Kontrol Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:31 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Kontrol Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Kontrol Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kontrol mühendisliği geniş iş imkanıyla gözde meslekler içindedir. Peki, test mühendisliği nedir, ne iş yaparlar, iş olanakları nelerdir? Tüm soruları sizler için derledik.

Kontrol Sistemleri, cihazların davranışını tekrarlanabilir ve tahmin edilen bir halde devamlı olarak regüle etmek için kullanılır. Mühendisler de bu sistemleri üretir.

 Kontrol Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Kontrol mühendisliği, sürecin otomasyon cihazları tarafınca iyi mi yönetilebileceğini algılamak ve bu tarz şeyleri işletmeye almak için hizmet veren bir mühendislik yaklaşımıdır. Bir tesisi muayyen bir halde çalışacak halde tasarlanması, cihazların sinyal takibi, sürecin test edilmesi benzer biçimde işlemler test mühendislerince yapılır.

 Kontrol Sistemleri Mühendisliği, elektrik, mekanik ve bilgisayar yazılım sistemlerini içeren geniş bir yetenek gerektirir. Kontrol Mühendisliği, Kontrol Sistemleri Mühendisliği benzer biçimde birçok mühendislik disiplinini kapsayabilir.

 Kontrol Mühendisliği Nedir?

 Kontrol Mühendisi, dinamik sistemlerin davranışını test etmenin yollarını tasarlar. Sürekli değişen herhangi bir sistem dinamik kabul edilir. Dinamik sistemlerin birtakım yaygın örnekleri, yolda gezi eden bir araba, dışarıdaki ısı ve üretim ekipmanıdır.

 Kontrol mühendisleri, sistemlerin bereketli ve öngörülebilir halde çalışmasını sağlar. Kontrol mühendisliği, mühendislik ve matematiği birleştiren nispeten yeni bir alandır.

 Kontrol Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Kontrol Mühendisliği, muhtelif stratejiler yöntemiyle bu sistemlerde istikrar kurmayı amaçlamaktadır. Bir sistemin davranışını test etmenin ilk adımı, sistemi ölçmek ve tanımlamaktır.

 Kontrol Mühendisi, sistemi gerektiği benzer biçimde en iyi halde test etmek için hesaplamalar meydana getirecek ve yazılım tasarlayacaktır. Ayrıca yazılımı çalıştıran fizyolojik birimleri tasarlarlar. Kontrol Mühendisliği öğrencileri, doğaları gereği çok kuramsal olma eğilimindedir. Kontrol mühendisleri, birçok kompleks sistem ve ekipman türünün üretimini tasarlar ve denetler.

 Kontrol Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Kontrol mühendisleri, elektrik tasarımı, elektronik, mekanik yada mekatronik, bilgisayar bilimi, proses otomasyonu ve fizik hakkındaki da malumat sahibi olma zorunluluğu vardır. Bu, her disiplinde uzman olmaları gerektiği anlamına gelmez.

 Mühendis, sistemdeki elemanların işlevi ile alakalı olarak tasavvur kullanımını araştırır, kontrol eder ve çözümleme eder. Bir test mühendisi, muayyen toleranslar dahilinde bir sistemin tutarlı neticelerini ve çalışmasını ister.

 Kontrol mühendisliğinin geniş bir alandır. Bazı test mühendisleri, işleri küçültmek için daha iyi malzemeler kullanan şeyler tasarlayarak fizik ve kimya ile daha oldukça ilgilenirler. Diğer test mühendisleri, hareketli parçalar, aerodinamik ve yanma hakkındaki daha çok malumat sahibi olarak, işlerin makine mühendisliği tarafına odaklanır. Farklı alanlarda uzmanlaşarak çalışabilirler.

 Kontrol Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Kontrol mühendisliği öteki mühendislik fakültelerinde olduğu benzer biçimde 4 yıllıktır. Bölüm lisans düzeyinde tahsil vermektedir. Bazı üniversitelerde hazırlık yılı olabilir bu durumda tahsil süresi 5 yıla çıkabilir.

 Kontrol Mühendisliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Kontrol mühendisliği okumak isteyenler üniversitelerin mühendislik fakültelerine kayıt yaptırmaları gerekir. Bunun için de YGS sınavında başarı göstermiş olmaları beklenir.

 Kontrol Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Ülkemizin kabul edilen teknik üniversitelerinde bölüm İngilizce düzeyinde tahsil verir. Fakat çoğu zaman öteki üniversitelerde Türkçe tahsil de devam eder.

 Kontrol Mühendisliği Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

 Kontrol mühendisliği okumak isteyen kişilerin sayısal alanda puanlarının olması gerekiyor. AYT sınavında sayısal ağırlıklı puan türünde başarı göstermiş olanlar parçaya kayıt yaptırabilir.

 Kontrol Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Kontrol mühendisliğinde; Lineer Cebir ve Uygulamaları, Kimya Uygulamaları, Elektrik Devre Temelleri, Diferansiyel Denklemler, Elektromagnetik Alanlara Giriş, Malzeme Bilimi, Sistem Modelleme ve Simülasyon, Ölçme Tekniği benzer biçimde dersler vardır.

 Kontrol Mühendisliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Kontrol mühendisliği bir zamanlar makine mühendisliğinin bir parçasıydı. Ayrı bir alan olduktan sonrasında geniş bir iş imkanı da ortaya çıktı. Bir mühendisin test edebileceği mekanizma bir sistem, süreç yada makine olabilir. İş imkanı da geniştir.

 Kontrol Mühendisleri Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Kontrol mühendisleri otomotiv, havacılık ve imalat endüstrilerinde istihdam edilmektedir. Bilişim sektöründe de rahatlıkla iş bulma imkanları vardır.

 Kontrol Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 İşlerin bir çok yazıhane ortamında bir bilgisayarda gerçekleştirilir, sadece yeni test sistemlerini ölçmek ve kontrol etmek için saha emek harcaması da yapılabilir.

 Kontrol Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Teknik alanda tahsil veren okulların pek çoğunda test mühendisliği kısmı vardır. Bunlardan bazıları şöyledir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, ODTÜ, Akdeniz Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İzzet Baysal Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi benzer biçimde üniversitelerde bölüm tahsil vermektedir.

Anahtar Kelimeler : Kontrol,mühendisliği,geniş,iş,imkanıyla,gözde,meslekler,içindedir.,Peki,,test,mühendisliği,nedir,,ne,iş,yaparlar,,iş,olanakları,nelerdir?,Tüm,soruları,sizler,için..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar