısmı okuyan kişiler dilerlerse akademisyen de olabilirler bununla birlikte inceleme görevlisi yada eğitimci olarak iş hayatlarını sürdürebilirler.

 Kimya Biyoloji Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Kimya biyoloji mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler hususi sektörde, muhtelif alanlarda ve amme müesseselerinde huzurlu bir biçimde çalışabilirler. Kimya biyoloji mühendisliği emek harcama alanları ise şu şekildedir;

Petrokimya

Gıda

Sağlık

Kimya

Kağıt

Tekstil

Malzeme

Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Kimya biyoloji mühendisliği kısmına girmek isteyen kişiler SAY puan sistemiyle üniversitelerin alakalı bölümlerine girebilirler. Kimya biyoloji mühendisliği kısmı olan üniversiteler Koç Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitedir. 

Anahtar Kelimeler : Günümüzde,kimya,ve,biyoloji,dalları,hızla,ilerlemektedir.,Özellikle,bu,alanda,etken,emekler,yapılabilmesi,için,sektör,içinde,kimya,ve,biyoloji,mühendisl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar