Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.01.2021 tarih ve 03:30 saatinde Nedir ? kategorisine yazıldı. Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

makale içerik

Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kontrol ve otomasyon mühendisliği nelerdir, ne iş yaparlar, hangi puan türü ile alınırlar ve iş olanakları nelerdir benzer biçimde soruların cevaplarını sizler için bilgileri ile derledik.

Kontrol ve otomasyon mühendisliği, yazılım işlemlerinin yanı sıra donanım işlemleri alanında da çalışır. İş sahası çok geniştir.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Sanayi devrimi hemen sonra hızla gelişen teknoloji ile üretimin hızla artması kararı ortaya çıkan sorunlar İnsanları, daha çok sunum elde edilebilecek yeni yollar aramaya sevk ediyor. Endüstride ve öteki üretim sistemlerinde meydana getirilen incelemelerden elde edilmiş bilgilerin kullanılması, yeni bir mühendislik dalı olan Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği'nin ortaya çıkmasına yol açtı.

 Kontrol ve Otomasyon mühendisliği, halihazırda günlük yaşamda yerleşiktir. Koşullardaki değişimleri algılayan ve otomatikman ayarlamalar meydana getiren her sistem için esastır. Otomasyon süreçleri, daha karmaşa işlevleri etkinleştirmek için suni zeka yazılımıyla bütünleştikçe gelişiyor.

 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Nedir?

 Otomatik sistemler ve kontroller, çağdaş hayatın temel bir parçasıdır. Bir sensör kullanan ve peşinden sensörün sağlamış olduğu verilere nazaran sistemde otomatikman ayarlamalar meydana getiren herhangi bir sistemi içeren emek harcamaları ise mühendisler yapar.

 Kontrol ve otomasyon mühendisleri Kontrol sistemi tasarımı, süreç kontrolü ve mesele çözme alanlarında deneyimli ve bilinçli kişilerdir

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümünün Amacı Nedir?

 Kontrol ve otomasyon mühendisleri, mekanik, elektronik, malumat teknolojisi, hesaplama, tatbiki matematiksel modelleme, enstrümantasyon, sistem kontrolü, üretim kontrolü ve planlama ve otomasyonu içeren fazlaca disiplinli bir programdır. Amaçları bütün bu alanlarda kaliteli sistemler üreterek işlerin rahat yürümesini sağlıyorlar.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

 Gelişen inşaat sektörü ve teknolojisi yardımıyla parlak zeka binalar hayatımızın mühim bir parçası haline gelmiştir. Bina otomasyonu, test ve otomasyon mühendislerinin ortak emek verme alanlarıdır. İnsansız kara ve hava araçlarının istenilen yörüngeyi takip etmesini sağlayacak halde otomatik pilot tasarımı, test ve otomasyon mühendisliği uygulamalarına bir örnektir.

 Kontrol ve otomasyon mühendisleri üretim dönemini iyileştirmek, düzene geçirmek ve otomatikleştirmek için değişik teknolojilerden yararlanır.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Kaç Yıllıktır?

 Kontrol ve otomasyon mühendisliği bölümünde lisans eğitimi verilmektedir. Haliyle bölümün de tahsil süresi 4 yıldır.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Okumak İçin Ne Gerekir?

 Kontrol mühendisliği ve otomasyon bölümünü okumak isteyen kişilerin alan yeterlilik sınavına girmesi gerekir. Alan yeterlilik imtihanı öncesi ise temel yeterlilik imtihan puanlarının da olması istenir.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Öğretimi İngilizce midir?

 Kontrol ve otomasyon mühendisliği bölümünde İngilizce tahsil veren üniversiteler yer alır. Fakat pek fazlaca üniversitede Türkçe tahsil görme imkanı da laf mevzusu olmaktadır.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Hangi Puan Türüyle Öğrenci Alıyor?

 Kontrol ve otomasyon mühendisliği kısmına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin sayısal çıkışlı olmaları bekleniyor. Sonrasında ise sayısal puan türüne gereksinim bulunmaktadır.

 Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Kontrol ve otomasyon mühendisliği bölümünde; Genel Kimya, Fizik, Lineer Cebir ve Uygulamaları, Kontrol Mühendisliğine Giriş, Elektrik Devre Temelleri, Sayısal Devreleri, Malzeme Bilimi, Elektromagnetik Alanlara Giriş, Sistem Modelleme ve Simülasyon, Mühendislik Etiği, İşaretler ve Sistemler, Geri Beslemeli Kontrol Sistemleri ve Endüstriyel Kumanda Sistemleri benzer biçimde dersler yer alıyor.

 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

 Endüstriyel sistemleri üreten fabrikalarda, otomotiv ve bilişim sektöründe, havacılık sektöründe test ve otomotiv mühendisleri iş imkanı bulabilir.

 Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Türkiye'deki yada öteki yabancı ülkelerdeki muhtelif sektörlerde, üniversitelerde, amme ve hususi kurum-kuruluşlarda ve inceleme enstitülerinde Kontrol ve Otomasyon Mühendisi olarak yer alabilirler.

 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Çalışma Anaları Nelerdir?

 Bölüm mezunları, deva sanayiinden petrokimya sanayiine madencilikten tıbbi aygıt imalatına kadar değişik alanlarda üretim meydana getiren kurumlarda emek verme imkanı bulabilirler. Daha fazlaca büro ortamlarında çalışsalar da gereksinim dahilinde ara sıra sahaya da inmek niteliğinde kalabilirler.

 Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 Kontrol ve otomasyon mühendisliği bölümü, Gazi Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi benzer biçimde üniversitelerde tahsil verir. Bu üniversitelerin haricinde pek fazlaca üniversitede de bölümün eğitimi vardır. Tercih yapılacağı vakit YÖK kılavuzundan detaylarına bakabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Kontrol,ve,otomasyon,mühendisliği,nelerdir,,ne,iş,yaparlar,,hangi,puan,türü,ile,alınırlar,ve,iş,olanakları,nelerdir,benzer,biçimde,soruların,cevaplarını,sizler,için,bi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar