Kimya Ve Süreç Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarihinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Kimya Ve Süreç Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Kimya Ve Süreç Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı her işyerinde ne olursa olsun olan bölümlerden biridir. Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı genel hatlarıyla temel bilimleri içermektedir. Kişiler öğrenim hayatında gördüklerini işyerlerine en iyi biçimde yansıtmak ile görevlidir. Sizler için Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı ile alakalı bulunan tüm detayları ayrıntılı bir biçimde derledik.

Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı içinde matematik, fizik ve kimya bulunmaktadır.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü Nedir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı birçok firma içinde gerek duyulan ve gün geçtikçe gelişen bir bölümdür. Bununla birlikte bu bölümün ana dalı temel bilimlerdir. Kişiler sektör içinde aldıkları temel eğitimi en iyi biçimde yansıtmakla görevlidir. Kimya ve Süreç Mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişilerin haiz olması ihtiyaç duyulan özellikler ise şu şekildedir;

Kişilerin mesuliyet ve disiplin sahibi olması gerekmektedir.

Bu kısmı okuyacak olan kişilerin matematik, fizik ve kimya şeklinde bölümlere ilgisi olması gerekmektedir.

Kişilerin mantık yönünün kuvvetli olması gerekmektedir.

Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği bölümünün ana amacı bilişim teknolojileri ve bilimdir. Bununla birlikte bu işi meydana getiren kişiler bilişim teknolojilerinin sağlamış olduğu yararları işlerine yansıtmaktadır. Herhangi bir tasarımın yada aygıt tasarımını bu kişiler yapabilir yada inceleyebilirler.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı mezunu olan kişiler internasyonal işler meydana getiren inceleme laboratuvarlarında çalışabilirler. Bununla birlikte fabrikaların süreç aşamasında çalışabilir yada kimyasal çözümleme laboratuvarlarında da çalışabilirler. Kimya ve Süreç Mühendislerinin yapabilecekleri işler ise şu şekildedir;

Polimer üretiminde ve tahsis organizasyonunda.

Lastik üretiminde ve tahsis organizasyonunda.

Sağlık ürünleri üretiminde.

Savunma sanayisinde.

Çimento, deva ve enerji sektörlerinde.

Biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yakıt pili şeklinde teknolojik emekler meydana getiren alanlarda.

Kimya ve Süreç Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı dört yıllıktır. Kişilerin bu bölümden mezun olması ve iş unvanını alabilmesi için 240 AKTS hakkını doldurması gerekmektedir. Bununla birlikte üniversitenin istediği tüm mezuniyet koşullarını sağlaması gerekmektedir.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği okumak isteyen kişilerin bilhassa matematik, fizik ve kimya şeklinde bölümlerle alakalı olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu kısmı okumak isteyen kişilerin temel matematik eğitiminin son aşama iyi olması gerekmektedir. Kişilerin sayısal zekasının gelişmesi ve sayısal fikir gücünün iyi olması gerekmektedir. Bu kısmı okumak isteyen kişilerin bilhassa bilime meraklı olması gerekmektedir.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği okuyacak olan kişiler Türkçe olarak öğrenim alabilir. Bununla birlikte kişiler dil durumuna nazaran İngilizce bölümlerde tercih ederek, üniversitelerin İngilizce kısmına girebilirler.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı son dönemlerde en oldukça tercih edilen öğrenim ve tedris bölümlerinden biridir. Sayısal puanlama ile talebe alan bu bölüm 2020 senesinde en düşük 240.67644 puanla talebe almıştır. Kişilerin bu kısmı okuması için AYT sınavında, sayısal bölümlerde başarıya ulaşmış olması gerekmektedir.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı içinde temel bilimler, temel mühendislik ve alan dersleri verilmektedir. Bununla birlikte Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı içinde yayınlanan öteki dersler ise şu şekildedir;

Genel Kimya

Matematik

Fizik

Kimya

Proses Mühendisliğe Giriş

Mühendislik Termodinamiği

Analitik Kimya

Akışkanlar Mekaniği

Kimya Mühendisliği

Fizikokimya

Organik Kimya

Isı Transferi

Sayısal Analiz Yöntemleri

Matematiksel Modelleme

Kütle Aktarımı

Ayırma İşlemleri

Biyomekaniğe Giriş

Proses Mühendisliği Tasarımı

Kimya ve Süreç Mühendisliği İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı mezunu olan kişiler doğal ve doğal olmayan maddelerin analizlerini yapabilirler. Bununla birlikte bu kişilerin yapabileceği öteki iş dalları ise şu şekildedir;

Kütle ve enerji koruma hesaplarını yapabilirler.

Şirketlerde idare bölümünde çalışabilirler.

Üretim departmanında çalışabilirler.

Pazarlama ve satış bölümünde çalışabilirler.

Akademik olarak eğitimci yada inceleme görevlisi olabilirler.

Kimya ve Süreç Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı okuyan kişiler bilimsel niteliği olan olarak kariyer yapabilirler. Bununla birlikte devlet tarafınca yürütülen ilmi incelemelerde vazife alabilirler. Özel sektörde ve muayyen şirketlerde de muayyen birimleri yönetebilirler.

 Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Şu anda etken olarak Kimya ve Süreç Mühendisliği kısmı olan üniversite Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesidir. 

Anahtar Kelimeler : Kimya,ve,Süreç,Mühendisliği,kısmı,her,işyerinde,ne,olursa,olsun,olan,bölümlerden,biridir.,Kimya,ve,Süreç,Mühendisliği,kısmı,genel,hatlarıyla,temel,bilim..

Pinterest Yandex Zen Sitesinde Takip Et Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar